Hirvikanta pudotettava sille tasolle

mitä se oli vielä

viisikymmenluvulla - alle 500 yksilöön.


"Autoilijat huomio! Valtio ei enää korvaa hirvikolarin vahinkoja
02.12.2009 09:42, päivitetty 02.12. 10:25

Valtio ei enää korvaa vahinkoja, jotka aiheutuvat hirvieläinkolareista.

Korvausten maksaminen loppui joulukuun alussa.

Vuonna 2009, mutta ennen 1.12.2009 sattuneista hirvieläinvahingoista on mahdollista hakea korvausta toistaiseksi, valtiokonttori tiedottaa.

Yle uutisten mukaan muutoksen syynä on se, että ajoneuvoille on saatavissa edullisia vakuutuksia kolarien varalta. Henkilövahingot korvataan aina pakollisesta liikennevakuutuksesta.
IS"

2

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan looginen jannu

      Hirven kulkureitit vai meidän tiet jotka vedettiin hirvien kulkureiteille? Miettikääpä sitä ja vouhkatkaa sen mukaan!

      • Hirvet vähemmäksi

        Hirvikannat siedettävälle tasolle, ylitiheät kannat tapettava pois. Käsittämätöntä että tekevät hirveät metsätuhot ja nyt autoilijat joutuu itse korvaamaan hirvien aiheuttamat vahingot autoille. Herätys hirvikannoista päättäjät!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1397
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      5
      1139
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      693
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      682
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe