Väistämisvelvollisuus.

Ei tarkoita sitä että sitä kilometrin päässäkin olevaa autoa pitää jäädä odottamaan. Helkkari teidän nussijoiden kanssa meinaa palaa hihat ihan väkisin. Minuutti tolkulla saa könöttää risteyksessä odottamassa sitä taivaan rannassa hädin tuskin näkyvää autoa.. P,,,rkele

Sainpahan vuodattaa ....
6440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

hehe samaa mieltä,varsinkin liikenneympyröissä kun jäädään odottelemaan toisella puolella ajavaa autoa

Äänestä
  • jotku vielä pysäyttävät ympyrässä ja päästävät kolmion takaa eteensä.

    Äänestä

Autoilijiolla on aina mielessä aina vaan autot!! Autoilijan pitää väistää myös oikealta tulevaa pyörää tasa-arvoisessa risteyksessä sekä kolmion takaa tultaessa. Ja kaikissa risteyksissä on väistämisvelvollisuus jalankulkijoihin. Kaupunkialueella ei autoilija voi ajaa yhtään risteystä etteikö hänellä olisi jonkin asteista väistämistvelvollisuutta. Tämä kireä ilmapiiri syntyy siitä että on autoilijoita jotka eivät osaa ajaa!!! eli eivät osaa väistää vaikka olisi väistämisvelvollisuus.

Äänestä
  • niin, että kaikilla on ihan pirun kiire muka jonnekkin ja sit ei kerkee kattoo kävelijöitä, pyöräilijöitä ja muita autoja risteyksissä. Pitää kirjottaa tekstiviestiä, puhua toiseen puhelimeen ja kattoo navista elokuvaa ni miten muka siinä muuta liikennettä enää huomioi. Töihinki pitää lähtee 5 min myöhässä ku ei kaiken tämän keskellä jaksa herätä ku puoleltapäivin kun töissä on nii raskas tuijottaa sitä monitoria ja kuitata yks nappi 6 tunnin vuorossa....
    En viitti enempää sarkasmia laittaa yhteen viestiin...
    Ajelkaa rauhassa ja ottakaa muu liikenne huomioon niin vaikka virheitä sattuu ei heti tule vahinkoa...

    Äänestä

Et kuule ole ainut jolla hermo on tiukalla...
Ei nämä jauhojulpit kokkolassa tiedä sujuvasta liikenteestä ja liikennesäännöistä paskaakaan.

Äänestä

Entäpäs itse autoilijat, nehän niitä pahinpia ovat! Puhettakaan että päästäisivät pyöräilijät tai jalankulkijat SUOJATIETÄ pitkin tien yli!!

Ja sitten se, että autolla ajetaan suoraan siihen pyörätielle, kolmion takaa ja omilta pihoilta, katsomatta ollenkaa tuleeko pyöräilijöitä!! Liian monta kertaa olen jo meinannut tällä tavoin auton alle jäädä. Ei se pyöräkään talvisin hetkessä pysähdy!!! ARGH!!! (jo helpotti :) )

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vain.. kirjoitti:

Ei tarkoita sitä että sitä kilometrin päässäkin olevaa autoa pitää jäädä odottamaan. Helkkari teidän nussijoiden kanssa meinaa palaa hihat ihan väkisin. Minuutti tolkulla saa könöttää risteyksessä odottamassa sitä taivaan rannassa hädin tuskin näkyvää autoa.. P,,,rkele

Sainpahan vuodattaa ....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu