Zafira 1.8 -00

kiitollinen kuski

Kun risteykseen hidastaa, kaasupolkimen löysää, niin kierrokset alkaa humppaamaan alas,ylös,alas,ylös. Käy niin alhaalla että jopa sammuu hetkeksi koska valo vilkahtaa. Paikallaan kierrokset ovat kiltisti 800 rpm.
Mikähän vika?
Lisäksi lämmöt ovat alhaalla vaikka pikkupakkanen.

4

1617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukis68

      Itsellä teki oma Zafira samaa aina silloin tällöin. Kierrokset aaltoili kyllä tyhjäkäynnilläkin. Aikansa tehtyään tätä vain ajoittain vika paheni yhä useammin tapahtuvaksi. Lopuksi myös moottorin vikavalo syttyi palamaan.
      Huollossa vaihdettiin Lambda-anturi, mutta ei ollut vaikutusta. Seuraavaksi vaihdettiin ilmamassamittari ja vika korjaantui. Remontteihin meni yhteensä noin 700e. Ehkä tuo Lambda-anturin vaihto oli ihan turha, mutta vikakoodi ilmoitti, että siinä olisi vika. Näin minulla, mutta voi se vika olla muuallakin, esim kaasuläppäkotelossa tv.

      • Jukis68

        Niin vielä tuohon moottorin lämmönnousuun.
        Itsellä oli sama vika, eli lämpömittari pysyi sitkeasti vain siellä alhaalla.
        Termostaatti vaihdettiin ja auto muuttui kuin toiseksi. Lämpömittari nousi normaalisti ja vaikutus lämmitystehoon auton sisällä oli valtava. Zafirasta tuli tosi lämmin auto.


    • zafiraattori

      Mulla sama vuosimalli ja samat ongelmat. Tyhjäkäyntiongelma johtui tyhjäkäyntimoottorista vai mikä se nyt olikaan ja sen sai korjattua poraamalla siihen ylimääräinen reikä - huollon pitäisi tietää ko. korjausmenetelmä. Lämmöt sai kuntoon termostaatin vaihdolla.

      • Zaffiira

        Tolle 1,8 litraselle on tyypillistä kaasuläppäkoteloon tuleva pakokaasun takaisinkierrätykseen liittyvän suuttimen tukkiutuminen. Sillon katoaa tyhjäkäynti kokonaan. Ennen sitä on tyhjäkäyntiin liittyviä oireita. Esim niin, että kaasun nosto pudottaa tyhjäkäynnin 500 rpm:n kautta normaaliksi. Homma korjaantuu avaamalla kaasuläppäkotelo ja putsaamalla se. Yksi korjaustoimenpide on ilmeisesti porata tuo EGR:ltä tuleva reikä suuremmaksi, niin ei pääse niin herkästi tukkeutumaan. Ja termari tosiaan tahtoo ruveta valskaamaan noissa. Korjaantuu tietenkin uusimalla se.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3392
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2790
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2564
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1515
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1270
    Aihe