Tapettiinko Michael Jackson - en puhu Murraysta

Miettikääpä tätä

Miettikääpä tätä:

Michael Jacksonin entinen manageri ja kuolemaan asti läheinen luottohenkilö Frank DiLeo kuului ennen Sony Recordsin johtoryhmään ja on säilyttänyt hyvät välit Sonyn johtoon edelleenkin.

Michael Jacksonin This Is It -konserttien järjestäjän, AEG:n johtaja ja pääomistaja Randy Phillips on Michael Jacksonin kiistellyn "henkilökohtaisista asioista vastanneen" Dr. Tohme Tohmen entinen lankomies, eli Tohme Tohmen ex-vaimo on Phillipsin sisko. Tohme Tohme oli tunnettu siitä, että Michael Jackson ilmaisi julkisuuteen vuotaneissa puhelinnauhoitteissa ettei luota Tohme Tohmeen. Samassa puhelussa Michael Jackson kertoo, pelkäävänsä, että "he yrittävät tappaa minut".

AEG eli Randy Phillips otti Michael Jacksonin konserttien turvaksi vakuutuksen, joka sisälsi pykälän huumeiden yliannostuksesta - Jos Michael Jackson kuolisi huumeiden / lääkeaineiden yliannostukseen "tahattomasti" AEG saisi noin 150 miljoonan dollarin vakuutusrahat.

Konserttiharjoituksista kuvattiin täydellä kuvausryhmällä mieletön määrä materiaalia, joista koostettiin nopeasti Michael Jacksonin kuoleman jälkeen elokuva This Is It. AEG myi kuvamateriaalin Sonylle ja sai siitä yli 60 miljoonaa dollaria. Kuvamateriaalin ja elokuvan ohjaaja on AEG:n johtajan pikkuserkku. Sony on jo nyt tienannut elokuvalla mielettömästi rahaa. AEG vaati, että harjoitukset kuvataan ja ehdotus kuvaukseen tuli nimenomaan heiltä.

AEG palkkasi Dr. Conrad Murrayn, mutta on väittänyt että Michael Jackson vaati Murrayn mukana olemista. Varmasti näinkin, mutta Murrayn Jacksonille esitteli nimenomaan AEG. Dr. Murray antoi vain hetkeä ennen konserttien aiottua aloituskohtaa Jacksonille yliannostuksen ja aiheutti tämän "tahattoman" kuoleman lääkkeiden yliannostukseen: AEG on siis oikeutettu saamaan vakuutusrahat.

LaToya Jackson ja koko Jacksonien perhe ovat puhuneet julkisesti "kierosta pelistä" ja uskostaan siihen, että Michael Jackson tapettiin. LaToya on myös maininnut, että Michaelin ympärillä oli joukko ihmisiä, jotka ovat vastuussa Jacksonin kuolemasta ja jotka hyväksikäyttivät Jacksonia.

Ovatko nämä henkilöt nimenomaan:
AEG / Randy Phillips
Dr. Tohme Tohme
Sony Recordsin johtoryhmään kuuluvat henkilöt

Dr. Conrad Murray saattaa näytellä Michael Jacksonin kuolemassa huomattavasti pienempää roolia kuin tiedämmekään: Kaiken takana saattaa olla yksinkertaisesti monikansallisten yritysten kytkökset toisiinsa ja isot rahat:

Jo nyt Michael Jacksonin kuolema on tuonut rahaa näille tahoille;

AEG
- Suurin osa konserttilipputuotoista jäi AEG:lle, koska ihmiset halusivat säilyttää historiallisen lippunsa.
- Vakuutusrahat: lähes 150 miljoonaa dollaria.
- This Is It -elokuvan myynti Sonylle 60 miljoonalla dollarilla.

SONY
- Levymyyntituotot: Michael Jackson on taas maailman myydyin artisti.
- This Is It -elokuvan myynnistä kertynyt tuotto.

Puhumme sadoista ja taas sadoista miljoonista dollareista. AEG ja Sony käyvät myös Michael Jacksonin perikunnan kanssa neuvotteluja Michael Jacksonin omistaman musiikkikatalogin ostamisesta ja kaikkien oikeuksien ostamisesta Michael Jacksonin musiikkiin: Toteutuessaan AEG ja Sony tienaisivat hamaan loppuun saakka Michael Jacksonin musiikilla ja saisivat myös itselleen oikeudet suureen musiikkikatalogiin, jonka oikeudet Michael Jackson omisti ja johon Michael Jacksonin tulot ja laskennallinen omaisuus paljolti viimeisinä vuosina perustui. Katalogin arvohan oli satoja miljoonia dollareita. Hyödyntämällä tämän oikein AEG ja Sony tienaisivat taas - Michael Jacksonin kuoleman avulla - satoja ja taas satoja miljoonia dollareita lisää.

13

782

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sad....

      Michael Jackson pelkäsi henkensä puolesta. En tiedä mitä tapahtui, mutta heti kun Jackson julisti 2000-luvun alussa ettei hän tule myymään The Beatlesin oikeuksia koskaan alkoi hänelle tulemaan vaikeuksia.

