Mikä noita slovenialaisia oikein vaivaa?

Nyt on facebookissa perustettu oikein ryhmiä jossa vihataan Aino-Kaisa Saarista
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1834571

ei voi muuta tuumata kun, että aika lapsellista porukkaa nuo slovenialaiset.

Opettelis tämä Petra Majdic ensin itse hiihtämään voisi katsoa vaikka ensimmäiseksi tuon youtupe pätkän.
Ja tuota ei edes hylätty. LELLIKERSOJA NUO SLOVENIALAISET!!!
http://www.youtube.com/watch?v=9uKR4CF2yOk
7464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pysytäänpäs totuudessa ja FIS:n säännöissä. Ei Slovenian hiihdossa mitään vikaa ole. Ensinnäkin Saarinen teki sääntöjen vastaisen liikkeen joka vielä selkeästi aiheutti Majdisin kaatumisen ja pahemminkin olisi voinut käydä. Hylkäämiselle oli kaikki sääntöjen mukaiset perusteet olemassa ja kilpailun jury oi tehtäviensä tasalla yksimielisellä päätöksellä.

Hiihto kokonaisuudessaan (murtomaa, alppilajit ja mäkihyppy) on Slovenian kaltaisessa pienessä ja nuoressa itsenäisessä maassa sentään aika korkealla tasolla myös tason leveyttä löytyy kaikissa lajiryhmissä. Maassa ei panosteta rahallisesti niin rajusti hiihtoon kuin Suomessa eikä lumiolosuhteet on meidän veroisia, seuroja on vähemmän, eikä valtionapua jaeta liitolle suomalaiseen runsaskätiseen tapaan. Silti naishuippu on heillä paljon parempi.

Äänestä
  • sinä huilu typerys!

    Äänestä

Onpas tosiaan typerän ja amatöörimäisen oloista aiheetonta Slovenian hiihdon arvostelua. Aivan totta mitä täällä jo joku kirjoitti Saarisen hylkäys oli voimassa olevien sääntöjen mukainen.

Mitä tuohon Lahden vanhaan MC-hiihdon linkkiin ja Madic´n ja Murasen taistoon tulee, niin se ei ole vertailukelpoinen millään tavoin tapaus Saariseen. Lahdessa tuolloin paikalla olleena ja hiihdon asiantuntijana täytyy Fair Play hengessä puolueettomasti todeta, että ensinnäkin Lahden kisassa oli kyse luistelutyylistä ja nyt Slovenian kisassa hiihdettiin perinteistä ja suoralla osuudella. Lahdessa Majdic oli jo ohittanut ja oli selkeästi nopeampi ohitusvaiheessa kuin Muranen sekä sääntöjen puitteissa pystyi (sai) valita ajolinjansa loppukiriin luistelemalla! Video havainnollistaa hyvin. (vert. luistelun ja perinteisen ladun ja hiihtoalustan käyttö sekä latu-uran olemassa olon vaikutus kontra jos uraa ei ole olemassakaan sääntö §:t huomioiden)

Lahdessakin kilpailun jury toimi hylkäämättä jättämisessään sääntöjen mukaan kuten toimi moitteettomasti myös ko. Slovenian kisassa tänä vuonna hylkäämispäätöksessään. Yksikään FIS:n jäsenmaan hiihtojoukkue ei asettanut tuomioita siis Saarisen hylkäämistä kyseenalaiseksi (Suomen ja Saarisen vastalause oli sinänsä luonnollista mutta ei välttämättä fair play hengen mukaista). Se että herkästi hermonsa menettäneet Muranen ja Saarinen ovat äänekkäästi protestoineet ei tee heidän vaatimuksiaan oikeutetuiksi, kyllä se on säännöt ja tuomarineuvostot jotka ratkaisevat asiat - ei niitä ratkaista huutoäänestyksillä.

Älykkäänä ja viisaana urheilijana Majdic puolestaan on ollut näissä tilanteissa korrektin hiljainen ja eihän hän ole niissä tilanteissa mihinkään kummempaan syyllistynytkään. Sattuu vain olemaan voimakas, nopea ja hyvä hiihtäjä. Sitä paitsi vaikuttaa kyllä omaavan kypsän taktiikkataidon ja on luonnostaan myös kaunis ellei latujen kauneuskuningatar.

Äänestä
  • ..kumpikaan päätös ei ollut oikeuden mukainen eikä urheilullinen säännöt ovat siten miten niitä luetaan ensinnäkin Lahden tapaus Pirjo oli kärjessä kun oltiin tulossa loppusuoralle ja Petra tuli Pirjon suksien päälle sivusta kiilaamalla ja Pirjo sai suuremman rangaistuksen kun Petra.

