Lämmitys- viilennyskulujen vähentäminen sekä asumisviihtyvyyden parantaminen ja toimivan ilmanvaihdon varmistaminen lähtee rakennetiiveydestä. Rakennetiiveys vähentää myös hiilidioksidipäästöjä.
TAMPEREEN TEKNILLINEN YLIOPISTO. Tutkimusraportti 141
Pientaloissa suuri osa ilmavuotokohdista ( 37 % ) oli ulkoseinän ja yläpohjan liitoskohdassa. Lisäksi merikittäviä ilmavuotokohtia olivat ikkunat ja ovet sekä niiden liitoskohdat ulkoseinään ( 31 % ).
Kerrostaloissa suurimmat vuotokohdat olivat ikkunat ja ovet ja niiden liitoskohdat ( 72 % ).
Ensin parannetaan rakenteiden sisäpuolinen tiiveys sekä ikkunoiden tiivistykset.
TIIVISTYS - on pienten energiasäästöinvestointien ykkönen...mutta vain huolellisesti ja hyvillä materiaaleilla tehtynä.
Tämän jälkeen voidaan mieltymysten-, mielipiteiden-, rahavarojen mukaan tai markkinavoimia uskoen tehdä
kaalliimpia "lämmitys-viilennysenergiasäästö" toimenpiteitä.
Mitä tiiviimpi rakennus sen pienempi energiakulutus.
Lämmityskulujen vähentäminen
25
826
Vastaukset
- Lämpöpihi
Mutta millä tämän junttikansan saa uskomaan tuota selvää asiaa kun hommataan ensin noita kompressoreita jos johonkin nurkaan. Itse laitoin rivitaloasuntooni valiettavasti vain omaani, routaeristeet kuntoon ja kyllä lattiat lämpeni. Sitten uusimme kaikkien asuntojen ulko-ovien eristeet sekä osin tiivisteet ja taas tuli asunmukavuutta lisää. Sitten lähdin ja tein takaovelle saman homman eli osalle 50 mm finfoamia ja taas parani. Keväällä toteutunee muidenkin huoneistojen takaovet kun muut löytävt noita nauloja ja maalia.
Sitten on vuorossa vielä nu teknillisten tilojen ovet, kun pintana on peltiä ja sisällä onneton 5 cm villaa ja lumet sulaa katolla. Katolla on vielä käyttämätön piippu avoimena, eli pitää kait tukkia. Käsitykseni on, että noin 25 % lämpöä menee hukkaan noiden helppojenki korjattavien seikkojen johdosta. Pienistä puroita muodostuu iso virta.- junttikansa
"Jälkiasennettava ilmalämpöpumppu on paras energiaremontti, minkä sähkölämmitteisen omakotitalon asukas voi tehdä. "
http://www.rakennusmaailma.fi/artikkelit/9-sarjan-ilmalampopumput-vertailussa
"Katolla on vielä käyttämätön piippu avoimena, eli pitää kait tukkia."
Heh. Hormit tukkoon - mutta kun
nuo kaikki on jo tehty, niin voipi lisäksi vielä hankkia ILP
- sdgvsdvsdvsd
"TIIVISTYS - on pienten energiasäästöinvestointien ykkönen"
Ei pidä paikkansa. Jokatapauksessa ilma on vaihdettava siitä ei pääse mihinkään. Painovoimaisessa ilmanvaihdossa hyöty on kutakuinkin - nolla. Talteenottavassa järjestelmässä on jotakin hyötyä,mutta sekään ei ole kokonaisuudessaan paljon.
Tietysti jos ilmanvaihtoa ei ole tai sen tukkii niin tottakai säästöä tulee kun tukkii vielä muutkin raot ja tekee talosta homehtuvan pullon.- Lämpöpihi
Tuossa nuo "homeongelmaiset" antavat mielipiteitään tietämättä paljoa itsekkään. Kyllä tuossa maalaisjärkikin toimii mitä kannattaa tehdä ja millä tavoin. Pullo ja lämpöeristys lienee hyvin eri tavaraa ja ainakin vahemmissa taloissa tuota tiiveyttä ei saa aikaan vaikka hieman pahempia kohtia korjaileekin. Tietysti liika tiivistäminen kannattaa ottaa huomioon, mutta ei saa olla peruste jätää hommat tekemättä.
- järki jäässä
Taas on tyhjäpäät vauhdissa.
Sellaisessa ladossa, missä tuuli puhaltaa seinistä läpi, voi ihan helposti ilmavuotojen kautta vaihtua 0,2 kertaa talon ilmatilavuus tunnissa .... ja sitten näissä asuvat neropatit kehuu, miten on halpaa, kun ei mee ikkunat huuruun, vaikka pitää ilmanvaihtokonetta pienimmällä teholla, jolloin koneellisen ilmanvaihdon ilmanvaihtokerroin on kanssa samaa suuruusluokkaa.
Ymmärtämättä jää, että kokonaisuudessaan ilmanvaihtokerroin onkin ihan Ok eli 0,2 0,3 = 0,5, mutta lähes puolet ilmanvaihdosta tapahtuu ilmanvaihtokoneen & LTO:n ohi. Tiiviissä talossa pääsisi samaan ilmanlaatuun - konetta toki pitäisi käyttää suuremmalla teholla - pienemmällä energiankulutuksella, koska tiiviissä talossa lähes kaikki poistoilma virtaa LTO:n läpi.
Sitten on se toinen juttu eli veto. Epätiiviissä ladossa tuppaa pukkaamaan kylmää ilmaa lattialistojen raoista yms. Tämän ansiosta lattiat ovat kylmät ja/tai lattian pinnassa lilluu viileää ilmaa ... ja nilkathan ovat tunnetusti aika arat vedolle. Tätä ongelmaa on siis jopa lattialämmityksellä varustetuissa taloissa...
...ja se "korjaus" on tietenkin huonelämpötilan nosto riittävän ylös. Ei ole vetoisassa mörskässä mitenkään harvinainen ilmiö 24-26 °C sisälämpötilat. Johtuen juurikin siitä, että lattioiden, flaskaavien ikkunoiden yms. kylmyyttä kompensoidaan ilman lämpötilaa nostamalla. Mut eihän tästäkään paljoa haittaa ole, lämpöhäviöt ovat vain 10-20 % suuremmat kuin talossa, jossa voitaisiin tyytyä 22 °c sisälämpötilaan.
- gdsgdfg
tiivys myös käyttöveden? Ei. Eli kompressoreja tarvitaan. Kalliolämpö kehiin.
- JH
Käyttövesi vie karkeasti 1000 kWh/asukas. Jos talossa asuu 4 henkeä, menee siihen vuodessa 4000 kWh. Me maksamme tällä hetkellä sähköstä n. 9 c/kWh. Toisin sanoen noilla luvuilla vuosikustannukseksi käyttövedestä tulee alle 400 €. Jos siitä saa lämpöpumpulla puolet pois, säästää vuodessa 200 €. Jos lämpöpumppuinvestointi on 10.000 €, se maksaa itsensä takaisin jo 50 vuodessa. Kannattaako?
Noita lukuja voi tietysti pyöritellä mieleisekseen: pumpun hinta 5.000 € sähkön hinta kaksinkertaistuu pumpulla saadaan kulutus tiputettua kolmannekseen = takaisinmaksuaika on 18 vuotta. Kannattaako tuo? - Lämmin ei luita riko
JH kirjoitti:
Käyttövesi vie karkeasti 1000 kWh/asukas. Jos talossa asuu 4 henkeä, menee siihen vuodessa 4000 kWh. Me maksamme tällä hetkellä sähköstä n. 9 c/kWh. Toisin sanoen noilla luvuilla vuosikustannukseksi käyttövedestä tulee alle 400 €. Jos siitä saa lämpöpumpulla puolet pois, säästää vuodessa 200 €. Jos lämpöpumppuinvestointi on 10.000 €, se maksaa itsensä takaisin jo 50 vuodessa. Kannattaako?
Noita lukuja voi tietysti pyöritellä mieleisekseen: pumpun hinta 5.000 € sähkön hinta kaksinkertaistuu pumpulla saadaan kulutus tiputettua kolmannekseen = takaisinmaksuaika on 18 vuotta. Kannattaako tuo?Mitäpä sitten kun ostaa talon missä jo on valmiiksi kaikki vermeet mitenkäs niitä lukuja sitten pyöritellään?????
- Tyk Äijä
Hyvä, Hyvä. Siksi meillekkin vaihdettiin uudet ikkunat ja parvekeovet. Lämmitys kulut putosivat n. 20%.
- Ja takaisin-
maksuaika on vain tuhat vuotta...
- vai niin kävi
Ja takaisin- kirjoitti:
maksuaika on vain tuhat vuotta...
Ja takaisin- maksuaika on vain tuhat vuotta... Mitähän tämä tarkoittaa? Tuliko väärään paikkaan
- Mikä tuossa
vai niin kävi kirjoitti:
Ja takaisin- maksuaika on vain tuhat vuotta... Mitähän tämä tarkoittaa? Tuliko väärään paikkaan
on niin vaikea ymmärtää? Ei tullut väärään paikkaan.
- Tyk Äijä
Ja takaisin- kirjoitti:
maksuaika on vain tuhat vuotta...
Ikkunat,ovet ja asennustyö maksettiin yhdessä erässä, osa asukkaista maksaa korotettua yhtiövastiketta
- Viisautta kansalle
Tyk Äijä kirjoitti:
Ikkunat,ovet ja asennustyö maksettiin yhdessä erässä, osa asukkaista maksaa korotettua yhtiövastiketta
Kyllä nuo viisaammat tiivistää ensin vuodot, raot, vaihtaa näköjään vielä ovet ja ikkunat ja ostaa sitten vaikka "lopulla rahalla" kompressoreita tai muuta mukavaa. Toiset taas ostaa kompressoreita eikä ole sitten enää varaa millä vuotoja tukkii. Tuntuu vähän siltä kuin ennen hölmöläiset kantoivat säkillä valoa tupaan niin nyt nuo uusavuttomat kantavat säkillä lunta sisään ja kuvittelevat lämmittävänsä. Ja voihan tuon käyttöveden lämmittää vaikka sitten sähköllä kun säästää ensin poistamalla turhat vuodot. Eikö ollutkin viisaasti kirjoitettu.
- Kesälämpö
Viisautta kansalle kirjoitti:
Kyllä nuo viisaammat tiivistää ensin vuodot, raot, vaihtaa näköjään vielä ovet ja ikkunat ja ostaa sitten vaikka "lopulla rahalla" kompressoreita tai muuta mukavaa. Toiset taas ostaa kompressoreita eikä ole sitten enää varaa millä vuotoja tukkii. Tuntuu vähän siltä kuin ennen hölmöläiset kantoivat säkillä valoa tupaan niin nyt nuo uusavuttomat kantavat säkillä lunta sisään ja kuvittelevat lämmittävänsä. Ja voihan tuon käyttöveden lämmittää vaikka sitten sähköllä kun säästää ensin poistamalla turhat vuodot. Eikö ollutkin viisaasti kirjoitettu.
Kylmää ilmaa joka aiheuttaa vedontunnetta tulee jokaisesta tiivistämättömästä liitosrakenteesta.
Veto mitä se on, no sen tunteminen johtuu pääosiltaan hallitsemattomasta ilmanvaihdosta.
Hallittu ilmanvaihto oli jo alkuaikojen kodissa ja igluissa.
Tyk Äijä kantaa rahansa ikkunavalmistajille, ennenkuin viitsii itse tiivistää omia ikkunoitaan.
- säästöt
Olen täysin samaa mieltä aloittajan kanssa, uudet ikkunat ja ovet kun vaihdetaan vanhoihin kerrostaloihin, niin saavutetaan käsittämättömän suuret energian säästöt... mutta vain huolellisesti ja hyvillä materiaaleilla tehtynä.
- suuria säästöjä
Hyvä että ihmiset ovat ruvenneet kiinnittämään huomiota vanhoihin ikkunoiden ja ovien ilmavuotoihin ja siihen kuinka paljon ne kuluttavat energiaa. Syntyy suuria energian säästöjä uusilla ikkunoilla ja ovilla ja samalla turvallisuus ja käyttömukavuus paranee.
- Kyllä se on niin...
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Uudet ikkunat ovat myös huolto vapaita ja pitkä ikäisiä, ei tarvii joka vuosi maalata ja tiivistellä ikkunoita. Mitä tiiviimpi rakennus sen pienempi energiakulutus.
- dfdfbdfb
Kyllä se on niin... kirjoitti:
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Uudet ikkunat ovat myös huolto vapaita ja pitkä ikäisiä, ei tarvii joka vuosi maalata ja tiivistellä ikkunoita. Mitä tiiviimpi rakennus sen pienempi energiakulutus.
Mikä ihmeen ikkuna/ovikauppiasketju tämä on. Talossa pitää olla ilmanvaihtoa. On aivan sama asia vuotaako se ikkuna hiukan korvausilmaa sisään kun ikkunan vieressä on korvausilmavettiili joka PITÄÄ vuotaa PALJON. Ovia ja ikkunoita ei kannata vaihtaa pelkästään energiansäästön takia missään nimessä.
- "Turhautunut"
dfdfbdfb kirjoitti:
Mikä ihmeen ikkuna/ovikauppiasketju tämä on. Talossa pitää olla ilmanvaihtoa. On aivan sama asia vuotaako se ikkuna hiukan korvausilmaa sisään kun ikkunan vieressä on korvausilmavettiili joka PITÄÄ vuotaa PALJON. Ovia ja ikkunoita ei kannata vaihtaa pelkästään energiansäästön takia missään nimessä.
kysymys, kun säästää halutaan. Ei se auta mitään jos rivitalossa tukkii ilmavuotoja vanhoilla kalsareilla, kun naapuri makaa perheineen ammeessa kuumassa vedessä kaiket päivät ja hoitaa hipiäänsä. Edellyttäen ettei talossa ole asuntokohtaisia vesimittareita. Vielä se vesihöyry joka tiivistyy katon alle aiheuttaa niitä homevaurioita joista kansa huutaa, että on huonosti rakennettu kun homehtuu. On meinaan kokemusta näistä säästötalkoista joissa yksi säästää ja muut nauravat
- Veto mitä se on?
"Turhautunut" kirjoitti:
kysymys, kun säästää halutaan. Ei se auta mitään jos rivitalossa tukkii ilmavuotoja vanhoilla kalsareilla, kun naapuri makaa perheineen ammeessa kuumassa vedessä kaiket päivät ja hoitaa hipiäänsä. Edellyttäen ettei talossa ole asuntokohtaisia vesimittareita. Vielä se vesihöyry joka tiivistyy katon alle aiheuttaa niitä homevaurioita joista kansa huutaa, että on huonosti rakennettu kun homehtuu. On meinaan kokemusta näistä säästötalkoista joissa yksi säästää ja muut nauravat
Taitaa näiltä jokapaikan "asiantuntijoilta" olla tieto kateissa.
Kyllä aloituskirjoittaja oli oikeassa. Ensin rakenteet tiivistetään ilmatiiviiksi ja huolehditaan HALLITTU ilmanvaihto. Näillä toimenpiteillä vähennetään lämmityskuluja sekä hiilidioksidipäästöjä.
Tiivistys toimenpiteiden jälkeen voidaan harkita edullisia lämmötuottotapoja. - voi hitto
Veto mitä se on? kirjoitti:
Taitaa näiltä jokapaikan "asiantuntijoilta" olla tieto kateissa.
Kyllä aloituskirjoittaja oli oikeassa. Ensin rakenteet tiivistetään ilmatiiviiksi ja huolehditaan HALLITTU ilmanvaihto. Näillä toimenpiteillä vähennetään lämmityskuluja sekä hiilidioksidipäästöjä.
Tiivistys toimenpiteiden jälkeen voidaan harkita edullisia lämmötuottotapoja."huolehditaan HALLITTU ilmanvaihto"
Et näytä ymmärtävän ollenkaan. Te yksinkertaiset supertilkitsijät pilaatte vielä koko Suomen rakennuskannan tilkitsemisneuvoillanne, painovoimaiset ilmanvaihdot lyödään tukkoon ja siitä ei todellakaan hyvää seuraa. Se HALLITTU ilmanvaihto on aivan jotain muuta mitä sinulle on hyväuskoisuudessasi tarjottu ja jonka olet ilmeisesti niellyt täysin kritiikittömästi maksaessasi tyhjästä. Täällä sitten huutelet viisauttasi kun et kehtaa menetyksiäsi tunnustaa.
Tottakai PILP toimii jotenkin, mutta vain jos sellainen on, ja sekään ei pakkasilmaa ulos puhalla joten energiansäästöt on mitä on. - Tek Äijä
voi hitto kirjoitti:
"huolehditaan HALLITTU ilmanvaihto"
Et näytä ymmärtävän ollenkaan. Te yksinkertaiset supertilkitsijät pilaatte vielä koko Suomen rakennuskannan tilkitsemisneuvoillanne, painovoimaiset ilmanvaihdot lyödään tukkoon ja siitä ei todellakaan hyvää seuraa. Se HALLITTU ilmanvaihto on aivan jotain muuta mitä sinulle on hyväuskoisuudessasi tarjottu ja jonka olet ilmeisesti niellyt täysin kritiikittömästi maksaessasi tyhjästä. Täällä sitten huutelet viisauttasi kun et kehtaa menetyksiäsi tunnustaa.
Tottakai PILP toimii jotenkin, mutta vain jos sellainen on, ja sekään ei pakkasilmaa ulos puhalla joten energiansäästöt on mitä on.Tämän keskustelun aloittaja on Mauri Laaksonen "ikkuna asiantuntia". Sillä miehellä on aivan omat käsitykset ikkunoiden ja ovien tiivistämisestä, tai ei ainakaan osaa tuoda asioita oikealla ymmärryksellä julki. Eli ei kannata lukea yhden miehen juttuja niin tarkkaan kun sattuu olemaan niin fanaattinen, että menee todellisuuden ja ymmärryksen yli.
- Huoltovapaa
Kyllä se on niin... kirjoitti:
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa. Uudet ikkunat ovat myös huolto vapaita ja pitkä ikäisiä, ei tarvii joka vuosi maalata ja tiivistellä ikkunoita. Mitä tiiviimpi rakennus sen pienempi energiakulutus.
= Ei voi huoltaa. Aikamoista paskaa ovat uudet ikkunat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192176Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi392065Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä271953Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma471376- 741316
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46873Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?56792Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8721- 52713
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32698