Tinnituksen laserhoidoista kokemuksia?

ficus lyrata

Eli otsikon mukaan, onko täällä ketää kuka olisi käynyt tinnituksen laserhoidoissa? Itselläni kyseinen hoito suunnitteilla ja haluaisin kuulla kokemuksia.

9

1854

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IT-Kokki

      Ilmeisesti kukaan ei ole käynyt laserhoidossa, tai sitten on parantunut niin ettei enää tarvitse käydä täällä palstalla... :)

      Soittelin paikalliselle palveluntarjoajalle, joka kehui kovasti. Osa kuulemma saa apua, ja osalla tinnitus voimistuu. Se oli hieman huolestuttavaa kuulla.

      Maksaa täällä noin 200 e / 5 kertaa ja kestää viikon. Toinen hoitojakso muutaman kuukauden päästä edellisestä.

      Mieli tekisi mennä, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia muilta ensin...

      • Ewata

        Missähän tälläinen paikka on,.istä sellaisen hoidon saa


      • misujohan
        Ewata kirjoitti:

        Missähän tälläinen paikka on,.istä sellaisen hoidon saa

        Olisi tosiaan kiva tietää missä laserhoitoa tinnitukseen annetaan.


      • turkulainen__
        misujohan kirjoitti:

        Olisi tosiaan kiva tietää missä laserhoitoa tinnitukseen annetaan.

        Itse tosiaan googlasin "tinnitus laserhoito", ja löysin muutamia klinikoita. Omalle kohdalle sopivin on Turussa sijaitseva Ykkös-Laser. Muita paikkoja löytyy ainakin Inkoosta ja Helsingistä.


    • IT-kokki
      • two-socks

        Joo tuota kautta minäkin alunperin asiasta kuulin, kyseinen tyyppi on itseasiassa facebook-kaverini :D tosin itse en ole vieläkään uskaltautunut kokeilemaan..:/


    • Tinnaaja

      Onko kukaan käynyt vielä kokeilemassa?

    • dinninnii

      Jos laser-hoidoista olisi selkeää näyttöä, että auttaa, uskoisin, että sitä saisi yliopistollisissa sairaaloissa. Rahastuksen makua ja olisi mielenkiintoista tietää, miten laser-hoito sitten toimii? Kannattaa ottaa selvää, ennenkuin laittaa rahaa palamaan. Tinni on itellä ollut riesana yli 30v ja voin sanoa, että tuona aikana on ollu monenlaista luontaistuotetta, lääkettä, hierontaa, maskeeraus- ja ylipainehoitoa yms. ja vielä tänä päivänä ei tinniin ole löytynyt hoitokeinoa. Kannattaa olla kriittinen ja ottaa selvää, ettei pettyisi sitten turhaan.

    • Papu456

      Ainakin tutkimusten mukaan hoito toimii etenkin nuorilla tuoreissa tapauksissa jossa tinnitus on aiheutunut meluhaitasta. Onko kellään vieläkään kokemuksia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      22
      4124
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      18
      3146
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      394
      2238
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      239
      1939
    5. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      27
      1911
    6. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1777
    7. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      32
      1639
    8. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      14
      1417
    9. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      68
      1250
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      12
      1221
    Aihe