Pakolaisisista ja mamuista

On mielenkiintoista kuinka meidän poliitikkomme järjestään kieltäytyvät näkemästä faktoja epäonnistuneesta pakolaispolitiikasta ja sen yhä laajenevista seurauksista yhteiskunnassamme. Voisi edes kuvitella että he oppisivat muiden maiden selvästi näkyvillä olevista kärjistyneistä ongelmista mutta ei, ei meillä koskaan ole osattu tai haluttu ottaa muiden virheistä oppia vaan tahdotaan osallistua samoihin talkoisiin omaakin päätä samaan seinään hakkaamalla. Suomesta onkin tullut jonkinlainen Eurooppalainen ongelmien kierrätyskeskus koska tulemme aina jälkijunassa ja toistamme toisten virheet, näiden nauraessa tyhmyyttämme. Linnanmäen tapahtumat vasta enteilevät tulevaa.

Tosiasia on että suurin osa poliittisista päättäjistämme ei tieten tahtoen halua kunnioittaa äänestäjiensä mielipiteitä pakolaispolitiikan suhteen vaan he tekevät huonoja päätöksiä vain suojellakseen omaa mainettansa ja välttääkseen tämän muodikkaan rasismituomion joka lankeaa kaikille jotka yrittävät edes jotenkin kriittisesti keskustella pakolaisongelmasta.

Ongelma koskee nimenomaan pakolaisia joista puhuessa on aivan turha puhua maahanmuuttajista. Tunnen monia sekä Euroopasta että muualta tulleita aitoja maahanmuuttajia. Näitä tahoja yhdistää se että he ovat muuttaneet Suomeen työnsä takia ja he elävät Suomalaisten joukossa ihan iloisesti ilman ongelmia poliisin kanssa, maksaen osansa yhteiskunnan kuluista. On virheellistä puhua maahanmuuttajista kun tarkoitetaan pakolaisia.

Pakolaiset sensijaan tulevat järjestään kehitysmaista joiden kulttuuri on todella erilainen kuin omamme ja useimmiten erittäin takapajuinen ja uskontoon sidottu. Suurin osa näistä Suomeen saapuvista pakolaisista on islaminuskoisia ja heidän uskontoonsa perustuvat tavat ja uskomukset ovat suuressa ristiriidassa meidän yhteiskuntamme arvojen kanssa. Nämä ihmiset eivät useinkaan pysty tai eded halua sopeutua yhteiskuntaamme, he ovat täällä vain taloudellisista syistä ja järjestäytyvät nopeasti osaksi yhteiskuntamme ongelmia kuten rikosliigoja tai kiihkouskonnollista toimintaa jonka tarkoituksena on vain ja ainoastaan pistää Länsimaat polvilleen ja luoda niistä samanlainen yhteiskunta kuin josta he ovat lähteneet alunperin. Varsinkin tätä jälkimmäistä toimintaa on ruokittu ja rohkaistu voimakkaasti Islamin Länsimaita vihaavien piirien puolelta niin Lähi-Idästä kuin myös esimerkiksi Euroopan sisällä jo olevien kiihkoislamistien toimesta. On aivan turhaa ja todella lapsellista kuvitella että nämä ihmiset ovat se kansanosa joka ratkaisee tulevaisuuden työvoimapulan! Päinvastoin, tehdään maastamme se turvallisin ja länsimaisin Euroopan maa niin saamme ongelmien lisääntyessä muissa Euroopan maissa aivan varmasti kaiken tarvittavan TODELLISEN työvoiman ja osaajajoukon!

Valitettavasti asiat ovat tässä yhdessä politiikkamme osassa eli pakolaisasiassa nykyään niin huonosti hoidettu etten enää itsekään ole kyennyt äänestämään valtapuolueita joita olen aiemmin äänestänyt. Nämä puolueet (Kokoomus, SD, Keskusta, RKP) ja niiden edustajat eivät selvästikään halua puuttua asiaan tai ottaa sitä tosissaan: Kuitenkin tämä pakolaispolitiikka on asia joka vaikuttaa todella paljon siihen minkälainen maa Suomi on kansalaisilleen tulevaisuudessa.