      Jackson omisti 50% ''Sony/ATV Music Publishing'' -yhtiöstä. Tässä on lista artisteista joiden musiikkiin yhtiöllä on oikeus. Yhtiön arvo on todella suuri.
      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Sony/ATV_Music_Publishing_artists

      Michael Jackson oli/on satojen miljoonien arvoinen. Ja tulevaisuudessa rahaa tulee kun Sony alkaa julkaisemaan uusia levyjä.

    • lukuja

      Niinpä.

      Internetin tietojen mukaan;

      - Sony odottaa This is it -elokuvan tuottavan vähintään 250 miljoonaa dollaria yhtiölle.

      - Kun Michael Jackson kuoli levymyynti pomppasi pilviin ja Michael Jacksonin albumien myynti ylitti moninkertaisesti muutamassa tunnissa ne levymyyntimäärät, joita myytiin silloin kun Elvis Presley ja John Lennon kuolivat. Eli rahaa sataa Sonylle varsinkin kun miettii, että artisti (eli MJ perikunta) saa per myyty albumi n. 20% ja loput 80% menevät levy-yhtiölle.

      - Michael Jacksonin omistaman musiikkioikeuksien katalogin arvo on noin 750 miljoonaa dollaria. Jos Sony ja AEG saisivat ostettua katalogin lisää rahaa haluavalta MJ perikunnalta he voisivat tienata tuon summan esim. myymällä oikeudet eteenpäin tai vain julkaisemalla uudestaan katalogin albumeista ja lauluja ja odottelemalla niiden myyntituottoja, jotka siis kaikki tulisivat siinä tapauksessa heille. Jacksonien perhe taas ei saa katalogista sen koko arvoa irti muuten kuin myymällä sen. Muuten se tuottaa heille vain sen mukaan mitä katalogiin kuuluvat kappaleet ja albumit tuottavat.

      Joka tapauksessa Michael Jacksonin kuolema on jo nyt tuonut satoja miljoonia dollareita ja tuo jopa miljardeja Sonylle ja AEG:lle.

      • J_L

        Voi olla hyvin paljon mahdollista,että sillä lääkärillä on loppujenlopuksi hyvin pieni rooli MJ:n kuolemassa,kuin osaamme edes arvata tai mitä meidän on annettu ymmärtää.
        En ymmärrä miksei AEG / Randy Phillipsiä,
        Dr. Tohme Tohmea ja
        Sony Recordsin johtoryhmään kuuluvia henkilöitä kuulustella ja tutkita heidän motivejaan,koska heillä on motiviit on?


      • Suututtaaaaa

        olen käsittänyt! Conrad Murray teki sitten sen likaisen työn. Millähän motiivilla, kun itse joutui odotettavasti liriin?


      • M SVKb
        Suututtaaaaa kirjoitti:

        olen käsittänyt! Conrad Murray teki sitten sen likaisen työn. Millähän motiivilla, kun itse joutui odotettavasti liriin?

        kun oikeusasiat on saatu päätökseen. Ehkä hänkin on miljardipelin edetessä pian puhdas poika joka ei ikinä ole tehnyt mitään väärää. Suut teipataan kiinni dollarin setelillä ja se on siinä.


    • ikuinen fani

      Hyvin kirjoitettu.

    • :´(

      Täysin looginen ja mahdollinen kuvio.

      Lieneekö Mj kertonut kenellekään, miksi hän alkujaan oli alkanut pelätä henkensä puolesta? Mj oli aina helppo kohde kaikenlaisille ja kaikenasteisille hyeenoille. Mitä tahansa voitiin selittää hänen omituisuuksillaan ja riippuvuuksillaan, eikä hänellä ei ollut ketään todella läheistä, joka olisi oikeasti välittänyt, tiennyt missä mennään ja pitänyt hänen puoliaan.

      Saattoi hyvinkin olla, että viimeisinä kuukausina Dr. Murray palkattiin pumppaamaan Michaeliin aineita. Mömmöjen avulla häntä voitiin ohjailla täysin ja lopuksi annettiin yliannos. Murray tuskin saa kummoista tuomiota, koska Michaelin lääkeriippuvuus oli yleisesti tiedossa. Oikeus varmaan näkee asian niin, että varakas narkomaani sai tohtorilta mitä tilasi ja sattui pikku vahinko. Arvatenkin AEG maksaa puoskarilleen sitä ruhtinaallisemmin, mitä suuremman tuomion tämä saa oikeudessa.

      • Suututtaaaaa

        MJ on ollut todella helppo kohde tällaisille juonitteluille. Helppoa on ollut jo yksin lääkeriippuvuuden aiheuttaminen. Myös näitä muita mömmöjä, kuten Propofolia, on voitu eri tavoin häneen "pumpata". Keinoja on monia.


    • Miettikääpä tätä

      Tänään uutisoitu:

      TMZ has confirmed the Michael Jackson estate has signed the biggest deal ever in music -- worth up to $250 million with a guarantee of $200 million. The estate made the deal with Sony Music Entertainment. According to the Associated Press, the contract is for 10 projects over seven years.

