parsan kasvatus

taimia hankkimassa

onko kokemuksia parsan kasvatuksesta? Tuottaako
satoa kuinka pian ja onko monivuotinen? Ihmette-
len, kun taimia ja siemeniä on niin harvassa pai-
kassa myynnissä.

8

9208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maria

      Parsan kasvatus vaatii aika paljon. Parsa tuottaa satoa vasta kolmantena kesänä. Maa tulisi olla kalkittua, hiekkaista multamaata. Parsa kannattaa valmistaa heti kun se on nostettu maasta.

      • parsa friikki!

        parsan kasvatus ei vaadi yhtään!


    • Juulia

      Mutta tässä ohje.
      Hienostunut
      parsa
      Parsaa pidetään varsinaisena varhaisvihanneksena ja kevään suurena herkkuna. Valkaistut tuoreena myytävät ulkomaiset parsanversot ilmestyvät kauppoihin ja ravintoloihin toukokuun aikana. Parsaa omalta maalta voi odotella touko-kesäkuun vaihteessa.

      Paksun juurakkonsa avulla talvehtivan parsan suomumaiset versot korjataan 15–20 sentin pituisina keväällä terävällä veitsellä leikaten.

      Parsaa voidaan viljellä vihreänä tai valkaistuna. Vihreiden annetaan nousta maan pintaan rauhassa keräämään lehtivihreää. Valkaistut kasvatetaan kohopenkissä, missä ne mullataan päivittäin, jotta versot eivät ala vihertää. Valkaistut versot ovat miedon makuisia ja mureita. Vihreää parsaa on puolestaan helppo viljellä ja se sisältää enemmän ravintoaineita kuin valkaistu.

      Parsan viljelyssä on kolme vaihetta: taimi-, kasvu- ja korjuuvaihe. Taimivaiheeseen kuuluu kylvö ja istutus avomaalle. Lyhyemmällä taimivaiheella pääsee kun ostaa keväällä valmiit taimet istutusta varten. Syvämultaiseen ja hyvin muokattuun parsamaahan kaivetaan 10–15 sentin syvyinen vako, jonka pohjalle taimet istutetaan 30–40 sentin välein. Riviväli saa olla jopa 150 senttiä, sillä versot kasvavat kesän aikana jopa parimetrisiksi. Vaot täytetään mullalla saman vuoden syksyllä.

      Kasvuvaihe, jolloin taimet saavat rehevöityä ja kasvattaa juurakkoaan, kestää istutusvuoden lisäksi 1–2 vuotta. Tänä aikana ei satoa korjata vielä ollenkaan, vaan parsamaata lannoitetaan ja pidetään rikkaruohot loitolla. Valkoiselle parsalle aletaan koota 60–70 sentin levyistä ja 30–50 sentin korkuista harjua.

      Parsan viljely on pitkällistä puuhaa, sillä ensimmäiset maistiaiset saadaan useimmiten vasta neljäntenä tai viidentenä vuonna kylvöstä. Silloinkin satoa korjataan vain noin viikon ajan parin päivän välein. Loput versot jätetään kasvamaan ja rehevöittämään kasvustoa.

      Parsa on kaksikotinen eli hede- ja emiyksilöt ovat eri kasveissa. Syksyllä emikasveihin muodostuu punaisia marjoja, jotka ovat myrkyllisiä.

      Varsinaisina satovuosina parsoja korjataan noin kuukauden ajan. Täysikasvuisesta parsamaasta saadaan satoa jopa 10–15 vuotta. Vanha kasvusto alkaa kuitenkin pienentyä, joten uusi parsamaa kannattaa panna alulle, kun entisestä on korjattu satoa 8–10 vuotta.

      Viljelyyn valittavia lajikkeita ovat muun muassa Tanskalainen Jättiläinen, Mary Washington ja Limbras Franklin. Kaksi ensin mainittua ovat vanhoja ja kestäviä. Limbras Franklin on satoisa uudempi F1-hybridilajike, jonka siemen on kalliimpaa.

    • maalainen

      on monivuotinen. meillä kasvaa koristepensaana jo kymmenettä vuotta sellainen..ei ole hoidettu mitenkään...jos ottaa syötäväksi niin ei pensasta kasva, mutta juuristo säilyy kyllä..

      • parsa friikkki!

        parsa ei ole moni vuotinen!


    • Omenan maku

      Tilasin Kauppilasta parsan taimia(Mary Washington) v -90. Istutin ne hiekkakentän laitaan ohjeen mukaisesti. Viime vuonna herkuttelimme ensimmäistä satoa. Eli yksi parsa-ateria kahdelle hengelle. Siis runsasta satoa saa näköjään odottaa enemmän kuin kolme vuotta. Kesän lopulla kasvusto oli rehevän näköinen. Viime kesänä ostin uuden satsin parsantaimia, nyt niitä on 20. Lannoitteena käytän ruohosilppua.
      Lapsuuteni (joka sijoittuu 50 luvun alkuun) muistikuvassa mökkimme portinpielessä kasvoi tuuhea parsa, pari kesää sitten kävin samaisella mökillä ja siellähän ne parsat kasvoivat edelleen...

    • parsa friikki

      parsa on monivuotinen!

    • parsa friikki!

      parsa on ripulia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      279
      3485
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1933
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      34
      1578
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      138
      1103
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      71
      1049
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      908
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      199
      761
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      737
    Aihe