Jos pari nimeä poimisi, Räty nyt
Hassi aiemmin.
Räty & Hassi, hirveän kalliita Suomalaisille.
Jos oltaisiin tehty muutama ydinvoimala ajallaan Vuotos, Kollaja..ja nämä muut säätöön tarvittavat vesivoima.
Silloin olisi ydinvoimala tullut paljon edullisemmaksi. Eli, sähkönhinta olisi teollisuudelle edullista.
Mutta...mutta..Räty nyt söisi senkin, kun tehtaat joutuu lakkaamaan Suomessa.
Ollaan ostajan markkinoila, ei ole varaa rätyillä.
Hassi lennelkööt edelleen, kunhan ei hallaa tekisi suomelle.
Voisiko Rätykin lennellä, menisi aikansa siellä..
Hassi aiemmin.
Räty & Hassi, hirveän kalliita Suomalaisille.
Jos oltaisiin tehty muutama ydinvoimala ajallaan Vuotos, Kollaja..ja nämä muut säätöön tarvittavat vesivoima.
Silloin olisi ydinvoimala tullut paljon edullisemmaksi. Eli, sähkönhinta olisi teollisuudelle edullista.
Mutta...mutta..Räty nyt söisi senkin, kun tehtaat joutuu lakkaamaan Suomessa.
Ollaan ostajan markkinoila, ei ole varaa rätyillä.
Hassi lennelkööt edelleen, kunhan ei hallaa tekisi suomelle.
Voisiko Rätykin lennellä, menisi aikansa siellä..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eiköhän tämä Olkiluodon kolmosreaktorin rakennusfarssi jo puhu puolestaan siitä tarvitaanko Suomeen uusia ydinvoimaloita.
Ne lupaukset, joilla eduskunta saatiin antamaan lupa Olkiluoto kolmoselle, on rikottu ja törkeästi. Kaikki on osoittautunut vääräksi, hinta, aikataulu, työllisyys vaikutukset ja mikä pahinta, laatu ja turvallisuus.
Viime syksyllä Suomen lisäksi Ranskan ja Englannin ydinturvaviranomaiset kritisoivat yhteisellä lausunnolla laitoksen automaatiojärjestelmän puutteita, jotka eivät täytä kansainvälisiä turvallisuuskriteereitä. Mutta mitä tekeekään hallituksemme? Sulkee korvansa kaikelta arvostelulta ja yrittää uutissensuurin keinoin vähätellä syntynyttä kohua. Muissa länsimaissa Olkiluodon uudella kreatorilla ei olisi mitään mahdollisuutta saada käyttöönottolupaa vaarallisuutensa takia. Mutta tämähän ei tietenkään koske tätä omaa pohjoista Pohjois-Koreaamme...
Täällä jankataan vuodesta toiseen ydinvoimaloista ja jostain Vuotoksen altaasta, sen sijasta että ottaisimme mallia muusta maailmasta. Pelkästään Saksaan pystyteettiin viime vuonna uusia tuulivoimaloita 1 917 megawatin arvosta, kun tämän jo rakennusvaiheessa vaaralliseksi todetun Olkiluodon kolmosreaktorin tehoksi on luvattu 1600 megawattia.
Olisiko tässäkin maassa aika alkaa käyttämään vihdoinkin tervettä järkeä?
on suomalaiselle veronmaksajalle. Hän koettaa juuri siirtää ulkoistamisen kulut sinne minne ne kuuluvatkin:työnantajalle. Tähäm asti kaikki on sälytetty yhteiskunnalle.
Kumallakin toivoton, liian haasteellinen tehtävä..
Metsäteollisuus omistaa satamat. Heillä on mahdollisuus lopettaa lakot milloin haluavat sopimuksella. Miksikähän näin ei tehdä. Mitä metsäteollisuus haluaa.
Helsingin Satama on Helsingin kaupungin omistama liikelaitos kuten Helsingin Energia ja Helsingin Vesi.
Se on ensisijaisesti Suomen ulkomaankaupan pääsatama ja merkittävä kauttakulku- ja jälleenlaivaussatama, joka on erikoistunut suuryksikköliikenteeseen ja matkustajaliikenteeseen. Helsingin Sataman vahvuutena ovat tiheät ja monipuoliset linjaliikenneyhteydet sekä korkealuokkaiset matkustaja- ja tavarankäsittelypalvelut.
Helsingin Satama liikelaitoksena vastaa satamanpidosta ja tuottaa palveluita yhdessä satamassa toimivien yksityisten yritysten kanssa. Laiturinosturit ovat yhtä lukuun ottamatta Helsingin Sataman omistamia muut tavarankäsittelylaitteet satamassa omistavat ahtausliikkeet.