Olisiko taas aika aloittaa keskustelu siitä mikä on mulkuin auto. Sellaiset merkit ovat aiempina vuosina olleet vahvasti esillä kuin MB, BMW ja Audi, tosin mielestäni MB kuskit ovat fiksuuntuneet viimmeisen vuosikymmenen kuluessa jopa yllättävissä määrin ja BMW merkkisiä autoja ostaa nykyään ihan normaalitkin ihmiset. Audi kuskit ovat tässä kisassa kirineet mukavasti ja leimautuneet valtakunnallisesti sovinisteiksi. Vaikka audi olikin takavuosina paljon jäljessä teidemme törppö kisassa ovat ne menossa nyt heittämällä pemareista ja mersuista ohi. Viimme vuosina on vahvasti olleet esillä myös n.s SUV ajoneuvot merkistä riippumatta, tosin citymaasturit on mennyt jo ajat sitten pois muodista ja nyt niillä ajaa enään luuserit joilla ei aiemmin ollut tälläiseen varaa, eikä vieläkään sillä polttoainekustannukset ja vakuutukset ovat hirveät, mutta yrittää täytyy. Toyotat jatkaa vanhaa sitkeää linjaansa, mistään ei jousteta, ja erilaisuutta liikenteessä vihataan. Kaikki on ok kunhan auto on tasaisen harmaa eikä erotu muista mutta jos erotut niin siittä saat kärsiä, siitä tojotisti pitää kyllä huolen. Vähän samaan kastiin kuin tojotisti kuuluvat Skodilla ja volkkareilla ajavat, varsinkin kaikkia saman konsernin muilla merkeillä ajavia vihataan koska he ovat valinneet automerkkinsä väärin!
Oma ehdoitukseni kilpailun voittajaksi on Honda Citymaasturit. Näissä autoissa yhdistyy jo pois muodista mennyt autotyyppi ja merkin joka ei oikeastaan ole SUV:en parhaimmistoa aiheuttamat kompleksit ja katkeruus.
Mikä on teidän ehdoituksenne vuoden mulkuimmaksi autoksi
Oma ehdoitukseni kilpailun voittajaksi on Honda Citymaasturit. Näissä autoissa yhdistyy jo pois muodista mennyt autotyyppi ja merkin joka ei oikeastaan ole SUV:en parhaimmistoa aiheuttamat kompleksit ja katkeruus.
Mikä on teidän ehdoituksenne vuoden mulkuimmaksi autoksi
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kirjoituksesi perusteella se olet sinä!
Oliko Audi vai Honda CRV
Ne ralliauton näköiset
Kia Sportage vie Hondasta voiton!
Korjaamolaskuissa!
mopoautot
Skoda, se on. Omistajat kärsivät aivan ihmeellisistä komplekseista.
Oletteko huomanneet että VAG konsernin tuotteilla ajavat ovat jokseenkin tavallista matalaotsaisempaa porukkaa. Alitajuisesti ymmärretään asian tila mitä yritetään paikkailla näennäisesti järkiperäisellä autovalinnalla. Yhtiön automerkkien välillä esiintyy kummallista kyräilyä ja katkeruutta vaikka autot ovat pääpiirteittäin samoja ja samassa hintaluokassakin.
En ole huomannut. Onkohan kukaan muukaan? Sinä taidat olla ihan yksin päätynyt tuohon johtopäätökseen.
Se että sinä et ole huomannut ei ole mikään ihme. Juurihan tuossa todettiin että "VAG konsernin tuotteilla ajavat ovat jokseenkin tavallista matalaotsaisempaa porukkaa".
Taitaa siinä vätteessä jonkun verran perää olla.
Vaikka tämä varmaankin oli vitsiksi tarkoitettu, niin ei hirveän kauas totuudesta heittänyt.
Ei nämä bemut ja audit nyt mitenkään erityisesti kusipäisyydellään erotu. Yhä enemmän tuntuu siltä, että tyypillisin kusipää on todellakin jollain arkisen harmaalla "järkiautolla" ajava. Näillä on sitten tapana
- ajaa bussikaistaa (HS kirjoitti aiheesta keväällä, yleisimpiä oli tosiaan Anjovikset & Paskatit yms. ja oikeasti kalliit autot aliedustettuina, vaikka niiden kuskeilla luulisi riittävän rahaa sakkoihinI)
- ajella ihan omilla nopeusrajoituksilla eli välillä mennään 30 alle rajoituksen (liittyminen moottoritielle, ylämäet maanteillä, kaupungeissakin kuhnitaan 60 & 70 -rajotusalueilla) ja välillä yhtä paljon yli (30&40 -rajoitusalueet kaupungeissa, tietyömaat, pikkutaajamat maanteiden varsilla)
- ...mutta ohi ei silti saa kukaan mennä eli ohituskaistojen kohdalla poljetaan 110 lasiin, vaikka vähän aiemmin oli 85 ihan tarpeeksi
Tulin aamulla Mikkeliin 5-tietä etelästä. Siinä heti tietöitten jälkeen sain kiinni semmoisen vajaan 10 auton jonon jota uljaasti veti tuoreennäköinen Golf. Vauhtia oli 85-95 km/h, jonon päässä vauhti tietysti souti joten en tiedä kuinka vakaa se Golfin vauhti oli. Ohituskaistoilla kyseinen Golf kuitenkin rohkaistui, nimittäin silloin mentiinkin 105-110 km/h. Kameratolpat se merkkasi jarruvaloilla. Kun ne jonon kakkonen ja kolmonen eivät lähteneet ohi niin ei sitten itsekään tullut ohiteltua, että niin sitä köröteltiin Mikkeliin.
Ei taida olla mitään keinoa mitä tuollaisille kuskeille voisi tehdä? Siinä ennen Hietasen Sepän Kievariakin kun oli se ohituskaista niin jos jonon vauhti on 110 km/h niin ei sitä takaa viitti lähtee. Ja siinä risteystä ennen olevalla kameratolpalla sitten mentiin taas max 70 km/h. Kilometrin päässä uusi ohituskaista ja taas 105-110 km/h...
Ainakin pitää paikkansa se Volkkarin mainos että ne on ihmemoottoreita: tämäkin Golf jaksoi hyvin vetää tuommoista jonoa perässään.
on volvo V70. Sillä ajavat luulevat perkele omistavansa koko tien.
Mazda
Nissan
Opel
Citroen
Mercedes Benz
Fiat
Chryesler
Chevrolet
Man
Ford
VolksWagen
Renault
Audi
Hyndai
Toyota
Volvo
Peugeot
Koska olen täysmulkku ja olen ajanut noita autoja. näinollen voidaankin päätellä että ainot "ei mulkut" kansanautot ovat BMW, Lada, Saab sekä Honda...
Läheisteni ja jopa omasta mielestäni olen täysi mulkku. Ajan Toyotalla. Jos auton mulkkuus määrittyy omistajan mukaan, Toyota on sitten mulkku automerkki, koska minä omistan sellaisen.
Edellisen lisäksi olen myös rehellinen.
niin saadaan joku lähtökohta.
Toyota, sillä ajaa eniten kotipoliiseja jotka ovat tien tukkona ja vilkuttelevat valoja ja kiilaavat jos joku erehtyy ohittamaan vaikka ylinopeutta ei olisikaan.
Ja toinen nämä Toyota uskovaiset jotka pitävät kiinni luotettavuusmaineesta vaikka perusteita ei enään löydykkään ja kehuvat laadukkaaksi, vaikka kaikki varsinaiset laadukkuus ominaisuudet ovat ns. hanurista.