4" kajarit paremmat kuin 6x9 ? miksi kaikki haukkuvat näitä 6x9 kaijuttimia hattuhyllyllä ?? en ymmärrä selittäisikö joku
ovatko muka 6x9 kaijuttimet
aivansudet
101146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
...silkkipippeleillä täytyy olla erillissarjat edessä ja subbarit takana ja tietysti tehokkaat vahvarit. Pitäähän se saada jumputuksella muiden samanlaisten hintahtavien jätkien huomio.
toisten harrastuksessa??
että, takana olevat kaiuttimer (mitkä tahansa paitsi subbarit) sotkevat tänän ns. stereokuvan jota hifistit hakevat. Autohifihän tarkoittaa lyhyesti "luonnollinen ääni edestä päin stereona" Ja taas 69sit huonoja koska hankala laittaa eteen ja takanaolevat kaiuttimet sotkevat äänenlaadun.
Mutta itselläni oli 69sit hattuhyllyllä, mutta pidin niitä niin pienellä ettei sotke ääntä. Lähinnä koristeena niitä pidin.
Itsellä oli tuossa talvella kunnolliset 6x9 hattuhyllyllä ja soivat ihan hyvin, mutta nyt vaihdoin 5,25 Kaijuttimiin ja soivat kyllä minun mielestä paremmin autossa. 6x9 ovat silloin hyvät jos ei ole subbaria lainkaan, koska 6x9 tulee bassoa enemmän kuin joistakin 4 tuumaisista.
6x9 kajarit mullakin hattuhyllyllä ja 5" edessä. subbari kontissa. Mielestäni mukavemmalta se musiikki kuuluu kun ääntää tulee sieltä takaakin. Mutta en omaakkaan sitten ilmeisesti hifisitin kultaista korvaa.
Itsellä ei ole ollut projekti autoa, johon toteuttaa virityksiä.
Kaverilla oli (on yhä) amis mieltymyksenä saada 6x9" hattuhyllylle. Ei se edestäpäin kuuntelusta tajua yhtään. Etukajarit poistetaan, laitetaan kuusysit taakse JA eikun toriparkkiin. Nyt on 6.5" koksut hyllyllä, tosin autokin vaihtuu alle vuoden välin.. hölmö. Basso korostus aina päällä ja toisesta kajarista piuhat passiiviseen subbariin :D :D Itse naureskelen sen virityksille.
LOL by kamun kärry ;)
Itsellänikin on 6x9 kajarit hattuhyllyllä ja hyvin lähtee ääntä.
Sovitaanko että kaijutin kirjoitetaan KAIUTIN !!! Vai ostatteko kaupastakin majtoa...?
No kajari varmaankin on sitten ka'arit. Itsekkin kirjotan toisinaan kaijutin ja eipä tuo ole keskustelua haitannut ennen kun tämä turhan tärkeä äikän maikka sattui paikalle.
rippuu siitä minkälaista musiikkia kuuntelet disco, tecno paskaa vai musiikkia.
Ok hommasin ite tossa vähän aikaa sitten 6x9 farmarini hattuhyllylle, nooh ne toimisivat ihan hyvin jossain disco "musiikissa" kun kokeilin testi mielessä bassojumputusta, mutta kun lähetään kuuntelemaan sitä Musiikkia missä bassoa ei ole korostettu aivan älyttömyyksiin ei toimi niin hyvin. Ja vertaan näitä KAIUTTIMIA nyt ilman subbasta jolla taasen korostetaan niitä alempia ääniä.
Edessä meikäläisellä on jotkin DLSn erkkasarja. Jos musiikilta haluaa basson
korostusta niin paljon että meinaa paskoa alleen niin ehdottomasti noita subbasia tarttee hommailla, se nyt taitaaa olla sanomattakin selvää, mutta tässä haen nyt sellaista mielipedettä millä haetaan perus kuuntelu elämystä ilman kauheita tilanviejiä takakontissa.
Suosittelen 6x9 johonkin pikkuautoon esim. Fiesta... Jossa ei ole mahdottamasti sisätilassa kuutioita ja ei oikein toi subbasen asentaminen kuulosta kauheen houkuttelevalta kun se veisi kaiken "säilytys" tilan.
Ite hommasin 10" subin veilä näiden 6x9 jatkoksi ja kyllä olen tyytyväinen, ei siitä sentään mitään teinibassoa saa aikaiseksi, mutta en sitä ole missään vaiheessa lähtenytkään hakemaan. Farmarissa on sentään paljon enemmän kuutioita kun esim. siinä Fieastassa. Ja toi yksi subbanen ei nyt niin kauheasti vie tilaa kun sen olen vielä asentanut hieman sivuun ja viäläpä sillain että sen saa helposti nostettua pois jos tarttee saada lisätilaa takakonttiin.