Toivon itse että mahdollisimman moni lähettää äänestyskäytöksellään pääpuolueille sen viestin että pään piilottaminen pusikkoon tämän asian suhteen EI OLE se oikea tapa hoitaa kansalaisten asioita, meistä suuri enemmistö on lopen kyllästynyt tähän kuurupiiloleikkiin ja haluamme lopettaa maahamme tulevien täysin hyödyttömien rikollisiksi ja yhteiskunnan ongelmiksi päätyvien eritoten islamilaisten pakolaisten kasvavan marssin.
Vastaa lainauksen kanssa
1361369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 136

Vanhimmat

Kyllä tuli tärkeimmäksi aiheeksi pakolaisuus, äännestän puoluetta joka ei ota vastaan enää pakolaisia (entisetki pois). Toivottavasti alkais asiat muuttuun!!

Äänestä
  • tuon mielipiteen taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    Äänestä

  • vaaleissa muutos kirjoitti:

    tuon mielipiteen taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    Ei ne maahanmuuttajat ole ongelma
    Ongelmat ovat: "sumöt" (suomalaiset möllit) ja "surat" (suomalaiset rasistit)
    Suomi joka ottaa vähiten pakolaisia, ja kehtaatte tollot vielä valittaa.

    Äänestä

  • päätäynnnä kirjoitti:

    Ei ne maahanmuuttajat ole ongelma
    Ongelmat ovat: "sumöt" (suomalaiset möllit) ja "surat" (suomalaiset rasistit)
    Suomi joka ottaa vähiten pakolaisia, ja kehtaatte tollot vielä valittaa.

    noita lappaa maahan kuin mustia kusiaisia kuumana kesäpäivänä kangaspoluilla!
    Pian on joka paikassa noita kurkkuäänellä kalisuttajia!

    Äänestä

  • vaaleissa muutos kirjoitti:

    tuon mielipiteen taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    tuon mielipiteen taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    peruss kannatus voi hyvinkin nousta 90% n.

    Äänestä

  • päätäynnnä kirjoitti:

    Ei ne maahanmuuttajat ole ongelma
    Ongelmat ovat: "sumöt" (suomalaiset möllit) ja "surat" (suomalaiset rasistit)
    Suomi joka ottaa vähiten pakolaisia, ja kehtaatte tollot vielä valittaa.

    ja vihellä,se yleensä sinunlaisia kyrpänaamoja helpottaa. Saatanan lesbo/homo runkkari.

    Äänestä

  • uuniin vaan kirjoitti:

    ja vihellä,se yleensä sinunlaisia kyrpänaamoja helpottaa. Saatanan lesbo/homo runkkari.

    Ohhoh, kerroppas miltä sinusta tuntuu kun teet niin.

    Äänestä

  • vaaleissa muutos kirjoitti:

    tuon mielipiteen taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    taakse kuuluu ainakin 90% suomalaisista!

    kuules ainut puolue joka on tota mieltä on peruss. ääni sdplle, kokoomukselle ja vihreille on ääni mamulle.

    Äänestä

  • 15+16 kirjoitti:

    Ohhoh, kerroppas miltä sinusta tuntuu kun teet niin.

    sinun kokemuksellasi tiedät...

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    sinun kokemuksellasi tiedät...

    Minä voin selventää. Se saa pienen hihhulin niin sekaisin että kuola lentää ja silmät pyörivät päässä. Kerran kun tein niin ja Late Lapista oli pirtissä niin raiskasin sen siinä huumassa.

    Äänestä

  • Lahtari Ari kirjoitti:

    Minä voin selventää. Se saa pienen hihhulin niin sekaisin että kuola lentää ja silmät pyörivät päässä. Kerran kun tein niin ja Late Lapista oli pirtissä niin raiskasin sen siinä huumassa.

    Ja oli parasta seksiä mitä ikinä olen saanut.

    Polttavat pukamat ry

    Äänestä

  • päätäynnnä kirjoitti:

    Ei ne maahanmuuttajat ole ongelma
    Ongelmat ovat: "sumöt" (suomalaiset möllit) ja "surat" (suomalaiset rasistit)
    Suomi joka ottaa vähiten pakolaisia, ja kehtaatte tollot vielä valittaa.

    Mun naapuri istuu yötä päivää parvekkeella ja puhuu puhelimee eli ei o töis. Kukaha sen puhelut maksaa. Mu 400 kärsii laittaa kympin kuus saldoo.Mikähä liittymä antaa puhua kypällä yötä päivää.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    sinun kokemuksellasi tiedät...

    siis minun kokemusellani tiedän....

    Äänestä

Hyvin perusteltu kirjoitus, tämän kun saisi kuuluville myös muissa kanavissa joita kansa lukee; HS,
iltalehti, yle, ja havahduttaisi ihmisiä ajattelemaan, että suomalainen yhteiskunta saattaa luultavammin näyttää
todella toisenlaiselta 15-30 vuoden kuluttua, ja siihen millainen suomi tuolloin on, voi mahdollisestikin
vaikuttaa nykyisillä päätöksen teolla.
Tulee mielenkiintoiseksi seurata vuoden 2011 vaaleja, keitä suomen kansa äänestää päättäjiksi. Näyttäisi
siltä että tavanomainen, totuttu Kesk-Kok-SDP -äänestyslinjalla pysyminen ei toisi todellista muutosta nykyisiin
poliittisiin linjauksiin ja päätöksentekoon. Vaan saapi nähdä keille poliitikoille kansa äänensä antaa.

Äänestä

Kun kansa elättää mamuja, niin poliitikot rahastavat siinä välissä. Toisekseen ne yrittävät saada itselleen kannattajia, kun suomalaiset ovat täysin vittuuntuneita poliitikkoihin ja politiikka loppuu Suomesta.

Poliitkkopaskat yrittävät saada itselleen jatkoaikaa muukalaisten avulla. Muukalaiset kiittävät poliitikkoja kun poliitikot pakkorahastavat suomen kansalaisia.

valitettavasti asia on noin paskamainen.

Toivottavasti suomen poliitikoille käy kuten neukkuryssillekin, kansa kantaa kaatopaikalle, koko paskan.

Äänestä
  • Että jos ne muutamat pakolaiset jätettäisiin ottamatta, että oma sosiaaliavustus kohoaisi, laskekaa vähän tai pyytäkää jotain joka osaa laskea

    Äänestä

  • tosisssanne kirjoitti:

    Että jos ne muutamat pakolaiset jätettäisiin ottamatta, että oma sosiaaliavustus kohoaisi, laskekaa vähän tai pyytäkää jotain joka osaa laskea

    hohohooo osaatko itse edes lukea! Lueta toisilla tilastoja maahan jo tulleista ja tulevista pakolaisista!
    Ja kysymys on toisaalta myös siitä että tänne ei kerta kaikkiaan sovellu vieras etenkin muslimikulttuuri. Siitä on riittävästi näyttöä esim. Ruotsista, Ranskasta, Englannista....jne
    Ja sitten sen myötä kasvava ulkomaisten tekemä rikollisuus, kas kun eräiden pakolaismaiden kulttuuriin kuuluu pelkästään ryöstely ja lois eläminen ja raiskaukset!

    Äänestä

  • "Kansa" elättää niitä suomalaisia jotka paluumuuttajana tänne tulevat. Enemmistö maahanmuuttajista on suomalaisia. Kuka enää lähtee ulkomaankomennukselle jos ei saa palata kotimaahan?

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    "Kansa" elättää niitä suomalaisia jotka paluumuuttajana tänne tulevat. Enemmistö maahanmuuttajista on suomalaisia. Kuka enää lähtee ulkomaankomennukselle jos ei saa palata kotimaahan?

