Suomi24 vuotaa sähköpostiosoitteita

Hei,

Kirjoitan rekatulla nikillä keskustelupalstoille. En etsi mitään deittiseuraa, enkä muutenkaan ole kiinnostunut henkilökohtaisista tapaamisista.

Suomi24:n keskusteluihin rekisteröitymistä varten pyydettiin toimiva sähköpostiosoite. Nyt tuohon osoitteeseen on alkanut tippua kontaktiehdotuksia huonosti suomea kirjoittavilta venäläisnaisilta! Miksi ihmeessä ja miten se on edes mahdollista!? Viestit alkavat "tapasin sinut Suomi24 deitissä", mikä ei todellakaan pidä paikkaansa. Siis mitä helvettiä!!?? En deittaile netissä. Sähköpostiosoitteeni ei ole julkinen.

Miten tämä on mahdollista?! Ainoa selitys on se, että Suomi24 vuotaa rekisteröitymisen yhteydessä annettavia luottamuksellisia tietoja ulkopuolisille tahoille.
7677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

>>Ainoa selitys on se, että Suomi24 vuotaa rekisteröitymisen yhteydessä annettavia luottamuksellisia tietoja ulkopuolisille tahoille.

Äänestä

En ole näköjään ainut, jonka sähköpostiin on alkanut tulvia kaikenlaista roskaa sen jälkeen, kun rekisteröidyin Suomi24-palstoille. Mitä ilmeisimmin sivuille on tehty jonkinlainen tietomurto ja rekisteröitymisen yhteydessä annetut sähköpostiosoitteet leviävät tuolla nyt roskapostaajien käsissä.

Suomi24 Ylläpito ei reagoi millään tavoin tähän pulmatilanteeseen. Sen sijaan asiasta äläkän nostaneiden käyttäjien viestejä on alettu moderoida pois palstoilta! Voi jumalauta! Onko tässä asiassa todellakin nostettava saatana ryhmäkanne Eniroa vastaan, ennenkuin jotain alkaa tapahtua!!?? Ihan oikeasti ei ole kiva saada työsähköpostiinsa huorilta viestejä, joissa viitataan Suomi24 deittisivustoihin, joilla ei ole edes käynyt!

Äänestä

Nimimerkki "sungirl":

"Hei uusi ystava !!!!!
Minun kirjeen sinulle olisi yllattynyt. Uskon kuitenkin, etta voit olla hyvin iloinen nahdessani minun kirjeen.
Tapasin sinut sosiaalinen verkosto: treffit.suomi24.fi
annoit minulle sahkopostia, se oli pitka aika. Olen pahoillani, joilla ei ole kirjoittanut teille: (
Pidin profiili. Olet hyvin komea mies.
Etsitko dating naisten luoda vakavaa suhdetta?
Haluan vain loytaa miehen Internetissa. Haluan vakavaa suhdetta. Haluan luoda perhe.
Nyt kerron hieman itsestasi.
Nimeni on Natalia! Olen 28 vuotta vanha. Minulla ei ole lapsia. Ja en ollut naimisissa.
Olen vapaa tytto. Mika on vain haluaa vakavaa suhdetta.
Odotan vastaustasi. Mielestani voit vastata minulle kirjeen.
Mielellani jatkaa sinun kirjeenvaihtoa. Ja kuka tietaa, ehka meidan ystavyytemme tulee kasvaa enemman vakavia suhteita.
Odotan teilta kirjeen.
Pyydan, ettette pelkaa vastannut kirjeeseen.
Olen rehellinen vakava tytto.
Lahetan sinulle kuvani. Lisaksi, koska I'll odottaa teita on teidan kuva.
Ystavasi Nataliya"

Äänestä
  • just ,, tommosen kirjeen sain minäkin toissapäivänä?? Taidan ottaa itseni irti suomi 24 jästä. Miten on kiusallista kun tuollaisia alkaa tippumaan? Ja en ole antanut KELLEKKÄÄN sähköposti osoitettani.

    Äänestä

  • Seija, kirjoitti:

    just ,, tommosen kirjeen sain minäkin toissapäivänä?? Taidan ottaa itseni irti suomi 24 jästä. Miten on kiusallista kun tuollaisia alkaa tippumaan? Ja en ole antanut KELLEKKÄÄN sähköposti osoitettani.

    rekistyröidy sinne, sillä voihan sitä viestiä pistää sinne muutenkin.
    Joka kerran kun annatte jonnekkin sp-osoitteenne, niin se leviää hyvin laajalle alueelle.

    Samahan se on näissä puheluissakin. Joku yrittää soittaa sinulle, ja kun vastaat, niin puhelu katkeaa.
    Yleensä moni soittaa takaisin puhelimessa näkyvään numeroon.
    Silloin numerosi koplataan ja pahimmassa tapauksessa (riippuen puhelimesta) häiriöitä rupeaa olemaan ja kaikkia toimintoja, joita puhelimessasi on, niin osa niistä katoaa.

    Minulle itselleni on tullut tuollaisia puheluita ehkä 6-7 kpl. Kun olen etsinyt Find`lla numeroa, niin aina se on ollut tuntematon. Eli juuri noita huijaussoittoja, jotka saattavat maksaa useita kymppejä, jos soitat vastapuhelun.

    Jos numero on outo, niin älkää soittako vastapuhelua, vaan odottakaa. Jos soittajalla on asiaa, niin varmaan soittaa uudelleen.

    Äänestä

Jos suomi24 vuotaa sähköposti osoitteita niin nää roskapostaajat levittävät niitä muualle päin. Ja tämän jälkeen vahinko on jo tapahtunut, se jälkeen rekatulla sähköposti osoitteella häiriköidään suomi24 palstaa ja vastuu on sähköposti osoitteen omistajan

Äänestä
  • Kuka on vastuussa jos tällä rekatulla sähköposti osoitteella tehdään jonkinlainen laiton teko?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Profiili poistoon kirjoitti:

Hei,

Kirjoitan rekatulla nikillä keskustelupalstoille. En etsi mitään deittiseuraa, enkä muutenkaan ole kiinnostunut henkilökohtaisista tapaamisista.

Suomi24:n keskusteluihin rekisteröitymistä varten pyydettiin toimiva sähköpostiosoite. Nyt tuohon osoitteeseen on alkanut tippua kontaktiehdotuksia huonosti suomea kirjoittavilta venäläisnaisilta! Miksi ihmeessä ja miten se on edes mahdollista!? Viestit alkavat "tapasin sinut Suomi24 deitissä", mikä ei todellakaan pidä paikkaansa. Siis mitä helvettiä!!?? En deittaile netissä. Sähköpostiosoitteeni ei ole julkinen.

Miten tämä on mahdollista?! Ainoa selitys on se, että Suomi24 vuotaa rekisteröitymisen yhteydessä annettavia luottamuksellisia tietoja ulkopuolisille tahoille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu