kaubamaja? Virukeskus? Foorum? Rotermann?

Mikä noista on paras? Kotiäidit pienellä budjetilla lähdössä matkaan =). Emme siis hae mitään kalliita uniikkivaatteita tai "Dior"ym. kosmetiikkaa (vaikka kivaahan se olisi, jos vaan olis rahhaa!), vaan arkivaatetta ja halpaa juhlavaatetta ja lastenvaatteita.
Kannattaako kävellä vai meneekö jokin ilmainen bussi?
SuperAlko D-terminaalin vieressä on ilmeisesti halvin, josta saisi isille tuliaiset...?
43097
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaubamaja on Virukeskuksessa, joten "kaksi kärpästä yhdellä iskulla". Virukeskuksessa on samat kaupat kuin Suomessakin, paitsi tietenkin Kaubamaja. Foorum ja Rotermann on kalliita, valikoimakin vähäisempi.
Halvin vaihtoehto on Merekeskus tai Sadamarket (molemmissa sama valikoima), juhlavaatetta ja lasten vaatteita edullisesti. Vaatteiden kestosta ei niin takeita, mutta eihän juhlavaatteita joka päivä käytetäkään.

Kannattaako mennä kävellen vai ilmaisella bussilla? Kannattaa ja ei - riippuu mistä ja mihin olet menossa.
Kävellenkään ei ole pitkä matka, jos satamasta kävelet.

Äänestä

Kaubamajasta ja Virusta (ovat liitetty yhteen) löytyy kaikenmoista kivaa, mutta osa liikkeistä löytyy myös Suomesta.Kivoja lastenvaatteita löytyy Zara Kidsistä ja leluja ym muuta Kaubamajan lastenosastolta. Forumissa myydään kalliimpia merkkivaatteita. Rotermannilla kannattaa käydä, siellä on myös kohtuuhintaisia liikkeitä joukossa vaikka suurin osa on merkkiliikkeitä. Ainakin Homeart- myymälä on ihana sisustusmyymälä, suosittelen! Rotermannissa sijaitsee myös Bershka, Pull&Bear ja Stradivarius, joissa on kohtuuhintaisia vaatteita, itse ainakin opiskelijana käyn shoppailemassa siellä!
Jos pidemmälle haluaa mennä shoppailemaan, kannattaa ottaa taksi terminaalin lähettyviltä tai mennä bussilla (numerot 3,6 kaubamajan edestä, päätepysäkki taksopark) Kristiinekeskukseen. Siellä on paljon kivoja liikkeitä, lapsille ja aikuisille.
Suosittelen myös uudistunutta Roca al Marea, jonne pääsee satamasta ilmaisella Prisma-bussilla. Pysäkkejä et voi olla huomaamatta.Pysäkin yhteydessä paljon mainoksia ym.
Hyvää matkaa!

Äänestä
  • .. ja mitä Sadamarkettiin/Merekeskukseen tulee.. Jos haluaa shoppailla rauhassa, ilman painostavia myyjiä, sinne ei kannata mennä. Sieltä kuitenkin saa erilaisia vaatteita sopusuhtaiseen ja toisinaan myös kalliiseenkin hintaan. Mielestäni tää paikka on hieman aikansa elänyt mutta en kiellä etteikö sieltä hyviäkin löytöjä onnistu saamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohta matkaan kirjoitti:

Mikä noista on paras? Kotiäidit pienellä budjetilla lähdössä matkaan =). Emme siis hae mitään kalliita uniikkivaatteita tai "Dior"ym. kosmetiikkaa (vaikka kivaahan se olisi, jos vaan olis rahhaa!), vaan arkivaatetta ja halpaa juhlavaatetta ja lastenvaatteita.
Kannattaako kävellä vai meneekö jokin ilmainen bussi?
SuperAlko D-terminaalin vieressä on ilmeisesti halvin, josta saisi isille tuliaiset...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu