Joulusiivous "HEP"

exergy

Minun täytyy alkaa joulusiivoukseen kun emäntä on duunissa. Heitin jo ylipainoisen kissamme pihalle haisemaan ja kannoin matot ulos telineelle, nyt tästä imuroimaan ja sitten lattioiden pesu. Sain lopulta myös ruuvattua nestesammuttimen seinälle, se kun on pyörinyt tuossa eteisen nurkassa vuoden päivät. Pientä fiksausta tässä ohessa siis, ja ikivanhan puhelinjatkojohdon revin makkarista hemmettiin, mitäpä se muuta kuin keräili pölyä jalkalistoihin.

Jaahas, aika hakea siivousämpäri saunalta, edellinen on mun jäljiltäni autotallissa kun lainasin sitä auton pesuun. Sitten vaan imurointiin ja lattian kuuraamiseen.

Myös windowskäyttäjät voivat ryhtyä joulusiivoukseen, ensin skannataan kone että onko siellä imuroitu matoja koneeseen tai heppoja. Teidän ei siis kannata imuroida mitään, edes kämppää, kun koneen kopan täyttää pölyllä niin ehkä virukset eivät enää mahdu sekaan? Sitten siivoillaan rekisteriä jotta kone pyörisi näin loppuvuodesta vähän nopeammin, onhan asennus jo ehkä melkein vuoden vanha.

Minulla on kaksi Debian- ja kaksi Ubuntukonetta jauhamassa Boincia, niille ei tarvi tehdä mitään, siinä suhaavat menemään missä ennenkin, ei tarvi niitä siivoilla. Riittää että tästä eteisestä ohi mennessäni käyn vähän vittuilemassa Pentille että saadaan hyvä joulumieli.

Kumpaa sinä mieluummin siivoaisit, konetta vai kotia?

8

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hddghhfjh

      Kotia luonnollisesti täälläkin siivotaan, täytyy sitä konettakin välillä siivota pölystä varsinkin poweri kerää hyvin pölyhiukkasia.
      Ja sinä Pentti Nelonen voit haistaa paskat, tunge se sun windows asennus levy perseesees.

      • Huhhuh! ei edes puolta taloa kuurattu ja hikeä pukkaa.. viime aikoina nää on kieltämättä jääneet enimmäkseen emännän kontolle nämä siivousjutut kun minä olen tehnyt remonttia, joskus jopa yötä myöten tai aika useinkin. Että näin kylmiltään tämä joulusiivouksen sorttinen urheilusuoritus onkin aika tiukka juttu mutta enköhän minä tästä selviä ;D Hiki vaan kyllä valuu oikein urakalla mutta tuskin siihen menehtyy tähän vuodenaikaan?


    • käyttäjänä

      koneessa ei ole siivottavaa joten kotia pitää siivota. HUOH!!!!!

    • Linux katastrofi

      Asensin linuxin koneelle ja nyt se hajosi.
      Jouduin sen takia kakkaamaan lattialle ja joulusiivous on nyt pielessä.
      Kuka korvaa linuxin aiheuttamat tuhot ja joulusiivouksen?

      • jfhdgdfg

        sä mitään linuxia oo asentanu vitun idiootti


      • No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?


      • exergy kirjoitti:

        No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?

        sinähän puuppasitkin lattialle etkä housuun.. no, sama sääntö pätee tuohonkin ;)


    • Nichya

      täälläkin siivoamaan. Tosin noin kerran 1kk söhäsen imurilla tietokoneen sisukset ja tuulettimet puhtaaksi. Kiintolevyä siivoilen kans toisinaan... Poltan tavarat DVD:ille ja poistan koneelta. Koneen kiintolevyä käytän vain väliaikaiseen tallentamiseen. Ja onpahan tavarat tallessa, kun ja jos kiintolevy pimahtaa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä

      Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh
      Maailman menoa
      96
      4541
    2. Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?

      Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.
      Maailman menoa
      210
      3638
    3. Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt

      Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit
      Maailman menoa
      145
      3460
    4. Miten Yxäri iskettiin?

      Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j
      Sinkut
      229
      2723
    5. Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa

      Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk
      Maailman menoa
      50
      2420
    6. "Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä

      Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk
      Tv-sarjat
      22
      2373
    7. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      110
      2278
    8. Ei se halua mitään!!

      Arkailija koko tyyppi!
      Ikävä
      55
      2168
    9. Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?

      Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella
      Tv-sarjat
      11
      2086
    10. Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?

      Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.
      Tv-sarjat
      0
      1993
    Aihe