Näyttö ei meinaa mennä päälle

Trevo

Mistä loki-tiedostosta voisin katsella onko joku ongelma, kun käynnistän koneen niin joutuu ottamaan näytön virtajohdon irti ja laittamaan takasin. Nyt tein niin että otin kaikki johdot koneesta irti, myös keskusyksikön virtajohdonkin ja laitoin takaisin, niin alkoi homma pelittämään. Ennen johtojen irrottamista piti käynnistyksen aikana ottaa näytön virtajohto irti ja laittaa takaisin niin toimi.

8

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EfgP1kd29A

      Lokitiedostot löytyvät hakemistosta /var/log

    • Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?

      Ensimmäisessä tapauksessa syy ei löydy linuxista vaan se on biosissa. Jälkimmäisessä tapauksessa syy on linuxissa, ehkä jokin näytönohjaimen ajuriin tai acpiin liittyvä fiba.

      Onko emolevyllä integroitu vai irrallinen näytönohjain vai molemmat?

      • Trevo

        Fujitsun kone. Soittto fujitsulle ja pyysivät käymään valtuutetussa huoltoliikkeessä kokeilemassa toimiiko kone ja siellä 3 eri näyttöä kokeiltiin ja toimi. Eli näyttö on menossa ja uusi tulossa takuun ansiota kotiin. Oireet olivat sellaiset että mitään kuvaa ei tullut, joskin välillä vähän matkaa meni eteenpäin ja sitten pimeni. Laitoin Toiset kajarit ja näytön kajari irti niin käynnistyksessä kuului kyllä äänet, kun kirjauduin sisään. Olikohan tarpeeks monimutkasesti selitetty.


      • Trevo

        "Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?"

        ei se kerenny ees menee päälle kun oli mustana koko ajan


      • Trevo
        Trevo kirjoitti:

        "Missä vaiheessa näyttö pimeni, oliko jo heti virtanapin painalluksesta vai grubin jälkeen kernelin ladatessa?"

        ei se kerenny ees menee päälle kun oli mustana koko ajan

        pari kertaa meni siihen että missä tulee se press esc tai jotain ja sitten pimeni, mutta käyttis kuitenkin meni päälle koska sisäänkirjautuminen onnistui.


      • Trevo

        Jos live-cd ei lähde kanssa aina käyntiin mutta kun ottaa näytön irti ja vähän remppaa niiin lähtee. Eli totesivat ainakin huollossa että syy on näytössä. Jos ei uuden näytön saatua korjaannu, niin asentelen uusiski ubuntun (olis muuten eka kerta) ja jos vika ilmeneekin jossain esim. biosissa niin korvanneehan takuu senkin. Ite en ole oikeen haka laitteistojen kanssa eli en esim osaa sanoa mistä vois johtua toi vika.


      • Trevo
        Trevo kirjoitti:

        Jos live-cd ei lähde kanssa aina käyntiin mutta kun ottaa näytön irti ja vähän remppaa niiin lähtee. Eli totesivat ainakin huollossa että syy on näytössä. Jos ei uuden näytön saatua korjaannu, niin asentelen uusiski ubuntun (olis muuten eka kerta) ja jos vika ilmeneekin jossain esim. biosissa niin korvanneehan takuu senkin. Ite en ole oikeen haka laitteistojen kanssa eli en esim osaa sanoa mistä vois johtua toi vika.

        niin on kahden viikon loma ja tuli saunottua muutaman oluen voimalla :D


      • Trevo kirjoitti:

        niin on kahden viikon loma ja tuli saunottua muutaman oluen voimalla :D

        No sehän on terveellistä elämää ja mukavaakin ;D

        "valtuutetussa huoltoliikkeessä kokeilemassa toimiiko kone ja siellä 3 eri näyttöä kokeiltiin ja toimi. Eli näyttö on menossa "

        No mutta ei kai se vika sitten siinä näytössä voi olla jos kerran mikään kolmesta näytöstä ei toiminut, silloinhan näyttö ei saa signaalia näytönohjaimelta.

        Et vastannut onko näytönohjain integroitu vai ei. ** selvitin itse ei ole **

        Kerran oli tuon tyyppinen ongelma windowskoneessa ja syyllinen oli emolevyn konkat sillä näytönohjaimen vaihto ei auttanut. Myös viallinen näytönohjainpiiri voisi aiheuttaa tuon eli jos on integroitu näytönohjain joten jos saisi jostain lainaksi korttia niin voisi kokeilla senkin.

        Mikäli käytät erillistä näytönohjainkorttia ja koneessa on myös integroitu näytönohjain niin joskus emolla on alustuskäsky biosissa kumpi väylistä alustetaan ensin. Jotkut emot sekoilevat joskus siten että alustavat sen integroidun oletuksena ensin eikä näytönohjaimesta tule signaalia ulos ennenkuin asetus on biosista muutettu, mahdollisesti voi myös tuo näytön kaapelin aiheuttama jännitepiikki aiheuttaa signaalin vaihtumisen kortille. Kaukaa haettua mutta ei ollenkaan mahdotonta, mulla oli yksi tuollainen emo kerran ;)

        Linuxissa vika ei kuitenkaan ole jos näyttö välillä pysyy pimeänä ihan virtanapin painalluksesta asti koska kun virtapainiketta on painettu suorittaa bios post-testin (power on self test) jossa tarkistaa koneen raudan pikaisesti että onko kunnossa. Mutta tuollaista vikaa bioskaan ei näe joten se ei hälytä äänimerkeillä kuten normaalisti jos esim. muistissa on vikaa.

        Kyllä kyseessä on rautavika, kai se kone on avattu ja kaikki liitokset ja kortit tarkistettu siellä sisällä ovat hyvin paikoillaan?

        Jaa, vilkaisin Scaleo J niin eipä ole integroitua näytönohjainta.. mahdollisuuksia on jonkinverran että missä mättää joten en osaa kaukoparantaa konetta mitenkään ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2528
    2. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1572
    3. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1543
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1222
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1129
    7. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      12
      998
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      970
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      21
      969
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      917
    Aihe