Google-boikotti!

veronmaksajat

Googlen yhtiö Suomessa ei maksa veroja. Isot mainosrahoista kertyneet voitot tuloutetaan Irlannissa.
Suomi menettää 100 miljoonaa verotuloja. Googlen yhteiskuntavastuu on siis nolla.
Vähin mitä voidaan tehdä on sulkea google-hakukoneen käyttö julkisissa yhteisössä ja niissä yhteisöissä, mitkä saavat julkisia toimintavaroja.

4

499

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepmastera

      Mitä sitten että ei maksa veroja? En minäkään maksa Suomeen veroja, eikä kukaan mukaan fiksu ihminen. Boikotoi enemmin Suomea ja sen riistokieltoyhteiskuntaa kuin Googlea, saat edes järkevän kohteen "raivollesi".

    • sitten maksaa

      kiltisti veroja Suomeen jos vähän boikotoidaan?
      Mitäs luulisit...

    • 21

      Minä ainakin boikotoin vain mainokset, tosin joka sivustolta. Kuka tässä menettää?

      • Itse huomannut muutenkin että google astuu toisten varpaille vähintäänkin kyseenalaisin menetelmin.

        Esimerkiksi scripd palvelu, josta saa ladattua ILMAISEKSI kirjoja, esimerkiksi photoshopin opaskirja. Teostomaksuja tuskin menee kenellekään.

        Mutta minkäs teet, kun google hallitsee tällä hetkellä Internettiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      113
      4747
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4479
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      116
      1908
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1691
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1179
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      367
      1172
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1100
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1045
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe