Mediamaksu tulee ja sitä vastaan on vaikea tapella. Paras keino on useiden henkilöiden muuttaa paperilla saman katon alle ja jakaa yksi maksu keskenään. Erityisen hyödyllinen tämä on sinkuille. Postilta voi tilata edelleenlähettämispalvelun vuodeksi 18 € hintaan joten asunnon omistajasta ei tule kirjeidenlajittelijaa muiden posteille. Kun osoite on oikea asuin- tai liikerakennus, ei maistraatti kiinnitä asiaan mitään huomiota. Erikoisia asumisjärjestelyjä on pilvin pimein.
Vastaukset 7
- alf...
Samaa olen miettinyt.
Kumma kun suomessa alkaa lisääntymään 10 hengen asunnot :-)
Selityksenä:He kääntyivät lestadiolaiseksi :-) - Teekkari-Janne
Harmi ettei toimi opiskelijoille :(
Liian monta kirjoilla samassa kämpässä -> asumistuet pois
Nyt voi olla maksamatta, mutta 2011 lopussa pulitan saman verran kuin
Junger ja Jorma Ollila.
Hurraa demokratia... - televisionääri
Keino on toimiva. Epäilen vain, että todella harvat fanaattiset vastustajat menevät näin pitkälle. Maksu on yhä lapsen kengissä. En ole saanut lopullista selvyyttä jakautuuko se 175 euroa kaiken taloudessa kirjoilla olevien täysikäisten kesken. Kenen nimiin lasku lähetettään silloin kun kämpässä asuu 16 henkeä maistraatin mukaan?!
- 5+6
Taitaa olla vain 2 vaihtoehtoa (kokonaisen)mediamaksun välttämiseksi. Tämä ja maastamuutto. Ei auta mikään. Maksumieheksi joudutaan.
- naulakauppias..
5+6 kirjoitti:
Taitaa olla vain 2 vaihtoehtoa (kokonaisen)mediamaksun välttämiseksi. Tämä ja maastamuutto. Ei auta mikään. Maksumieheksi joudutaan.
Jos valtion pistää polvilleen niin mediamaksusta luovutaan.Häiritkää rautatieyhteyksiä,kiskoille romua,sähkölangoille heittää rautalankaa ym.Tielle eduskuntatalon ympärille nauloja ym.
- ...
naulakauppias.. kirjoitti:
Jos valtion pistää polvilleen niin mediamaksusta luovutaan.Häiritkää rautatieyhteyksiä,kiskoille romua,sähkölangoille heittää rautalankaa ym.Tielle eduskuntatalon ympärille nauloja ym.
J-a kehä ykköselle kuorma-autolavallinen marmorikuullia ja tietysti neljän ruuhkaan :-)
-Satoja vanhoja pakettiatonraatoja pysäköitynä keskelle helsingin katuja.
-ylikuormitetaan kela yms laitokset lähettämällä tekaistuja hakemuksia. Sata hakemusta per kansalainen niin alkaa olla neideillä kiire. 500 miljoonaa hakemusta kuukaudessa :-)
Kyllä täältä ideoita pukkaa :-)
Sopii hyvin aku ankan sarjoihin.
- opiskelija myös
Opiskelijat, pienituloiset ja työttömät taas voivat mennä sossuun ja/tai kelalle vinkumaan, kyseessä kun on pakollinen maksu niin se pitää ottaa huomioon välttämättömissä asumismenoissa ja täten sossun ja kelan tuissa! Toisten veronmaksajien pussistahan se tietysti lähtee, mutta yksilötasolla ihan kätevää ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851236
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut1781007- 74979
- 62753
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t163692Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su289689Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.187681- 54637
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4636- 43615