huumetehdas

tehtaalla töissä

7

1201

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • /&%¤¤#¤%%

      Huumetehdas keskellä Helsinkiä
      Torstai 3.6.2010 klo 10.25

      Poliisi paljasti designhuumeita valmistavan tehtaan - useiden kymmenien kilojen takavarikko.
      (POLIISI)
      (POLIISI)Helsingin huumepoliisi on takavarikoinut lähes 60 kiloa mCPP -nimistä designhuumetta ja selvittänyt kymmenien tuhansien Bromo-DragonFly-design-huumeannosten valmistamisen Helsingissä.

      Esitutkinnan yhteydessä on myös takavarikoitu ensi kertaa Suomessa kaksi ekstaasitablettien valmistuskonetta, joita on käytetty huumetablettien valmistukseen.
      Tämän lisäksi poliisi on takavarikoinut myös satoja grammoja amfetamiinia. Mikäli aineet olisivat ehtineet katukauppaan, olisi niiden arvo ollut noin 3,5 miljoonaa euroa.

      Harhoja ja pelkoa
      Design-huumeet mCPP ja Bromo-DragonFly on Suomessa luokiteltu lääkeaineiksi, joilla ei kuitenkaan ole mitään lääkinnällistä käyttöä. mCPP on designer -johdannainen Suomessa huumausaineeksi luokitellusta bentsyylipiperatsiinista (BZP).

      Poliisin mukaan mCPP vastaa huumaavassa käyttötarkoituksessa ekstaasia ja Bromo-DragonFly LSD:tä.
      Erityisesti Bromo-DragonFly aiheuttaa design-huumeiden käyttäjiltä saatujen tietojen mukaan riippuvuuden lisäksi voimakkaita harhoja, pelkotiloja ja fyysisiä oireita.

      Pidätyksiä tehty
      Poliisi on ottanut kiinni yhteensä viisi henkilöä, joista edelleen on vangittuna 39-vuotias suomalaismies. Kiinniotot tehtiin Helsingissä.
      Laaja huumevyyhti alkoi paljastumaan, kun huumepoliisi pyrki tavoittamaan pitkään etsintäkuulutettuna ollutta miestä. Takavarikot tehtiin Helsingin Kruununhaassa sijaitsevasta kerrostalohuoneistosta ja talon kellaritiloista.
      IL

      • 32 + 4
        tää sopii tähän kirjoitti:

        http://www.kolumbus.fi/jouko.piho/Westergaardin_Muhammed-kuva.jpg

        Nelikymppinen helsinkiläismies sai tiistaina Helsingin käräjäoikeudessa vankeustuomion liittyen viimevuotiseen muunto- eli designhuumeiden takavarikkoon.
        Poliisi löysi viime keväänä miehen kellarista lähes 56 kiloa MCPP-yhdistettä ja pillereiden tekemiseen soveltuvan koneen.

        Lisäksi miehen hallusta löytyi yli 300 grammaa amfetamiinia sekä pieniä määriä Bromo Dragonfly -nimistä ainetta ja 3-FMA-metamfetamiinijohdannaista


        MCPP:tä on myyty ekstaasina ja Bromo Dragonflyta LSD:n kaltaisena aineena.


    • S SP

      "Erityisesti Bromo-DragonFly aiheuttaa design-huumeiden käyttäjiltä saatujen tietojen mukaan riippuvuuden lisäksi voimakkaita harhoja, pelkotiloja ja fyysisiä oireita. "

      Voi helvetin vittu ku saatana höpistään jotain aivan roskaa joistain päihteistä kun eivät nyt vaan satu olemaan kofeiinia, nikotiinia eikä alkoholia. Onhan tuossa jotain tottakin mutta aika hiton vähäsesti kyllä aiheuttaa riippuvuutta tai vaarallisia fyysisiä oireita. Pelkotilat ja voimakkaat harhatkin on vähän sillai että joskus tulee joskus ei. Siihen voi itse vaikuttaa. Ja noita harhoja harvoin kuvittelee todeksi. vittu ku suututtaa tää paskameininki esim. nyt Suomessa.

    • No sehän se

      Myös kierrätyskeskuksessa on design-huonekaluja aina silloin tällöin myytävänä. Tosi edullista ja eteenpäin myymällä voi kääriä mukavat voitot ja viikonloppupullo täten ilmainen!

    • eihajuakaan

      V*itun kieltolaki. Olis valvotut tuotantolaitokset, laatuvalvonta ja kontrolloidut annokset niin vois käyttää vuosikymmeniä tutkittua LSD:tä, eikä mitään v*tun bromoa. En diggaile bromon vaikutuksista yhtään. Menee liian tukkoseks mieli.

    • 21

      LSD antaa siivet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1810
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1218
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      95
      1021
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1001
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      58
      916
    6. 66
      876
    7. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      45
      862
    8. 63
      830
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      817
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      804
    Aihe