Jos kieltäytyy aseista

erä-ukko

eikä näin suorita asevelvollisuutta ja myöhemmin haluaa aloittaa metsästysharrastuksen niin voidaanko tällaiselle henkilölle myöntää lupa metsästysaseeseen? Minun mielestäni jyrkkä ei! En tiedä onko tällaisia tapauksia Suomessa, tulipahan vaan mieleen tuollainen asia kun pohdin aselain uudistumista.

9

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • normiarmeijasälli

      Niin, tämähän on mielipidekysymys. Laki ei tietääkseni ota asiaan kantaa, ei myöskään aselakiehdotus. Tiedän että siviilipalvelusmiehille on normaalisti metsästysaseen lupia myönnetty.

      Ilmeisesti uskonnollinen tai eettinen vakaumus ei estä tappamasta riistaeläintä ampumalla, vaikka se estää kokonaan tarttumasta ampuma-aseeseen varusmiespalveluksessa jossa tietääkseni ei saa tappaa yhtään ketään! "Aseistakieltäytyminen" varusmiespalveluksessa (kansanomaisessa merkityksessä) on mielestäni aivan järjenvastainen ilmiö sinänsä, mutta en pitäisi sitä perusteena kansalaisen normaalin metsästysharrastuksen estämiseen kun hän nimenomaan tällaista lupaa hakee.

      Väkivallasta kieltäytymisen ymmärtäisin, mutta en "aseistakieltäytymistä". Ase ei tarkoita väkivaltaa, ei voi vetää yhtäsuuruusmerkkejä aseen ja väkivallan välille. Aseesta on aivan tarpeetonta kieltäytyä koska ase ei määrää ihmistä, vaan ihminen määrää asetta. Mutta tämä nyt on vain tällainen ideologinen sivujuoni :-)

      Itse asiasta olen siis sitä mieltä että mielestäni metsästysaseen lupaa harkittaessa tulisi lähteä hakijan nykyisistä intresseistä ja nykyisestä tilanteesta, eikä mistään varusmiesmuistelojen kaivelusta. Nehän voivat olla nuoruuden hairahduksiakin joiden ei pidä antaa rasittaa koko elämää. Metsästys on normaalia toimintaa meillä Suomessa, eikä sitä pidä tarpeettomasti haitata tai vaikeuttaa.

    • pistooliampuja

      Itse olen kyllä armeijan käynyt, mutta ei minulta ainakaan koskaan aselupia hakiessa ole mitään armeijan suorittamisesta tai suorittamatta jättämisestä kyselty. Eikä poliisi noita tietoja kai mistään edes näe.

      Enkä minä nyt oikein näe miksi tuolla asialla edes mitään merkitystä pitäisi ollakaan. Eipä armeijalla ja metsästyksellä oikein mitään tekemistä keskenään ole. Ampumaharrastuksella nyt tietty voidaan nähdä jokin maanpuolustuksellinenkin merkitys, mutta miksipä ei aseistakieltäytyjä sitäkin voisi harrastaa.

    • kuin armeijassa

      Joo, minusta se on vain jonkinlainen hauska sanaleikki että "mitäs aseistakieltäytyjä aseella tekisi!" ja että "jos vakaumus estää aseeseen tarttumisen niin eihän ampumisesta silloin mitään voi tulla!".

      Eräs nimismies tunsi metsästysaseen luvan hakijan ja tiesi tämän "aseistakieltäytyjäksi". Niinpä nimismies kuulemma piruuttaan perusteli aseen hankintaluvan myöntämättä jättämistä sillä että eihän hän voi pakottaa ko. henkilöä toimimaan vastoin vakaumustaan kun tämä kerran ei halua aseeseen tarttua kuten aiemmin asevelvollisuus-asian yhteydessä on todettu! Tiedä sitten mikä oli todellinen peruste.

      Metsästys ja muukin siviilissä ammunta on kuitenkin aivan eri asia kuin aseen kanto varusmiespalveluksessa. Varsinkin nykyisessä asepoliittisessa tilanteessa voin hyvin kuvitella että nuorten motiivi on aika heikko palvella valtiota millään tavalla. Ei riistäjää pidäkään palvella.

    • :|:

      ottaen aseista ei voi kieltäytyä, koska kukaan ei pakota ketään ottamaan asetta käteensä. Sivarit kieltäytyvät vain asevelvollisuudesta, mikä ei varsinaisesti liity aseisiin, koska asevelvollisuuden voi suorittaa myös aseettomana. Totaalikieltäytyjät taas kieltäytyvät niin ase- kuin siviilipalvelusvelvollisuudesta.

      Metsästys tai urheiluammunta ei taas liity välttämättä millään tavalla aseelliseen tai muuhunkaan maanpuolustukseen.

    • ,..,

      Armeijassa koulutetaan tappajia.

      Tietenkin onhan näitä "metsästäjiä", jotka metsästää vain huvikseen. Tappamistahan sekin, vaikka surmataan vain eläimiä, eikä ihmisiä.

      Mielestäni koko asevelvollisuus tulisi lakkauttaa ja tilalle vapaaehtoinen asepalvelus. Näille vapaaehtoisille sitten tietenkin vapaa siviiliaseitten hankintaoikeus, koska heidäthän on valtio kouluttanut käsittelemään aseita ja todennut monin testein siihen sopiviksi.

      • armeijassa

        80-luvulla ajallisesti ja määrällisesti laskettuna siivosin tupia ja käytäviä ym. kuin tapoin.

        Eikä silti sanota, että armeija kouluttaa siivoojia.


      • ,..,
        armeijassa kirjoitti:

        80-luvulla ajallisesti ja määrällisesti laskettuna siivosin tupia ja käytäviä ym. kuin tapoin.

        Eikä silti sanota, että armeija kouluttaa siivoojia.

        sulla ei oo kaikki kotona.


    • tiukka linja :-)

      Pakkohan tähän säikeeseen on toisenlaistakin näkemystä saada mukaan :-)

      Olen ymmärtänyt niin että aseistakieltäytyjä kieltäytyy nimenomaan _aseesta_ varusmiespalveluksessa. Ehkä ymmärrykseni on puutteellinen, mutta tästä minä nyt kuitenkin lähden.

      Hän ei siis mielestäni kieltäydy pelkästään ampumasta vihollista, vaan hän kieltäytyy aseen kaikesta käsittelystä. Hän kieltäytyy aseesta kategorisesti vaikka ei ole edes kyse sitä että mitä sillä tehtäisiin, olisiko se sulkeisjärjestyksessä käytetty varusesine vai mikä.

      Tällä perusteella kaikenlaiset aseen luvat voisi evätä aseistakieltäytyjältä koska siitä aseestahan tuo kaiketi nimenomaan on kieltäytynyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      11
      1318
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1200
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      383
      1167
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      781
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      690
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      222
      671
    Aihe