Kataisen kavalat verolinjaukset...

Köyhien verottaja

Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) katsoo, että perintö- ja lahjaverotusta koskeva uusi ohjeistus lisää oikeudenmukaisuutta ja kansalaisten yhdenvertaisuutta. Tähän saakka ohjeet ovat olleet alueellisia ja verotusarvot ovat vaihdelleet, Katainen sanoi STT:lle.
Lahjaksi saadusta tai peritystä omaisuudesta joutuu ensi vuoden alusta alkaen maksamaan aiempaa enemmän veroa, kun verohallitus muuttaa omaisuusarvostushintoja. Erityisen paljon korotus vaikuttaa omakotikiinteistöjen, metsän ja peltomaan verotukseen.

***

Mikä on mielestäsi verojen keruun oikea peruste?

Pitäisikö veroja kerätä
- veroluokkaan kuuluvien lukumäärän perusteella (Ben Zyckowitz, kok.)
- talvisodan hengen mukaisesti viiden vuoden ajan (Matti Vanhanen, kepu)
- veronmaksukyvyn mukaisesti (oikeudenmukaisuutta vaativa veronmaksaja)

***
Mitähän se Katainen, valtiovarainministeri, oikein sanoikaan omaisuusarvostushinnoista?
Mitä ovat omaisuusarvostushinnat, miten ne määritellään ja miten ne vaikuttavat perintö- ja lahjaverotukseen?

*** Verotuksessa ei pyritäkään ottamaan huomioon vaihteluille altista omaisuuden markkina-arvoa: eri omaisuuserin arvolle on erilaisia arvostusperusteita. Toisten verotettava varallisuus näyttää suuremmalta kuin toisten siksi, että verottaja arvioi omaisuuksien arvoja eri tavoilla.
Ökyrikkaita suomalaisia koskee erikoisesti määrys, joka liittyy pörssiosakkeiden arvoon. Peruste on kaikille sama. Verottajaon päättänyt, että julkisesti noteeratun yhtiön osakkeiden verotusarvo on 70 % vuoden viimeisen päivän kurssista. Näin ollen pörssiosakkeissa olevan omaisuuden verotusarvo on arvostuspäivänäkin jo 30 % alle markkinahinnan.
Muiden yhtiöiden osakkeiden verotusarvo on enintään niiden edellisen vuoden taseen perusteella laskettu osakkeen käypä arvo. Tämä tarkoittaa yhtiön nettovarallisuutta jaettuna osakkeiden lukumäräällä. Verottaja ei ota huomioon liiketoiminnan arvoa. Joidenkin teknologiayritysten nettovarallisuus saattaa olla mitättömän pieni, mutta listautuessaan pörssiin niiden markkina-arvo kohoaa miljooniin euroihin. Perheyhtiöissä osakkeiden verotusarvo on vain 30 % nettovarallisuuden perusteella laskettavasta arvosta.
Kiinteistöjen mittaamisessa verottaja käyttää arvojen määrittämiseen oman kiinteistörekisterinsä tietoja, jotka se on saanut muun muassa kuntien rakennuslupatilastoista. Verotuksessa verotusarvo määritellään erikseen rakennuksille ja maapohjalle. Sekä maapohjan että rakennuksen verotusarvo vahvistetaan vuosittain laskentaperusteilla, jotka määrää rakennusten osalta VALTIOVARAINMINISTERIÖ ja maapohjan osalta VEROHALLITUS.

Mitä se Katainen, siilinjärveläinen opettaja, valtiovarainministeri, sanoikaan kansalaisten yhdenvertaisuudesta ja oikeudenmukaisuudesta?

*** Valtiovarainministeri Katainen ei ole huolestunut siitä, että Suomen rikkaimmat miljonäärit ottavat tulonsa pääomatuloina, eli 28 %:n tasaverona. Pääomatulojen osuus tulonmuodostuksesta on voimakkaasti kasvanut.
Ansiotulojen muuntaminen pääomatuloksi on rikkaiden Kataisen kavereiden kannalta kultakaivos, joka näyttää olevan hallituksen suojeluksessa, kun hallituspuolueet eivät siihen puutu.

Valtiovarainministeri Katainen ei ole huolestunut siitä, että Verohallinnon omien tilastojen mukaan yli 300.000 euroa vuodessa hankkivan veroprosentti on pienempi kuin 55.000 vuodessa tienaavan - johtuen pääomatulojen alhaisesta tasaveroprosentista. Onko oikeudenmukaista ja yhdenvertaista?
Jos pääomatuloja verotettaisiin rinnakkaisena tulolähteenä palkan kanssa samalla asteikolla, Suomessa palattaisiin progressiiviseen verotukseen myös "Kataisen kavereiden" kohdalla.

Valtiovarainministeri Katainen ei halua puuttua rikkaiden kavereidensa alhaiseen verotukseen. Osinkotuottojen verotus on listaamattomien yritysten osingoista nolla veroinen ja pörssiosakkeidenkin osalta matala johtuen 30 %:n ja 70 %:n säännöistä. Pääomatulojen, myynti- ja luovutusvoittojen verotus on matalaa. Varallisuusveroa ei peritä lainkaan.

Miksi Katainen haluaa nyt "oikaista" kiinteistöjen ja maa-alueiden "omaisuusarvostushintoja".
Omakotikiinteistöjen???
Suuret ikäluokat ovat tulossa siihen ikään, että perivät vanhempiensa rakentamia mökkejä ja rintamamiestaloja...
Noista omakotitaloista on muodostunut vuosikymmenten saatossa melkoinen verotettava erä, joiden omaisuusarvostushintoja Katainen haluaa korottaa ja periä lisää veroja - muka oikeudenmukaisuuden nimissä. Yritysten omistajilta ja maatalousyrittäjiltä sinivihreä hallitus halusi poistaa kokonaan perintöveron ja varasi tuohon rikkaiden veropottiin 165 miljoonaa euroa. Yksinomaan rikkaiden omistajien perintöveron poisto ei onnistunut perustuslain vastaisena.

Valtiovarainministeri Katainen, olisiko vain ja ainoastaan rikkaan omistavan luokan perintöveron poisto ollut oikeudenmukaista ja lisännyt kansalaisten yhdenvertaisuutta?

15

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomimummo

      Kyllä se niin on, ettemme köyhät ja pienituloiset ole tämän pörssisuomen hintatasoa pilviin nostaneet. Maksakoot veron ne, jotka halusivat -tietämättään tai tietoisesti - tehdä Suomesta pörssisuomen. Meidän pienituloisten suomalaisten, entisten naisrurakkatyöntekijöiden ja muiden köyhien riisto ei tule enää kysymykseenkään. Meiltähän vietiin jo kaikki - mainetta ja kunniaa myöten. Hävetkää.

      Jos kuka haluaa olla tai näytellä rikasta, eikö näiden velvollisuuksiin kuulu myös se rahan hankkiminen Suomen hyväksi, ei pörssisuomen hyväksi. Tähän saakka Suomessa on menty tyyliin; köyhät elättäkööt rikkaat. Emmehän muutoin köyhiä olisi eikä Suomessa muutoin olisi niin paljon konkursseja. Rikkaiden ja hyvätuloisten elättämiseen ei Suomen työläisten resurssit enää riitä.
      Pörssisuomi ja sen raharikkaat omistajat ja osakkaat ovat riistäneet muun Suomen jo miltei putipuhtaaksi. Sanokaa h..., miksi meidän pitäisi raataa näiden ahneiden eteen yhtään mitään? Ei se ole yhtään mitään hyvää meille tuottanut, päinvastoin.
      Raatakoot itse rahansa eteen, jotta oppisivat sen totuuden, ettei se raha puussa kasva eikä ole koskaan kasvanutkaan. Entisenä urakkatyöntekijänä minulla on oikeus sitä vaatia. Eivät he muutoin opi.

      • suomimummo

        Unohtui kirjoittaa, ettei Suomea suosta nosteta ilman työtä ja kaikille kohdistettua työllisyyspolitiikkaa. Tehokkuusvaatimukset eivät ole sama asia kuin koko Suomea koskeva työllisyyspolitiikka. Sitten vielä suomalaisia työläisiä syytetään siitä, kun suomalaiset eivät työllistä ulkomaalaisia. Sitä ei sanota, ettei suomalaisilla ole enää resursseja edes itsensä elättämiseen. Me elämme myös tukiaisten varassa. Tämä kertoo jo paljon siitä totuudesta, mitä meille ei ole kerrottu. Eihän meillä suomalaisille kannata antaa muuta arvoa kuin euroopan köyhien elättäminen. Mutta kas kummaa - sitä vastuuta ei ole näillä "köyhien maiden" päättäjillä itsellään. Ne jotka vaativat kaikkea suureen ääneen, eivät itse hanki pörssisuomelle niitä rahoja, he ovat vain kuluttajia. Suomen hyvätuloiset vaativat, miten suomalaisten suoranainen velvollisuus on "auttaa" köyhiä maita, mutta samalla he itse kohottivat omat tulonsa kuusinkertaisiksi ja moninkertaistivat tämä valtavan kalliiksi paisuneen byrokratian.

