Siis juttu menee näin mun koneessa on joku bugi ilmeisesti toi blue sceen ja mulla ei ole mitään hajua miten sen sais pois vai saako sitä ollenkaan .
Voisko joku joka tietää jotain siitä ongelmasta tai on päässyt siitä eroon kertoo miten sen saa pois?!
Ja vielä jos se ois ihan suomea ois hyvä
Jos tulis vaik jotkun ohjeet ni oisin tooooosi kiitollinen !
Kiitos valmiiks niille jotka viittii vastata
blue sceentai jotaa sinne päin
3
358
Vastaukset
- 26
Trolli varmaan kun kerrot niin kattavasti tietoja laitteistostasi, mutta vastataan nyt kuitenkin. Pistä järjestelmän asennuslevy asemaan, buuttaa kone ja asenna käyttöjärjestelmä uusiksi. Jos et osaa tai se ei auta niin vie huoltoon tai osta uusi.
Blue screen on Windowskäyttöjärjestelmien virhe jossa käyttöjärjestelmän ydin on kaatunut. Virhe voi johtua seuraavista asioista:
-Viallinen tietoturvaohjelmisto
-Viallinen laiteajuri
-Koneessa oleva haittaohjelma
-Joku yhteensopimattomuus laitteiston kanssa
-Viallinen laitteisto
-Vika Windowsissa
Viimeisin vaihtoehto on epätodennäköinen, etenkin jos Windows on saanut service packin joten virhe on lähes aina jossain muualla. Helpoin tapa haarukoida ongelman aiheuttajaa on käynnistää jollain LiveCD:llä niin voidaan alkaa haarukoimaan ongelmaa, että johtuuko se laitteistosta vai onko se koneessa olevassa käyttöjärjestelmäasennuksessa. Jos LiveCD käynnistys kaatuile mystisesti niin vika on silloin melko varmasti laitteistossa LiveCD:ltä voi sitten käynnistää muistitestin niin voi tarkistaa, että onko vika muisteissa. Uusi muistikampa korjaa ongelman jos on. Muuten taas laitteisto-ongelmia voi rajata puhdistamalla tietokoneesta pölyt paineilmalla. Jos ongelma on laitteistossa ja edellämainitut kikat ei auta laitteisto-ongelmissa niin kone on vietävä huoltoon.
Jos se LiveCD:n käyttäminen poisti ongelman niin ongelma on koneessa olevassa asennuksessa niin ja sitä voisi rajata poistamalla ensiksi tietoturvaohjelmisto jos siellä sellainen on jumittamassa. Jos se ei auta niin voisi koittaa miettiä bluescreenin aiheuttajaa sen perusteella, että mitä oli tekemässä. Esimerkiksi jos pelasi jotain peliä niin vika voi olla vaikka näytönohjaimen ajurissa, että sen uusiminen voi auttaa.
Muussa tapauksessa menee taas helposti huoltomiehen hommiksi ellei tunne PC-tekniikan perusteita, sillä seuraava vaihtoehto on yleensä koneen puhdasasennus, sen jälkeen kun on päivittänyt firmwaret kaikista laitteistoista ja hankkinut uudet ajurit. Tempun voi tehdä itsekin mutta se vaatii osaamista. Luonnollisesti tiedostot on varmistettu ennen kuin alkaa mitään asennuksia tekemään.
LiveCD:n asennusimagen löydät täältä: http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Ja jos se ei sopvi niin täällä on toinen: http://software.opensuse.org/112/fi
Asennusimage pitää kirjoittaa CD/DVD levylle niin, että tietokoneen voi käynnistää siltä levyltä. Luonnollisesti tietokoneen firmwaresta pitää säätää käynnistysjärjestys, että ensiksi käynnistetään CD/DVD levyltä.
Jos ongelma on asennuksessa ja Windowsin asennus- ja palautuslevyjä ei ole niin hätätapauksessa LiveCD:ltä voi vaikka asentaa uuden käyttöjärjestelmäasennuksen.- 13
Ettei olis sinipunainen kriimpai?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot
Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent2083266Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks2473063Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?
Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär2082268Kuka tekee näitä aloituksia
jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa351922En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis1211645Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina2151406Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa871131viikonloppu lähestyy
ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu13999Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas
Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi190983- 115962