Haluisin tietoa matkaoppaiden työstä kokeneilta. esim. Mitä kuuluu matkaoppaan työpäivään? Paljonko palkka on ? Onko palkka suurempi jos asuu maassa ja maksaa itse asunnon ja muut kulut ? Voitte kertoa muutakin matkaoppaan työstä :) Kiitos jo etukäteen !
Matkaoppaan työstä
4
909
Vastaukset
- ex opas
Palkka noin 500-700 euroa kuussa ja et tule saamaan enemmän rahaa vaikka omassa asunnossa asuisitkin. Yleensä oppaalle siis kuuluu ilmainen majoitus (2 opasta per huone) soluasunnossa. Töitä on 6 päivää viikossa, usein jopa 10-12 tuntia päivässä.
- Annaellu
Moikka,
Palkka määräytyy ainakin meidän firmassa kohteen mukaan eli jos on kallis maa palkkaa enemmän kuin halvassa maassa. Itse olen oppaana Kanarian saarilla ja saan palkkaa noin 750 kuussa riippuen vähän miten on retkimyyntejä kertynyt. Meillä saa noin 100€ enempi palkkaa jos ei asu firman asunnossa. Itse asun kahdestaan toisen oppaan kanssa, yleisimmin asunnoissa asuu kolme opasta yhdessä. Meillä palkkaan kuuluu siis asunto sis. sähkö ja vesi sekä internet. Joissakin tiimeissä myös oppaat saa käydä hotellien All Inclusivella syömässä joten tuossa tapauksessa myös ruoan voi laskea kuuluvan palkkaan.
Normaalin oppaan viikko koostuu hyvin erilaisista päivistä. Viikkoon voi kuulua esim. Lentokenttäpäivä, saarikierrosretkipäivä, toimistopäivä (vastaillaan sähköposteihin, puheluihin, tehdään listoja jne), hotellipäivystyksiä, sairaalassa käyntejä...
Oppaan päivät on vaihtelevia, mikä on mielestäni työn rikkaus. Oppaan pitää olla joustava ja pirteä persoonallisuudeltaan. Päiviin voi tulla hyvin lyhyellä ajalla muutoksia ja normaali 8 tunnin työpäivä voi hyvin olla esim. 12 tuntinen jos vaikkapa lennot on myöhässä, joku toinen opas sairastuu jne. Myös kohde voi muuttua kesken kauden ja itse ei voi välttämättä vaikuttaa missä on oppaana ja missä tehtävissä.
Tärkeintä on olla positiivinen ja innokas oppimaan ja auttamaan asiakkaita, pitää myös olla tarpeeksi jämäkkä koska toisinaan kohdataan vaikeita asioita ja asiakkaita. Jos ei oikeasti tykkää asiakaspalvelusta ei kannata pyrkiä oppaaksi. Asiakkaat kyllä muistavat antaa sekä ruusuja että risuja palautteissa ja jos ei hommaansa hoida hyvin saa nopeaa lukea nimensä kritiikin kera.
Varsinkin aluksi on tärkeä muistaa että alku ON hankalaa koska on niin paljon uusia asioita, eihän kukaan voi olla "kaiken tietävä" opas saapuessaan kohteeseen. Ensimmäisen kuukauden jälkeen helpottaa ja työ muuttuu sitä mukavemmaksi mitä enemmän tiedät asioista, ole siis ITSE AKTIIVINEN kun menet uuteen kohteeseen..
Tack och adjö :D- ...
Olen kuullut, että on joitain koulutuksia mitkä kestää tyyliin muutaman kuukauden tai jopa pari kuukautta, en sitten tiedä miten asia on. Pitääkö ensin olla joku koulutus alla että voi käydä jonkun "matkaopas kurssin" vai miten? :)
- Anneellu
... kirjoitti:
Olen kuullut, että on joitain koulutuksia mitkä kestää tyyliin muutaman kuukauden tai jopa pari kuukautta, en sitten tiedä miten asia on. Pitääkö ensin olla joku koulutus alla että voi käydä jonkun "matkaopas kurssin" vai miten? :)
Matkanjärjestäjien (esim. Finnmatkat, Aurinkomatkat jne) kursseille voi osallistua ilman "pohjakoulutusta" alalle. Jos on käynyt esim Päivölän koulutuksen, silloin ei yleensä tarvi sitten enää osallistua matkanjärjestäjän matkaopaskurssille vaan pääsee suoraan töihin. Toki alussa on todennäköisesti juuri ko. firman käytäntöjen läpikäymistä jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911052
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi46475- 31469
- 34447
- 38434
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14431