        Jos pörssisuomea jatkossanin kehitetään vain tietotekniikan suuntaan, silloin perustoimeentulomme riippuvaisuus jatkuu entiseen malliin; maksamme kovan hinnan myös kaukaa tulleesta ruosta, josta suuri osa on jo pilaantunut tulomatkallaan ja jotka on myrkytetty ties minkälaisilla myrkyillä. Kuubassahan näitä myrkkyjä viljellään niiden myrkkylaboratorioissa ja saksalaiset häärivät mukana. Vai ovatko ne viljelmät kenties saksalaisten omia, sekin epäilyttää ja herättää kysymyksiä. Onhan meillä oikeus puolustaa itseämme myös näissä asioissa.

        Palaan kuitenkin siihen, mitä olin kirjoittamassa. Entä jos nämä EU-maanviljelijät kyllästyvät yksinäiseen työskentelyynsä ja näihin jatkuviin haukkumisiin, miten sitten suumme pistämme? Nythän heitä irrotetaan EU:n suojeluksesta itsenäisiksi yrittäjiksi. Kenelle ja minkä hyväksi ne vuosittaiset EU-maksut sitten menevät, kun Suomi ei saa takaisin maksamistaan EU-tukijaisista sitäkään osaa, joka tuli Suomeen takaisin maanviljelijöille maksettuina tukirahoina?


      • myös Suomessa

        Oikeita asioita kirjoittelet Suomimummo.
        Suomalaisten päättäjien kahtiajakautuneisuus näkyy juuri Suomen ulkomaan avun annossa tai pitäisikö sanoakin otossa. Toisaalta kehitysmaita avustetaan ja toisaalta yritykset riistävät halpatyövoimaa.
        Halpatyövoiman maissa ei ole ay-liikettä, ei ole lomia tai viikkovapaita. Lapsityövoimaa käytetään yleisesti. Näin myös suomalaisissa yrityksissä orjatyövoiman maissa.

        Suomalaista tuotantoa on siirretty halpatyövoiman maihin ja ostettu ulkomaisia halvan työvoiman yrityksiä siihen malliin, että suomalaisfirmojen ulkomaisissa tytäryrityksissä ja tehtaissa työskentele 400.000 työntekijää mikä on 20.000 työntekijää enemmän kuin mitä teollisuus työllistää Suomessa.

        Suomesta on tietenkin otettu kaikki mahdolliset valtion tukiaiset ennen tuotantojen siirtoa.
        Maailman suurin sellutehdas on suomalais-ruotsalaisen UPM:n omistuksessa ja myös Stora Enso kaavailee rakentavassa jättitehtaan Uruguay'hin. Tehtaat ei valtiolle veroja maksa, mutta sensijaan tuhoavat eucalyptus-viljelmillä maan luontoa ja elinkeinoja, sademetsiä.

        Pörssisuomessa yritysten tärkein tehtävä on voittojen maksimointi, mitä nykyinen Suomen hallitus tukee.
        Yritykset maksoivat jokaisesta saamastaan eurosta osinkoa vain noin 10 senttiä 1970- ja -80-luvulla. Vuosina 1994-2006 osinkoa maksetaan jo 33 senttiä eurosta, eli kolminkertainen määrä.


    • näin on

      Verottaja ei pysty määrittelemään kiinteistön arvoa. Mihin johtanee tällainen verotus, jossa hatusta vedetään mitä sattuu ?

    • taakkoja

      Nyt on lopullisesti mitätöity sodanjälkeisen ikäluokan elämäntyö.
      Tämä ikäpolvi on selkänahastaan repinyt talonsa ja elantonsa, uupumukseen asti ja lapsiaan laitoksissa hoidattaen. Lääkkeeksi käyttänyt keskikaljaa, joka auliisti vapautettiin lähiökuppiloihin ja urheilutapahtumiin, hyvin tietäen tuhoisat seuraukset.
      Tämä turvattomissa ja työn uuvuttamissa kodeissa kasvanut menetetty sukupolvi olisi ehkä selviytynyt vielä jotenkin vanhemmilta jäävän asunnon tai muun vähäisen perinnön turvin, mutta nytpä iskee verottaja näppinsä tähänkin.
      Ei voi edes kuolla huoletta, kun joutuu jättämään rikotut jälkeläisensä heitteille.

      • cfgfommuhbfio

        m muntr0 986 mu90


    • rikkailta

      ei

    • pärjyk

      on veronkorotukset

    • sarisairaanhoitaja

      Kyllä annan

    • panettaa(kok)

      Tasaverolle

    • pöh köä

      pah

    • Lapsenlisätkin

      Meni

    • elakelaisiltaakkii

      Otamme

    • tokenon

      Otamme köyhimmiltä.

    • tasaverroonn

      pyrimme

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      147
      3992
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      40
      2436
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2407
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2302
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      52
      2083
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      21
      1797
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1643
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      79
      1576
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      71
      1117
    10. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      58
      1101
    Aihe