westien

trimmaus.

Oletteko westien omistajat tai nyppien trimmattavien hauvojen omistajat kokeilleet ns. pohjavillanpoistajia (tms.) esim. Artero Super Coat 12 (http://www.vaasanelainkeskus.fi/product.asp?lang=1&sua=1&tk=6856823&q=y&s=1356). Onko ollut ok? En siis missään nimessä tarkoita oikean trimmauksen sijaan vaan niiden välillä. Furminator ei ilmeisesti ole kone jota kannattaa westien lähelle viedä mutta..

5

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • westietnypitään

      Minun mielipiteeni on, ettei kyseistä kapinetta westien trimmauksessa tarvita.

    • ********************

      miksi haluat poistaa koiraltasi pohjavillan??
      se enemmän kuin tärkeä, jotta koirasi pysyy lämpimänä..

    • Viivi-Wetie

      Kyseinen "kampa" on toiselta nimeltä turkki-kunkku ja on nimensä arvoinen kapistus. Trimmaan itse koirani ja minut on kasvattaja opettanut, että mitä vähempi pohjavillaa sen parempi. Iho pysyy parempana ja nyppiminen on helpompaa. Minun westie on yli neljä vuotias ja ei ole vielä ollu iho-ongelmia. Eli minä ainakin jatkan samaan malliin. :)

    • Westos

      En ole kokeillut, enkä kokeile. Oman Westieni paras kaveri on toinen Westie, joka on aina "ajeltu" juuri tuollaisella vehkeellä. Tuloksena todella pehmeä karva ja ihoakin näkyy joissakin kohtaa. Tuolla tavalla "ajeltu" turkki myös kastuu todella helposti. Westien karvanhan pitää olla karkeaa! Ja oikein hoidettu karvahan ei kastu läheskään niin helposti. Minä ainakin nypin koirani. Vaikkakin se vie enemmän aikaa kuin jonkin härvelin käyttö.

      Noiden koiraystävysten

    • Laura & Olli

      Hei,
      trimmaan muutamaa westietä omani lisäksi ja trimmitarvikkeista löytyy mm. tuollainen Coat King. Olen käyttänyt sitä lähinnä nypityn lopputuloksen siistimiseksi. Eli kun koira on nypitty kauttaaltaan ja selän päällä pohjavilla paikoin pörröttää läpi karkeasta peitinkarvakerroksesta, olen pyyhkäissyt selän yli miitaman kerran Coat Kingillä ja pörröttävät pohjavillat ovat poissa.

      Jos westien karva nypittäisiin riittävän usein, eikä sitä näin ollen tarvitsisi ottaa niin lyhyeksi, ja jos pohjavilla olisi oikean laista, eli lyhyttä ja ihonmyötäistä, tätä ongelmaa ei tietenkään esiintyisi, kun pohjavilla jäisi peitinkarvakerrosten alle piisoon. =)

      Ihan hyvä työkalu, mutta käytössä on toki riskejä, pidempää peitinkarvaa kun väkisinkin vähänkatkeaa. Kuvailemassani tilanteessa, jossa tuota itse käytän, peitinkarva on hyvin lyhyttä, eikä katkeavien karvojen määrä ole merkityksellinen. Ja toisaalta nuo trimmin päätteeksi mahdollisesti katkenneet karvat ovat seuraavassa trimmissä niitä pitkiä, kuollieta ja poistettavia karvoja, eli mitään pysyvää vahinkoa westien turkille ei pääse tapahtumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5267
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3074
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      310
      1656
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1234
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      82
      1195
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      132
      1102
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1074
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      954
    Aihe