Kissan kiima aika

rei717

eli millon kissalla se kiima aika on ja miten se pentuja saa karkaakose vai pitääköse ulos päästää vai voiko se kissa tehdä pentuja jos sen on ulkona narussa kiinni ja minkä ikäisennä kiima-aika ja voiko 6kk kissalla olla jo kiima aika?

4

687

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joo.

      miksi haluat tehdä kissallasi pentuja?

      kissan pitäminen ulkona narussa kiinni on eläinsuojelurikos.

      • rikos

        se muka on?
        niitähän kävelytetäänkin narussa etteivät tee tarpeitaan muiden tavaroille ja ovenpieliin.


      • flkjig
        rikos kirjoitti:

        se muka on?
        niitähän kävelytetäänkin narussa etteivät tee tarpeitaan muiden tavaroille ja ovenpieliin.

        Minusta kaikkien PITÄISI pitää kissaansa valjoissa/tarhassa ulkona. Näin se ei pasko naapurin hiekkalaatikkoon tai kuse portaille. Ja kissa ei karkaa. Näin se vaan on.

        Kannattaa valita sopiva uros, jos haluat kisullasi pentuja. Sitten ainakin osaat kertoa, kuka on pentujen isä.


    • ...kauheasti. En tidä miten usein kiima tulee,kun leikkautin kissani heti eka kiiman jälkeen ja se oli 7kk. Se oli kauheaa aikaa,kun yritin naapureitten kolleja pitää kepillä erossa kissastani,kun ulkoilutin sitä. Sisällä sen pitää olla ja pakko on kuunnella sitä vonkunaa. Ei tehnyt pentuja mutta toista kiimaa en olis jaksanu kahtoa. Nyt Kisu on 15 vee.(Kollit astuu kissasi vaikka se olis juoksulangassa omassa pihassa)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      154
      4015
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      41
      2450
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2417
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2322
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2092
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      22
      1816
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1643
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      79
      1576
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      72
      1142
    10. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      58
      1101
    Aihe