Katoin just telkusta kun Australiassa jälleen yks ryhmä etsi Youwieta, siitä muistuikin mieleeni ja aattelin teillekin kertoa.
Olen itse ollut patikoimassa Blue Mountainsilla ja siinä eräänä yönä kun istuin nuotiolla alkoi kuulua lähistöltä metakkaa ja joku nakkeli kiviä. No minä otin ihan rauhallisesti ja juttelin äänille rauhallisesti. Kohta nuotion valoon alkoi näkyä kaksi Youwieta. Nehän pelkäs tulta kun eivät osaa sitä hallita ja se on uhka joten kai niitä kiinnosti pirusti että mikäs otus se on noin tulen herrana.
Oli aika märkää niin kohta ne jo kyhjötti lämmittelemässä siinä valkean äärellä ja mutustivat jotain juuria. Yritinhän mä niille nuotiomakkaraa tarjota mutta eivät olleet kuuman ruoan perään. Sellasia apinoita ne on ei mitään ihmeellistä, ehkä perussimpanssia älykkäämpiä kun tuntuivat jotain alkeellisia sanojen tapaisia käyttävän. Niillä tuo suunseutu oli enemmän ihmismäinen joten äänteidenmuodostus kehittyneempää kuin apinoilla. Aamukajo ne sitten ajoi takas metsään, yöeläjiä kun ovat.
Paikallisten aboriginaalien kanssa sitten päiväsellä juttelin niin ne sanoi et joo kyllä niitä aina joskus näkee, eivät hämmästelleet yhtään. Musta tuntuu et aboriginaalit voi olla samaa sukuhaaraa Youwien kanssa kun ulkonäkä on saman suuntainen aboriginaaleilla vaan karvaa vähemmän.
Kyllä mä aattelin, että oon mä aika jätkä kun vuosikymmeniä on retkikunnat noita etsineet ja sitten mä tuun Australiaan ja kohta parin Youwien kanssa istun yötä nuotiolla. Hitto ku ei ollut kameraa tms. mä kun tykkään vaeltaa ihan mies ja erämaa periaatteella ja suunnistan tähtien mukaan, apuvälineet ovat nössöille. Mutta aika arkaa sakkia ja rauhallisia kavereita nuo Youwiet.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Yowie
Youwie
18
811
Vastaukset
- elukat
tunnistavat kaltaisesi hamsterin eli toisen eläimen. Ihmisiä ne pelkäävät.
- #--
Harmi kun ei sulla ollut videokameraa, toi on ollut ihan uskomatonta!
- Arttu Perkele
Mikä vittu on youwie? Tiedän kyllä mikä yowie on. Window$illa ei näköjään oikeinkirjoituskaan onnistu... :)
- HOH!
On suomessakin yks perkeleen Youwie, saatana kato peiliin niin näet!
- -PENTTI-
örveltää tarinaa huume- ja paloviinahöyryissään. Vai voitko paikantaa tarinaasi tuolla Blue Mountins:illa. On nimittäin melkoisen laaja paikka, kuten totesin, kun siellä kävin.
Ylläpito voisi poistaa TAAS Pentin huuhaa tarinan, kun eihän tuo aloitus mitenkään liity käyttöjärjestelmiin. PENTTI ON SAIRAS KÖKÖNJAUHAJA. - 6--5
Kyllä joillakin on varaa matkustaa kaukaisiin maihin patikoimaan ja nähdä kaikenmaailman ihmeitä. Itse kävin eilen tossa risukossa lumikengillä, mutta palasin samoja jälkiä takaisin, kun olin lentänyt pari kertaa turvalleni.
Tässä tuli siis Pentin todellinen lumisafari ilmi, tuo aloitus oli vain se unelma jota Pentti elätteli/kuvitteli mielessään lähtiessään lähirisukkoon tarpomaan "leikitään että nyt ollaan amerikassa vuoristossa.." Nuotio saattoi olla naapurin tuleen sytytetty ulkohyyskä?
exergy kirjoitti:
Tässä tuli siis Pentin todellinen lumisafari ilmi, tuo aloitus oli vain se unelma jota Pentti elätteli/kuvitteli mielessään lähtiessään lähirisukkoon tarpomaan "leikitään että nyt ollaan amerikassa vuoristossa.." Nuotio saattoi olla naapurin tuleen sytytetty ulkohyyskä?
Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D
- ???????????
exergy kirjoitti:
Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D
on tässä ketjussa mainostettu youwie???? Onks se jotain syötävää?
- 6--5
exergy kirjoitti:
Ja paikallinen youwie tuli sinivalo-autolla ja vei pentin mennessään ;D
En väitä kirjoittaneeni mitään viisasta, mutta nähtävästi palstan taso onkin, hmm.. mitähän nyt noista vastineista sanoisi, joo, että miekkataksi...
Mutta, jatkakaahan keskenänne.
Seuraavaksi saamme varmaan lukea jakson nimeltä Pentti Tiibetissä - Jetin jäljillä! : D
- heh heh
"pentti dalai lamaa tapaamassa"
heh heh kirjoitti:
"pentti dalai lamaa tapaamassa"
Pentin henkinen johdatus tulee Amerikosta, Redmondista. Pallomeren seksiorjaksi olisi Pentillä hinkua, mutta ei taida flaksi käydä... ; )
- juu..
Kollimaattori kirjoitti:
Pentin henkinen johdatus tulee Amerikosta, Redmondista. Pallomeren seksiorjaksi olisi Pentillä hinkua, mutta ei taida flaksi käydä... ; )
sitten sen miksi Pentti on vaihtamassa sukupuoltaan naiseksi. :D
- Antti Petusetä
Odotamme mielenkiinolla
- cghkhk
Asuu Punavuoressa, on hieno auto, naisia, bisnestä, patkoi yms. Pentti on kuin Suomen James Bond... kaikki onnistuu!
- heh heh
Toi on silkkaa puppua. Se haluaa antaa itsestään tuollaisen kuvan. Mut toi on kaikkein älyttömintä että vertaat sitä Suomen James bondiin. Tosin...pakko sanoa että tietyllä tavalla varsin osuva. Kumpaakaan ei oikeasti ole olemassa vaan ovat kumpikin fiktiivisiä hahmoja. Siksi Pentin pitääkin KUVITELLA ja esitellä kuvitelmansa täällä ääneen totena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991546Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131246- 2331235
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2701122Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi1791003- 1411000
Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15999Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81999- 74839
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33832