Onnistuukohan?
Minulla on siis kaksi otsikon mukaista purkkia, jotka toki saa keskustelemaan keskenään WDS säännön mukaan WLANin yli. Mutta saako jälkimmäisen (joka ei siis ole kiinni ADSL linjassa) toimimaan WLAN toistimena etummaiselle? Tarkoituksena on siis laajentaa WLAN alueen kantamaa. Jälkimmäiseen ei siis ole tarkoituksena liittää konetta piuhalla kiinni vaan ainoastaan WLAN yhteys on tarpeen.
Telewellin sivuilta en olevinaan kyseistä konfiguraatiota löytänyt...
TW-EA510v3 wlan toistimena
1
900
Vastaukset
- MVJ
Katso ohjetta http://www.easytel.fi/ohje.php?ohje=323, jossa ketjutetaan TW-EA510v3 ja TW-WLAN tukiasema 54 Mb WDS-toiminnolla. Uskoisin, että tätä soveltaen saa myös jälkimmäisen TW-EA510v3:n toimimaan pelkkänä tukiasemana. Otat jälkimmäisestä pois DHCP:n ja NAT:in (ja kaiken muunkin ADSL- ja reititystoimintaan liittyvän). Otat ylös kummankin laitteen WLAN MAC-osoitteet ja syötät ne laitteille WDS-toiminnon konfiguroinnissa. Annat kummallakin laitteella langattoman verkon nimeksi (SSID) saman nimen.
En ole TeleWellin laitteilla tätä tehnyt, mutta sen sijaan D-Linkin vastaavilla tuotteilla tuli kikkailtua langaton verkko sukulaisille jo keväällä 2005. On haja-asutusalueella kolme taloa, joista vain yhteen tuli puhelinlinja. Nettiyhteyden tarve taas oli suurin niissä kahdessa toisessa talossa, jonne kaapelin kaivaminen olisi maksanut tonnin per talo. Talot muodostivat keskenään suunnilleen tasasivuisen kolmion, ne ovat 300 m päässä toisistaan. Talojen välillä on peltoa ja siten suora näköyhteys. Laitettiin ADSL/reititin/tukiasemalaite DSL-G604T päätaloon, johon tuli puhelinlinja, ja siihen kiinni ulkoinen suuntaava antenni. Kahteen muuhun taloon nykyistä DWL-G810 -sovitinta vastaavat laitteet ja niihin ulkoiset antennit, koska tuolloin noissa taloissa ei ollut tarvetta kuin yhdelle yhteydelle. Sovittimen tilalle olisi voitu hankkia langattoman verkon toistimeksi esimerkiksi tukiasema DWL-2100AP.
Verkko on toiminut kuin intin fillari sen jälkeen, kun löydettiin kokeilemalla sopivat ulkoiset antennit D-Linkin laajasta valikoimasta. Langaton verkko ei ole aiheuttanut mitään havaittavaa epävarmuutta tai hidastumista isojenkaan tiedostojen siirrossa verrattuna siihen, että on testattu suoralla langallisella yhteydellä päätalon reitittimeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman501653Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761365- 321199
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊891114Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1591007- 891006
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee198964Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20871Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?71844- 82831