    Kiitos ensimmäiselle kirjoittajalle pitkästä, huolellisesti laaditusta ja hyvin perustellusta kirjoituksesta, harvinaista suomi24-palstoilla :)
    Olen vakuuttunut, että enemmistö Suomen kansasta ei kannata nykyistä liberaalia maahanmuuttopolitiikkaa. Olen myös varma, että PerusSuomalaiset tulevat saamaan murskavoiton ensi vuoden eduskuntavaaleissa - ellei sitten nouseva Muutos 2011 hajoita rivejä.

    Se mitä tapahtui Linnanmäellä viikonloppuna, on vasta alkusoittoa :/

    Äänestä

  • Kesä ja yö kirjoitti:

    Kiitos ensimmäiselle kirjoittajalle pitkästä, huolellisesti laaditusta ja hyvin perustellusta kirjoituksesta, harvinaista suomi24-palstoilla :)
    Olen vakuuttunut, että enemmistö Suomen kansasta ei kannata nykyistä liberaalia maahanmuuttopolitiikkaa. Olen myös varma, että PerusSuomalaiset tulevat saamaan murskavoiton ensi vuoden eduskuntavaaleissa - ellei sitten nouseva Muutos 2011 hajoita rivejä.

    Se mitä tapahtui Linnanmäellä viikonloppuna, on vasta alkusoittoa :/

    Missä tässä maassa ovat talousrikostutkijat, kun kansan tiedossa on häikäilemätön Suomen Perustuslain rikkominen, korruptio, esim. valtiovarainministeriksi päässeen siilinjärven matkakorvauspojan hämäräbisnekset ja Bilderburg-kokoukset ? Täysin laittomia touhuja, joista yksinkertaisesti pitää nostaa syytteet Valtionoikeuteen.

    Loiseliitin etujen ajajille maksetaan siitä, että rikkovat Suomen Perustuslakia, eikä yksikään kansanedustaja ole nostanut syytettä ? Miksi ihmeessä ? Ketä te luulette suojelevanne sillä, että annatte veropakolaisten etujen ajajien toimia täysin vailla minkäänlaista kunnioitusta Suomea, perustuslakia, valtiota ja yhteiskuntaa eli kansaa kohtaan ?

    Valtion nimissä nuo helppoheikit vielä ottavat järjettömiä velkoja, tuovat niillä velkarahoilla vaaliäänensäkin ulkomailta tänne, vastoin Suomen kansan tahtoa. Loiseliitti on järjettömän maahanmuuton takana, koska laskee sen varaan, että heidän omat jalkansa eivät kastu luxusbunkkereissa ja suurimman osan ajastaanhan he viettävätkin ulkomailla bisneksissään, sekä omaisuuttaa pois maasta kuskaamassa Cayman saarille , Sveitsiin ym

    Missä valtiovarainministerin pankkitilit ? Tuskin tässä maassa ja kuka rahoittaa ? Ketkä maksavat sille tilille rahaa, missä Supo on tässä kohtaa ? Kyse on valtiollisesta rikoksesta, vakavista rikoksista Suomen Perustuslakia vastaan.

    Äänestä

  • abcdefg... kirjoitti:

    hohohooo osaatko itse edes lukea! Lueta toisilla tilastoja maahan jo tulleista ja tulevista pakolaisista!
    Ja kysymys on toisaalta myös siitä että tänne ei kerta kaikkiaan sovellu vieras etenkin muslimikulttuuri. Siitä on riittävästi näyttöä esim. Ruotsista, Ranskasta, Englannista....jne
    Ja sitten sen myötä kasvava ulkomaisten tekemä rikollisuus, kas kun eräiden pakolaismaiden kulttuuriin kuuluu pelkästään ryöstely ja lois eläminen ja raiskaukset!

    Itse polittinen elitti on ollut tekemässä lakeja maahanmuutosta. Oletettavasti "mummot " ovat tulleet suomeen turisti viisumeilla joka on 3 kk :ta voimassa. Eiole ollut innostusta lähteä pois määräaikaan. Ei siinä Halosta eikä muita eduskunnan surkuttelioita tarvita , jos oma sorvaamaa lakia ei polisiviranomaiset noudata.

