On siis nykyään ihan oma /home-osio, sillä ajatuksella että Clonezillalla voi sitten palauttaa järjestelmän jos jotain ongelmia tulee. Nyt onkin mielessä että mitenköhän toimii käytännössä että palauttaa ainoastaan juuriosion. Säilyykö kaikkien ohjelmien asetukset ja muut sellaiset?
Entä itse levykuvan säilytys? Tähän asti olen käyttänyt muistitikkua, mutta Clonezillassa taitaa olla vaihtoehtona käyttää /home-osiota image repositoryna. Vai jatkanko sitten sen muistitikun kanssa.
Clonezilla ja oma /home-osio
2
653
Vastaukset
- oobetimer
Pelkän juuriosion palauttaminen onnistuu, mutta seurauksena voi olla erilaisia vakausongelmia..
GParted on mielestäni helpompi ja parempi osioiden kopioinnissa..
1. GParted-ohjelmalla luot riittävän ison osioimattoman alueen kovalevyyn.
2. Klikkaa hiirellä haluamaasi osioa ja valitse "kopio".
3. Liitä valitsemasi osio toisen levyn osioimattomalle alueelle.
Jos kopiointi ilmoittaa joistakin virheistä, eikä halua onnistua, niin kasvata kopion kokoa hieman ennen osion liittämistä..
Tuo kopio täytyy liittää toiselle levylle, sillä se on tosiaan täydellinen kopio UUID:tä myöten, joten voi tulla pientä ristiriitaa jos samalta levyltä löytyy identtiset kaksoset.. :)- Urho-Iivari.
Toimii se. Kokeilin huvikseni, ja ainoa tähän asti näkynyt haitta on boincin parin viimepäivän hävinneet työt.
Että näinkin voi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941