Mönkijäsafari

syg

Hei!
Olemme lähdössä huhtikuussa Salin saarelle ja olemme ajatelleet vuokrata mönkijän jotta voimme kierrellä saarta. Emme halua osallistua järjestetyille retkille, mutta olemme ajatelleet käydä esim suola-altailla. Osaisiko joku kertoa, että kannattaako meidän mennä sinne aavikkoa pitkin vai tätä isompaa tietä? Hotellimme siis sijaitsee Santa Mariassa. Onko nämä isommat tiet muuten kuinka isoja näin suomalaisten näkökulmasta?
Kiitos jo etukäteen! :)

3

1104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Espargos

      Ihan sama miten ajatte siellä ei lo sääntöja .Hyvä vuokraamo on bensa-aseman lahellä. Omistaa italialainen pariskunta. Mönkiävuokra on 70€ päivä mikä on todella halpa (puolituntia vesiskootteria maksoi 70€),
      200€ pitää jättää takuu maksua .

      • qu4d

        Boavistassa päristelin mönkkärillä 1,5 viikkoa. Vuokra 110 euroa kaksi päivää ja siitä eteen päin 50 euroa. Säänntöjä ei ole. Aavikot, rannat vapaata auluetta kunhan pitää järjen mukana ja promillet sekä ganjan määrään kohtuullisena. Salin kylässäkin liikenne niin marginaalista että pässimpikin pärjää. Mönkkäri mielestäni ainoa oikea tapa tutkia saarta. 100 km tankillisella riitää hyvin autioiden rantojen yms sellaisen löytämiseen mistä Riun möhömahaiset maitovalaat eivät osaa edes kuvitella.


      • d-kortti

        Siinä laiturin lähellä on matkajärjestäjä nimeltä BARRACUCA,,,,,ja sieltä saat auton (suzuki jimmy) maasturin,ei aivan uusi,mutta pölyinen,ja kulkeva,noin hintaan 60ekua/2 päivää,kestää ajella vaikka missä aavikoilla.
        jos joku kertoo että sääntöjä ei ole,niin unohda se.säännöt kuten suomessakin.eihän kaikilla ole täälläkään mitään tajua säännöistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      32
      3503
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      23
      2279
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      79
      2218
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2091
    5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      56
      1474
    6. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1386
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      69
      937
    8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      903
    9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      807
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      783
    Aihe