    Äänestä

  • Korruptio julki kirjoitti:

    Missä tässä maassa ovat talousrikostutkijat, kun kansan tiedossa on häikäilemätön Suomen Perustuslain rikkominen, korruptio, esim. valtiovarainministeriksi päässeen siilinjärven matkakorvauspojan hämäräbisnekset ja Bilderburg-kokoukset ? Täysin laittomia touhuja, joista yksinkertaisesti pitää nostaa syytteet Valtionoikeuteen.

    Loiseliitin etujen ajajille maksetaan siitä, että rikkovat Suomen Perustuslakia, eikä yksikään kansanedustaja ole nostanut syytettä ? Miksi ihmeessä ? Ketä te luulette suojelevanne sillä, että annatte veropakolaisten etujen ajajien toimia täysin vailla minkäänlaista kunnioitusta Suomea, perustuslakia, valtiota ja yhteiskuntaa eli kansaa kohtaan ?

    Valtion nimissä nuo helppoheikit vielä ottavat järjettömiä velkoja, tuovat niillä velkarahoilla vaaliäänensäkin ulkomailta tänne, vastoin Suomen kansan tahtoa. Loiseliitti on järjettömän maahanmuuton takana, koska laskee sen varaan, että heidän omat jalkansa eivät kastu luxusbunkkereissa ja suurimman osan ajastaanhan he viettävätkin ulkomailla bisneksissään, sekä omaisuuttaa pois maasta kuskaamassa Cayman saarille , Sveitsiin ym

    Missä valtiovarainministerin pankkitilit ? Tuskin tässä maassa ja kuka rahoittaa ? Ketkä maksavat sille tilille rahaa, missä Supo on tässä kohtaa ? Kyse on valtiollisesta rikoksesta, vakavista rikoksista Suomen Perustuslakia vastaan.

    Etuja?

    Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja varmistaa että mitään poliitikkioja joudu koskaan valtionoikeuteen. Sasi pitäisi saada puolueettoman tahon kynsiin, mutta onko sellaista olemassakaan??

    Aiheesta kirjoitettua:

    http://www.erkkiaho.com/blog/?content=detail&id=268

    "Suomessa laillisuusvalvonta on täyttä ilveilyä ja pelleilyä verovaroilla ja virkavastuulla.
    Asian olen todistanut nettipäiväkirjani sivuilla
    http://www.erkkiaho.com/blog/
    --- ---

    "Missä tässä maassa ovat talousrikostutkijat, kun kansan tiedossa on häikäilemätön Suomen Perustuslain rikkominen, korruptio..."

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    "Kansa" elättää niitä suomalaisia jotka paluumuuttajana tänne tulevat. Enemmistö maahanmuuttajista on suomalaisia. Kuka enää lähtee ulkomaankomennukselle jos ei saa palata kotimaahan?

    Ja mistähän nämä suomalaiset paluumuutajat tulevat? Ne jotka tulevat koti Suomeen ulkomailta, ovat siellä työnsä tehneet ja eläkkeensä ansainneet. En ole nähnyt suomalaisia kerjäläisiä kadulla. No jaa, puliukot joskus pyytävät kolikoita kossuaan varten, mutta heistäkin huolen pitää sosiaalitoimisto ja Kela, ja veroa tuottaa se kossupullokin!
    Siinä Jussuf olet oikeassa, että komennuksella ovat romanialaisetkin kerjäämään tänne tulleet, ja komentaja kerää kolikot kiposta. Mutta kyllä heillä on kotimaahansa palaamisoikeus!

    Äänestä

  • £££££ kirjoitti:

    Ja mistähän nämä suomalaiset paluumuutajat tulevat? Ne jotka tulevat koti Suomeen ulkomailta, ovat siellä työnsä tehneet ja eläkkeensä ansainneet. En ole nähnyt suomalaisia kerjäläisiä kadulla. No jaa, puliukot joskus pyytävät kolikoita kossuaan varten, mutta heistäkin huolen pitää sosiaalitoimisto ja Kela, ja veroa tuottaa se kossupullokin!
    Siinä Jussuf olet oikeassa, että komennuksella ovat romanialaisetkin kerjäämään tänne tulleet, ja komentaja kerää kolikot kiposta. Mutta kyllä heillä on kotimaahansa palaamisoikeus!

