Tänään 21.8. kiinteistöyhtiö lähetti tietoa tulevan vuoden rahastustavoitteistaan. Yhtiö ilmoitti ottavansa ensi vuonna yhden talon asukkailta 17 000 euroa enemmän vuokraa ilman erittelyä laskutusperusteista. Tänään samojen omistajien YIT ilmoitti Kauppalehdessä tavoittelevansa ensivuoden tuotoksi 20 % sijoitetulle pääomalle. Kova korko ja kovat korotukset. Pakotetaan AHA-adressilla yhtiöt ahneuden ja salailun sijasta avoimuuteen. Allekirjoitusten keräys osoitteessa www.adressit.com/asumisen-hinta-alas ja AHA-yhteisön aineistot sivulla www.freewebs.com/asumisenhintaalas
NYT SE KOROTUSTEN JYRKKENEMINEN ALKOI
Ottaisin kuitin, kiitos
2354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Et sitten kertonut miten paljon huoneistoja talossa on, mikä on nykyinen vuokrataso ja täten paljon korotus oikeastaan edes on.
Jos asuntoja on talossa 50 ja keskimääräinen vuokra on 800e/kk, tuo tekee korotuksena per huoneisto 28 euroa kuukaudessa eli n. 3,5%. Ei mikään adressin kokoinen korotus, sanoisin minä.
osta omaa, osta osta. mikset jo osta, no osta ny :)