Organisaatiot kuntoon

raha ei ratkaise

Kyllä se taitaa niin olla kun katsoo näitä viime päivien pelaajahankintoja, että Jypillä on hommat hoidettu oikein. En usko millään että keskisuomesta pystytään tarjoamaan samoja rahasummia kuten esimerkiksi jokerit, mutta kun organisaatiolla on suunta mihin mennään ja kyky toteuttaa se, niin pelaajat haluavat sinne.

Dufvaa on täällä haukuttu, mutta kun lukee juttuja (esim Makkosen ja Pihlströmin haastattelut) niin yksi suurimmista syistä mennä Jypiin on juuri Dufva!

Lisäksi on hieno katsoa, että siellä kiinnitetään heidän näköisiään pelaajia heti pitempiin sopimuksiin, eikä yritetä lyhytnäköisesti saada menestystä loppukevään toivotaan toivotaan hankinnoilla. On pakko kysyä että jos Jokeirehin on hankittu rullier, brooks, Battaglia ja 37-vuotias Nylander ja keskisuomalaiset ovat hankkineet Steve Kariyan, Jussi Makkosen ja Antti pihlströmin niin eihän noita hankintoja voi edes vertailla. Nylander on todella kovan luokan pelimies mutta aika vanha ja mukana vain kevään. Mitä sen jälkeen? Varmaan taas kerran aloitetaa omat pojat kampanja jonka kesto seuraavan kauden alusta on epäselvä.

Kun katsoo SM-liiga organisaatioita niin budjetit ei todellakaan kerro organisaatioiden osaamisesta vielä todellakaan kaikkea.

Tällä hetkellä mielestäni parhaat organisaatiot ovat Kalpa, Jyp, Kärpät. Lukko on siinä kintaalla, sen organisaation kyvyt nähdään ensi kaudella. Mikäli sama jatkuu niin silloin organisaatiokin on nostanut osaamistaan.

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilveksenmiäs

      Jos olisit pelaaja..menetkö seuraan joka..taistelee mestaruudesta, jossa on positiivinen ilmapiiri, hyvä maine, hyvä valmennus, hyvä organisaatio, mahdollisuudet edetä peliuralla ( Nhl/maajoukkue) jne...PALKKA 300 000.

      vai .. seuraan joka ..pelaa sijoista 8-14, ilmapiiri paska, kyseenalainen maine, keskinkertainen valmennus, hämärä organisaatio, tod.näk. taka-askel uralle jne...ja se PALKKA 100 000

      Ei pelaajia voi syyttää, eikä tässä ole mitään väärää. Peliura on kaiken lisäksi lyhyt, pitää hiukan miettiä minne menee ja joo sitä rahaakin. Tämä on työtä.

      • Ilveksenmiäs

        Ei nämä ole irrallisia asioita, vaan yhteydessä toisiinsa. Hyvin hoidettu organisaatio tuottaa menestystä ja tulosta..niin urheilullista, kuin taloudellistakin. Tämä kertautuu..on lisää rahaa ostaa uutta osaamista, joka taas poikii lisää menestystä jne...rikasta mutta huonosti hoidettua seuraa ei voi olla, ei kauan ainakaan. Sellaista sijoittajaa ei löydy mistään..Ja sama toisin päin, virheet kertautuu. Ei ole rahaa, tehdään toivotaan toivotaan hankintoja, ei uskalleta luottaa omiin junioreihin, kukaan ei ota vastuuta tekemisistään..tätä voisi jatkaa loputtomiin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4455
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2894
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      73
      2778
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      111
      1295
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe