Palasin muutama päivä sitten Dubaista ja minun on pakko ihmetellä tätä Dubain suitsutusta ja ihannointia. Kohde siinä missä muutkin. Paljon ihmetellyllä loisteliaisuudella on myös toiset kasvot ja ylipäänsä hygieenian ja yleisen katukuvan siisteyttä silmällä pitäen kohde ei poikkea, ainakaan eduksi, muista lomakohteista. Ostoskeskukset ja Burj Khalifan seutu on kyllä luku sinänsä, mutta täytyy muistaa, ettei Dubai ei kata vain näitä, vaan paljon enemmän.
Hotellimme Marco Polo oli myös suorastaan pettymys, eikä todellakaan vastannut neljää tähteä. Huoneet olivat pölyisiä, yleisilme aika kulunut. Meteli oli aika kova, nukkuminen huonoa. Eli en voi myöskään ymmärtää kohteen hotellien väitettyä korkeaa tasoa, ainakaan yhden kokemuksen pohjalta.
Nähtävää ja koettavaa oli viikon lomalle juuri tarpeeksi, kaksi viikoa olisi voinnut jo käydä tylsäksi. En siis voi myöskään ymmärtää, miksi kohteen tekemisen paljoutta aina jaksetaan mainostaa ja markkinoida.
En kuitenkaan voi antaa pelkästään negatiivista palautetta. Ostoskeskukset vastasi odotuksia, jopa ylitti ne. En siis ihmettele mainetta shoppailijoiden paratiisina. Ihmiset olivat myös oikeastaan joka paikassa oikein ystävällisiä, tämä oli erittäin positiivinen asia.
Kaiken kaikkiaan, en halua Dubaita mollata ja kuten jo totesin, kohde oli kohde muiden joukossa ja joka kohteessahan on niitä huonojakin puolia. Haluan kuitenkin tuoda myös eriäviä mielipiteitä esille.
mutta tosiaan, mieltymyksensa kullakin. varmasti jokaista maailman kolkkaa joku jossain hehkuttaa, dubai niiden joukossa:)