    Mitä sulla on maahanmuuttajia vastaan, semminkin kun heistä enemmistö on ihan suomalaisia?

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Mitä sulla on maahanmuuttajia vastaan, semminkin kun heistä enemmistö on ihan suomalaisia?

    Olen työskennellyt ulkomailla pitkiä ja lyhyempiä jaksoja, ja kun tulin Suomeen, en ole kertaakaan ollut maahanmuuttaja omasta enkä kenenkään muunkaan mielestä.
    Ainoastaan inkeriläisistä käytettiin nimitystä paluumuuttaja, ja he olivat kuitenkin jo 1600 luvulla muuttaneet Suomesta.

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Olen työskennellyt ulkomailla pitkiä ja lyhyempiä jaksoja, ja kun tulin Suomeen, en ole kertaakaan ollut maahanmuuttaja omasta enkä kenenkään muunkaan mielestä.
    Ainoastaan inkeriläisistä käytettiin nimitystä paluumuuttaja, ja he olivat kuitenkin jo 1600 luvulla muuttaneet Suomesta.

    Mikä oikeus sinulla on mennä ulkomaille töihin? Ulkomaat ulkomaisille ja heti! Suomalaiset maatkoon kotonaan mutta rajan yli ei mennä!

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Olen työskennellyt ulkomailla pitkiä ja lyhyempiä jaksoja, ja kun tulin Suomeen, en ole kertaakaan ollut maahanmuuttaja omasta enkä kenenkään muunkaan mielestä.
    Ainoastaan inkeriläisistä käytettiin nimitystä paluumuuttaja, ja he olivat kuitenkin jo 1600 luvulla muuttaneet Suomesta.

    Tälläkin palstalla on haukuttu maahanmuuttajat moneen kertaan, mukaanlukien nimenomaan paluumuuttajat. Heitä on tullut Ruotsista pilvin pimein, ja nähtävästi virta jatkuu.

    Heitä vihataan ihan samasta syystä kuin muitakin maahanmuuttajia. Vievät naiset, sossurahat, työpaikat, ja pahimmassa tapauksessa ne kaikki yhtaikaa.

    Et taida paljon seurata näitä palstoja?

    Itsekin olen paluumuuttaja-maahanmuuttaja ja olen saanut kyllä osani tuosta meitä kaikkia muuttajia koskevasta vihasta näillä palstoilla. Luepa, niin opit.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Mitä sulla on maahanmuuttajia vastaan, semminkin kun heistä enemmistö on ihan suomalaisia?

    tahallaan "maahanmuuttajiin" sekä entiseen kotimaahansa pitkän työrupeaman ulkomailla tehneet, siellä hyvän eläkkeensä ansainneet suomalaiset, jotka muuttavat takaisin Suomeen eläkkeistään nauttimaan (HEITÄ ei todellakaan ikinä tarvitse suomalaisten veronmaksajien elättää!!!), ja jopa nelikymmenpäinen "perheeksi" väitetty porukka, joista ei ehkä monikaan koko elinaikanaan taida työllistyä. Syynä voi useinmiten olla luku-, kirjoitus- ja laskutaidottomuus, sekä monissa tapauksissa jopa sosiaaliset syyt. Asioista on voitava puhua niiden oikeilla nimillä, tosiasioiden julkituominen ei todellakaan ole mitään rasisimia, turha edes väittää! Epäilyttää, että on joillekin niin suuri rahavirta, ettei asiasta saa pelkästään siksi puhua, ettei taskujen täyttö ehdy?