    Aino-Kaisan tapaus oli aivan erillainen sillä siinähän Aikulla oli oikeus vaihtaa latua kun oli selvästi edellä eikä hän mennyt Petran suksien yli kuten Lahdessa Petra teki ja kaikkihan me näimme sen,että Petra kaatui väsymyksestä ja kömpelyyttään jos hänellä olisi ollut vielä voimia niin ei mikään temppu hiihtää kärki kiinni kirimaalin jälkeen kun vauhti hidastui huomattavasti kärjessä.

    Jos tuo olisi tapahtunut jossain muulla kuin Sloveniassa niin mitään hylkäystä ei olisi tapahtunutkaan.

    Seurataampa tästä eteenpäin miten toimitaan kun kolareita sattuu ja varmasti sattuu varsinkin printissä.

    Äänestä

  • Hiihtäjä. kirjoitti:

    ..kumpikaan päätös ei ollut oikeuden mukainen eikä urheilullinen säännöt ovat siten miten niitä luetaan ensinnäkin Lahden tapaus Pirjo oli kärjessä kun oltiin tulossa loppusuoralle ja Petra tuli Pirjon suksien päälle sivusta kiilaamalla ja Pirjo sai suuremman rangaistuksen kun Petra.

    Aino-Kaisan tapaus oli aivan erillainen sillä siinähän Aikulla oli oikeus vaihtaa latua kun oli selvästi edellä eikä hän mennyt Petran suksien yli kuten Lahdessa Petra teki ja kaikkihan me näimme sen,että Petra kaatui väsymyksestä ja kömpelyyttään jos hänellä olisi ollut vielä voimia niin ei mikään temppu hiihtää kärki kiinni kirimaalin jälkeen kun vauhti hidastui huomattavasti kärjessä.

    Jos tuo olisi tapahtunut jossain muulla kuin Sloveniassa niin mitään hylkäystä ei olisi tapahtunutkaan.

    Seurataampa tästä eteenpäin miten toimitaan kun kolareita sattuu ja varmasti sattuu varsinkin printissä.

    Saarinen hylättiin tuomarineuvoston välittömällä ja yksimielisellä päätöksellä. Juryn jäsenistö on FIS:n määräämä eikä kokoonpano ole yksinomaan järjestäjämaasta, joten Slovenialla ei ole merkitystä päätöksen syntyyn tai syntytapaan. Perustelu päätökseen on yksinomaan urheilulajin sääntöpykälistä johtuva.

    Kyseinen päätös muutenkin oli kaikin puolin objektiivinen ja oikea ja se on hyväksytty kaikkialla. Eikä tuomarineuvoston päätös aiheuttanut edes jälkiarviointia kuin korkeintaan Saariselta itseltään kimityksen kera itseltään ja sitten näiltä joiltakin lajiin tunteenomaisesti hurahtaneilta amatöörifaneilta, jotka kilpahiihdosta saati muistakaan urheilumuodoista eivät todellisuudessa faktoja tiedä tai ymmärrä sen enempää kuin mitä sika ymmärtää avaruusteknologiasta mutta röhkii silti.

    Äänestä

  • missikisat totesi eräs selostaja muinoin. Tasatyöntäjä toteaa "luonnostaan myös kaunis ellei latujen kauneuskuningatar. " Rumempaa ei noista nykyhiihtäjistä mielestäni löydy naama kuin petolinnun
    arkip..se heh, heh. Entä sitten entiset itäplokin hiihtäjät kulakoovat ja smetaniinat pakkasen ahavoittamia
    metsureita siperiasta.

    Äänestä

  • just joooo kirjoitti:

    missikisat totesi eräs selostaja muinoin. Tasatyöntäjä toteaa "luonnostaan myös kaunis ellei latujen kauneuskuningatar. " Rumempaa ei noista nykyhiihtäjistä mielestäni löydy naama kuin petolinnun
    arkip..se heh, heh. Entä sitten entiset itäplokin hiihtäjät kulakoovat ja smetaniinat pakkasen ahavoittamia
    metsureita siperiasta.

    nyt eletään tätä aikaa,olihan(on)äiteekin siiri.r. omalla lailla kaunis heh.heh.heh..eihän se saarinenkaan ruusu ole,saatika kuitunen silmäpusseineen.kauneus on katoavaa rumuus senkun lisäntyy,

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NAURETTAVAA PELLEILY kirjoitti:

Nyt on facebookissa perustettu oikein ryhmiä jossa vihataan Aino-Kaisa Saarista
http://www.iltasanomat.fi/urheilu/uutinen.asp?id=1834571

ei voi muuta tuumata kun, että aika lapsellista porukkaa nuo slovenialaiset.

Opettelis tämä Petra Majdic ensin itse hiihtämään voisi katsoa vaikka ensimmäiseksi tuon youtupe pätkän.
Ja tuota ei edes hylätty. LELLIKERSOJA NUO SLOVENIALAISET!!!
http://www.youtube.com/watch?v=9uKR4CF2yOk

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu