Debian asennettu N900:n.

Äpyli.

En tiedä, mitä Nokia tykkää siitä, että sen oman Maemo-käyttöjärjestelmän rinnalle asennetaan N900:an toinen käyttöjärjestelmä - vetääkö firma asentajat oikeuteen vai mitä tekee... Koska Maemo kuitenkin on Linux-pohjainen avoimen lähdekoodin järjestelmä, niin siinä toimii silloin myös toinen Linux-pohjainen käyttöjärjestelmä, Debian, tietysti Nokiaan sovellettuna. Tässä ohjeet Debianin asentamiseksi:
http://techie-buzz.com/mobile-news/run-debian-on-n900.html


Ohjeissa käsketään asentamaan järjestelmä muistikortille, mutta kyllä se toimii ihan hyvin puhelimen omassa muistissakin. Mukana tulee mm. kaksi nettiselainta, Iceweasel ja Epiphany, sekä toimistotyökalupaketti Open office, sekä kuvankäsittelyohjelma Gimp.

Huonona puolena tietysti on, että tällä järjestelmällä kännykän ruutu näyttää pienennetyltä tietokoneen ruudulta, eikä sen sisältöä pysty suurentamaan muuten kuin työkalupalkin kautta. Myöskään Maemon ylös-alas-oikealle-vasemmalle-vierittäminen ei toimi, vaan vieritys tehdään tietokoneiden tapaan lossilla ja hissillä.

4

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ubuntu9.10

      Nokia ei ole Apple, eli saat tehdä N900:lle aivan mitä haluat :)

      • 28

        N900 ei ole iphone, eli voit tehdä sillä aivan mitä haluat. ;)


    • Mielenkiintoista...

      ...

    • Pahviaivo

      niin, ei Nokiaa kiinnostaa enää pätkääkään tämä N900. Siis eiväthän he edes itse jaksa kehittää / tukea sitä...

      Olen nähnyt tähän jopa asennetun MacOS X:n "täysin toimivana". Se toimi jonkinlaisen emulaattoriympäristön päällä. Itse haluaisin kokeilla tässä Windows Mobile tai Androidia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      140
      5866
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      416
      2788
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      142
      2664
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      19
      2138
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      18
      1997
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      74
      1330
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      9
      1127
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1092
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      978
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      86
      927
    Aihe