    Äänestä

  • täysk.......a röyhke kirjoitti:

    tahallaan "maahanmuuttajiin" sekä entiseen kotimaahansa pitkän työrupeaman ulkomailla tehneet, siellä hyvän eläkkeensä ansainneet suomalaiset, jotka muuttavat takaisin Suomeen eläkkeistään nauttimaan (HEITÄ ei todellakaan ikinä tarvitse suomalaisten veronmaksajien elättää!!!), ja jopa nelikymmenpäinen "perheeksi" väitetty porukka, joista ei ehkä monikaan koko elinaikanaan taida työllistyä. Syynä voi useinmiten olla luku-, kirjoitus- ja laskutaidottomuus, sekä monissa tapauksissa jopa sosiaaliset syyt. Asioista on voitava puhua niiden oikeilla nimillä, tosiasioiden julkituominen ei todellakaan ole mitään rasisimia, turha edes väittää! Epäilyttää, että on joillekin niin suuri rahavirta, ettei asiasta saa pelkästään siksi puhua, ettei taskujen täyttö ehdy?

    Jos maahanmuuttaja sitten ei olekaan yhtäkkiä maahanmuuttaja. Kuka sinä olet sanomaan kuka on maahanmuuttaja ja kuka ei.

    Katsotaan vaikka virallisia tilastoja. Suomi laskee joka vuosi muuttovoiton tai -tappion sen perusteella onko ihmisiä muuttanut enemmän maahan kuin pois sieltä. Sinun mukaasi siis suomalaisia ei enää pitäisi laskea tilastoihin mukaan.

    Mihin muihin tilastoihin suomalaisia ei saa enää laskea mukaan mielestäsi? Rikostilastoihin? Perussuomalaiset nykyisin esittävät esim. raiskauksista sellaisia tilastoja joista on poistettu kaikki Suomen passin haltijat. Että oppi on nähtävästi mennyt perille.

    Suomalaiset eivät olekaan muuttajia - hah!

    Millä tavoin paluumuuttajan työeläkkeistä ei edes osa ole peräisin suomalaiselta veronmaksajalta, kun kuitenkin nykyjärjestelmä on vain osittain rahastoiva. Millä tavoin luulet TEL-maksujen jakautuvan? Saatko ne jotenkin "kiellettyä" menemästä paluumuuttajien eläkkeisiin?

    Outoja väitteitä, kuten aina näillä palstoilla.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Tälläkin palstalla on haukuttu maahanmuuttajat moneen kertaan, mukaanlukien nimenomaan paluumuuttajat. Heitä on tullut Ruotsista pilvin pimein, ja nähtävästi virta jatkuu.

    Heitä vihataan ihan samasta syystä kuin muitakin maahanmuuttajia. Vievät naiset, sossurahat, työpaikat, ja pahimmassa tapauksessa ne kaikki yhtaikaa.

    Et taida paljon seurata näitä palstoja?

    Itsekin olen paluumuuttaja-maahanmuuttaja ja olen saanut kyllä osani tuosta meitä kaikkia muuttajia koskevasta vihasta näillä palstoilla. Luepa, niin opit.

    sinua joku vihaa, se johtuu sinun kirjoituksistasi. Sinä tunnut olevan hyvin yksisilmäinen ihminen jolla on putkinäkö. Maatalous, evakot, ja nyt Ruotsista muuttajat, huhhuh!
    Suurin osa Ruotsista muuttaneista, saa työeläkettä Ruotsista, eivätkä tarvitse sossun apua.

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    sinua joku vihaa, se johtuu sinun kirjoituksistasi. Sinä tunnut olevan hyvin yksisilmäinen ihminen jolla on putkinäkö. Maatalous, evakot, ja nyt Ruotsista muuttajat, huhhuh!
    Suurin osa Ruotsista muuttaneista, saa työeläkettä Ruotsista, eivätkä tarvitse sossun apua.

    ... Ruotsista on muuttanut hyvin paljon niitä jotka saavat täällä kertynyttä työeläkettä. Kysy vaikka Kelalta. Mitä tuossa on valehtelemista?