      One album will debut in November, which contains never-before released recordings. We're told Jackson left enough material for at least three albums of fresh material.

      A source tells TMZ the royalty rate on foreign sales is the key to the deal -- and 2/3 of the sales of MJ records traditionally have been outside the U.S. And we're told Sony gets a two-year extension for the right to distribute the Michael Jackson catalog -- to 2017.The deal was brokered by John Branca and John McClain, executors of the MJ estate."

      ELI:

      Sony on tehnyt nyt maailmanhistorian kaikkien aikojen suurimman musiikkialan sopimuksen Michael Jacksonin kuolinpesän / perikunnan kanssa siitä, että se julkaisee Michael Jacksonin musiikkia 10 projektin verran, seuraavan 7 vuoden aikana. Lisäksi Sony saa edustaa Michael Jacksonin osittain omistamaa katalogia kahden lisävuoden ajan.

      Sopimus tuo Jacksonin perikunnalle takuuvarmasti 200 miljoonaa dollaria. Yleensä levy-yhtiöt toimivat niin, että ne maksavat n. 20% levymyynnin tuotoista artistille ja pitävät itse n. 80%. Tällä laskukaavalla Sony tekee siis voittoa itselleen 800 miljoonaa dollaria, luultavasti enemmänkin.

      Se on AIKAMOINEN MÄÄRÄ rahaa!!

      Lisäksi Sony nettoaa sillä, että se saa oikeudet ja sitä kautta osuudet myös kaikista katalogin tuotoista.

      Olisiko Sony ikinä päässyt samoihin lukuihin, jos Michael Jackson olisi ollut elossa?

      • näin se käy

        Jos MJ olisi jatkanut hiljaista elämäänsä, hän ei olisi tuottanut juuri mitään Sonylle. Sukunsa hän olisi edelleen pitänyt leivän syrjässä kiinni, mutta nämä eivät olisi noin hulppeille saaliille päässeet. Levy-yhtiö halusi potkia MJ:n tekemään konsertit eli ajamaan hänet loppuun. Nyt rahahanat ovat jälleen avautuneet ja kaikki paitsi MJ:n lapset ovat asiasta hillityn onnellisia.


      • *****

        Mun mielestä toi diili on oikea ratkaisu. Olisi järjetöntä kuolinpesältä vaan piilottaa esim. kaikki ennenjulkaisematon materiaali jonnekin varastoon... Koska musiikki on mistä Michael tiedetään ja se on nyt Michaelin perintöä. Go Michael!

        Siksi toisekseen en lähtisi ali-arvioimaan kuolinpesää ja heidän tekemiään ratkaisuja. En usko heidän todellakaan tekevän sopimuksia, jotka tuottaisi kuolinpesälle tappiota.

        "Levy-yhtiö halusi potkia MJ:n tekemään konsertit eli ajamaan hänet loppuun."

        Mun käsityksen mukaan levy-yhtiöllä ei ole minkäänlaista tekemistä Michaelin konserttien kanssa. Eihän Michaelilla ollut uutta materiaaliaakaan ulkona, jonka takia levy-yhtiö olisi voinut patistaa Michaelia esiintymään, jos se olisi sopimukseen kuulunut.


      • Murhaaja kiinni!

        Sony on kaiken takana!!! En uskalla nimimerkkiäni laittaa, koska saatan tulla tapetuksi... Tämä jo riittäisi motiiviksi murhaan!!! Tuottavampi kuolleena kuin elävänä :(( SONY PERKELE MINKÄ TEIT!!!


      • pekkis4568
        ***** kirjoitti:

        Mun mielestä toi diili on oikea ratkaisu. Olisi järjetöntä kuolinpesältä vaan piilottaa esim. kaikki ennenjulkaisematon materiaali jonnekin varastoon... Koska musiikki on mistä Michael tiedetään ja se on nyt Michaelin perintöä. Go Michael!

        Siksi toisekseen en lähtisi ali-arvioimaan kuolinpesää ja heidän tekemiään ratkaisuja. En usko heidän todellakaan tekevän sopimuksia, jotka tuottaisi kuolinpesälle tappiota.

        "Levy-yhtiö halusi potkia MJ:n tekemään konsertit eli ajamaan hänet loppuun."

        Mun käsityksen mukaan levy-yhtiöllä ei ole minkäänlaista tekemistä Michaelin konserttien kanssa. Eihän Michaelilla ollut uutta materiaaliaakaan ulkona, jonka takia levy-yhtiö olisi voinut patistaa Michaelia esiintymään, jos se olisi sopimukseen kuulunut.

        Siis luepa nyt tarkasti tuo eka viesti. Tottakai perikunta tekee levydiilin, mutta kysehän oli siitä, että Sony ja AEG nimenomaan ovat olleet yhteistyössä - oletettavasti tämän teorian mukaan. Jos näin on, niin heillä on ollut motiivi sille, että MJ ei eläisi: Enemmän rahaa heille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1965
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      875
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      127
      674
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      616
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      575
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      65
      525
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      299
      522
    11. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      517
    12. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      10
      502
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      482
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      33
      457
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    17. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    19. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      90
      409
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      9
      407
    Aihe