Joulusiivous "HEP"

exergy

Minun täytyy alkaa joulusiivoukseen kun emäntä on duunissa. Heitin jo ylipainoisen kissamme pihalle haisemaan ja kannoin matot ulos telineelle, nyt tästä imuroimaan ja sitten lattioiden pesu. Sain lopulta myös ruuvattua nestesammuttimen seinälle, se kun on pyörinyt tuossa eteisen nurkassa vuoden päivät. Pientä fiksausta tässä ohessa siis, ja ikivanhan puhelinjatkojohdon revin makkarista hemmettiin, mitäpä se muuta kuin keräili pölyä jalkalistoihin.

Jaahas, aika hakea siivousämpäri saunalta, edellinen on mun jäljiltäni autotallissa kun lainasin sitä auton pesuun. Sitten vaan imurointiin ja lattian kuuraamiseen.

Myös windowskäyttäjät voivat ryhtyä joulusiivoukseen, ensin skannataan kone että onko siellä imuroitu matoja koneeseen tai heppoja. Teidän ei siis kannata imuroida mitään, edes kämppää, kun koneen kopan täyttää pölyllä niin ehkä virukset eivät enää mahdu sekaan? Sitten siivoillaan rekisteriä jotta kone pyörisi näin loppuvuodesta vähän nopeammin, onhan asennus jo ehkä melkein vuoden vanha.

Minulla on kaksi Debian- ja kaksi Ubuntukonetta jauhamassa Boincia, niille ei tarvi tehdä mitään, siinä suhaavat menemään missä ennenkin, ei tarvi niitä siivoilla. Riittää että tästä eteisestä ohi mennessäni käyn vähän vittuilemassa Pentille että saadaan hyvä joulumieli.

Kumpaa sinä mieluummin siivoaisit, konetta vai kotia?

8

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hddghhfjh

      Kotia luonnollisesti täälläkin siivotaan, täytyy sitä konettakin välillä siivota pölystä varsinkin poweri kerää hyvin pölyhiukkasia.
      Ja sinä Pentti Nelonen voit haistaa paskat, tunge se sun windows asennus levy perseesees.

      • Huhhuh! ei edes puolta taloa kuurattu ja hikeä pukkaa.. viime aikoina nää on kieltämättä jääneet enimmäkseen emännän kontolle nämä siivousjutut kun minä olen tehnyt remonttia, joskus jopa yötä myöten tai aika useinkin. Että näin kylmiltään tämä joulusiivouksen sorttinen urheilusuoritus onkin aika tiukka juttu mutta enköhän minä tästä selviä ;D Hiki vaan kyllä valuu oikein urakalla mutta tuskin siihen menehtyy tähän vuodenaikaan?


    • käyttäjänä

      koneessa ei ole siivottavaa joten kotia pitää siivota. HUOH!!!!!

    • Linux katastrofi

      Asensin linuxin koneelle ja nyt se hajosi.
      Jouduin sen takia kakkaamaan lattialle ja joulusiivous on nyt pielessä.
      Kuka korvaa linuxin aiheuttamat tuhot ja joulusiivouksen?

      • jfhdgdfg

        sä mitään linuxia oo asentanu vitun idiootti


      • No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?


      • exergy kirjoitti:

        No niin, äskettäin vasta sain matot paikoilleen, emäntä ehti kotiin ja laati kauppalistaa mitä vielä pitää toimittaa joten täytyy mennä vielä kaupoille..

        Jos pc-kone hajoaa niin ei siinä pitäisi olla mitään syytä kakata housuun, joko korjaa koneen tai hankkii uuden. Ehkä sulla on turhan herkkä suoli ja vaikea asenneongelma?

        HHHAAARRRR!!

        Menikö kakit housuun tuosta?

        sinähän puuppasitkin lattialle etkä housuun.. no, sama sääntö pätee tuohonkin ;)


    • Nichya

      täälläkin siivoamaan. Tosin noin kerran 1kk söhäsen imurilla tietokoneen sisukset ja tuulettimet puhtaaksi. Kiintolevyä siivoilen kans toisinaan... Poltan tavarat DVD:ille ja poistan koneelta. Koneen kiintolevyä käytän vain väliaikaiseen tallentamiseen. Ja onpahan tavarat tallessa, kun ja jos kiintolevy pimahtaa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      69
      7324
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      160
      4084
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      131
      4053
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      53
      3966
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3737
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      60
      2678
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2508
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2282
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2104
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      12
      1946
    Aihe