Olen opetellut nyrkkeilyä iskut (suorat, koukut ja yhdistelmiä) säkkiä vastaan, sekä opetellut jalkatyöskentelyä itsekseni. Miten voisin parhaiten omatoimisesti opetella myös muuta vartalonkäyttöä (väistämisiä)? Ja mitkä kuntosalilaitteet tai liikkeet voisivat tukea vartalon oikeaa käyttöä?
Toinen asia mikä kiinnostaisi olisi se, että voitaisiinko kehittää sellainen nyrkkeily, jossa lasketteisiin osumapisteet, mutta tyrmäämisestä tulisi tappio tyrmääjälle? Se voisi olla ainakin kuntonyrkkeilymielessä monelle mielenkiintoista pistehippaa.
Vartalonkäyttö harjoitukset
4
705
Vastaukset
- tekniikkan a o
Opettele käyttämään muuta vartaloasi jalkatyön ja iskujen kanssa ikään kuin yhteistyössä. Iskun voimahan lähtee jaloista eli ponnistuksesta josta se vartaloa myöten nousee käteen ja iskuun. Vartalon kiertoliikkeen opettelu on yhtä tärkeää kuin jalkatyö tai iskujen osaaminen. Ehkä kuvaavinta vois olla vartalon kokonaishallinta ja yhteistoiminta ja sen yht aikainen suoritus, vaikea näin verbaalisesti kertoa, mut harjoittele vartalon erilaisia kiertoliikkeitä ja yhdistä niihin lyönnit niin huomaat tehon/iskuvoiman lisääntyvän kuin itsestään.
- ldflösöl
on nyrkkeilijä.
- ..................,.
Väistämisen opettelun voi aloittaa vaikkapa pistepallon kanssa niin, että sen kanssa nyrkkeillessäsi aina välillä (lähellä palloa ollessasi) väistät pallon jommalle kummalle puolelle eli siirrät pääsi pois sen tieltä, kun se tulee kohti.
- Ingopallo
Muista,että jalat suorittavat suurimman osan työstä.
Tässä järjestyksessä:
1. jalka ponnistaa
2. lantio kiertyy
3.hartia kiertyy
4.käsi ojentuu
Toivomasi säännöt olivat ainakin ennen Sotilasurheiluliiton mestaruuskilpailuissa--Harrastelijasarjassa.
P.s. Väistämisharjoituksiin tarvitset kaverin,jolloin seisotte vastakkain lyöntietäisyydellä toisistanne.Siitä vaan toinen lyö ja toinen väistää aluksi ulospäin ns.turvalliselle puolelle.Riittävästi kun on tullut väistöjä voidaan aloittaa lyömään väistön jälkeinen vastaisku.Eli paritekniikkaharjoittelusta on kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991136
- 55752
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe36656Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39556Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49510Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48502- 32500
- 43476
- 35460
Dina on valittu virkaan Rovaniemelle
Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.25458