    Suomessa vihataan kaikkia muun paikkakunnan ihmisiä. Tämä on suomalainen perinne. Älä höpäjä asiasta josta sinulla ei ole mitään kokemusta.

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Olen työskennellyt ulkomailla pitkiä ja lyhyempiä jaksoja, ja kun tulin Suomeen, en ole kertaakaan ollut maahanmuuttaja omasta enkä kenenkään muunkaan mielestä.
    Ainoastaan inkeriläisistä käytettiin nimitystä paluumuuttaja, ja he olivat kuitenkin jo 1600 luvulla muuttaneet Suomesta.

    Olen asunut, kouluttautunut ja työskennellyt ulkomailla ja kun palasin takaisin kymmenisen vuotta sitten tunsin todellakin olevani paluumuuttaja ja irrallani suomalaisesta yhteiskunnasta, niin vieraalta tämän maan arvomaailma tuntui. Minulla oli koulutustani vastaava työpaikka odotamassa, asunnon olin ostanut valmiiksi (pankista lainaa) ja lapsilleni olin järjestänyt puhelimitse päivähoitopaikan.

    Ja koska olin ollut monet vuodet ulkomailla ulkomaalaisena missä siis olin maahanmutaja, samaaistuin myöskin maahanmuuttajiin. Ja onhan lapsillani sekä Suomen että toisen maan kansalaisuus. Ja kaiken huipuksi, heidän isänsä ei ole Suomen kansalainen.

    Suomalaiset ainakin silloin kymmenen vuotta sitten pitivät melkein petturina, kun olin lähtenyt toiseen maahan ja saanut siellä parempaa palkkaa (kun tämä Suomen palkkataso on vähän matalahko ainakin minun ammatissani). Samalla tavalla saatettiin suhtautua siihen, miksi ihmeessä olin palannut takaisin.

    Mielestäni tuohon palumuuttajakäsiteeseen kuuluu olennaisesti mkyös se, mitenkä siellä muualla on asunut ja elellyt. Minä en ehdoin tahdoin eristäytynyt Suomiporukoihin, suomalaisia ystäviä oli mutta myöskin sen maalaisia. Ja monen muun.

    Nyt voin sanoa, että minulla on kaksi kotimaata ja sen lisäksi vielä muutama joihin on vahva tunneside ja kaipuu.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Tälläkin palstalla on haukuttu maahanmuuttajat moneen kertaan, mukaanlukien nimenomaan paluumuuttajat. Heitä on tullut Ruotsista pilvin pimein, ja nähtävästi virta jatkuu.

    Heitä vihataan ihan samasta syystä kuin muitakin maahanmuuttajia. Vievät naiset, sossurahat, työpaikat, ja pahimmassa tapauksessa ne kaikki yhtaikaa.

    Et taida paljon seurata näitä palstoja?

    Itsekin olen paluumuuttaja-maahanmuuttaja ja olen saanut kyllä osani tuosta meitä kaikkia muuttajia koskevasta vihasta näillä palstoilla. Luepa, niin opit.

    Olen ollut Ruotsissa töissä pian 40 vuotta.Jos saan päähäni tulla Suomeen, on minulla siihen oikeus.Läksin pakoon työttömyyttä,ja täältä saan eläkkeeni. Joten en ole koskaan kenenkään rahoja vienyt, päin vastoin,tuon rahaa!

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Jos maahanmuuttaja sitten ei olekaan yhtäkkiä maahanmuuttaja. Kuka sinä olet sanomaan kuka on maahanmuuttaja ja kuka ei.

    Katsotaan vaikka virallisia tilastoja. Suomi laskee joka vuosi muuttovoiton tai -tappion sen perusteella onko ihmisiä muuttanut enemmän maahan kuin pois sieltä. Sinun mukaasi siis suomalaisia ei enää pitäisi laskea tilastoihin mukaan.

    Mihin muihin tilastoihin suomalaisia ei saa enää laskea mukaan mielestäsi? Rikostilastoihin? Perussuomalaiset nykyisin esittävät esim. raiskauksista sellaisia tilastoja joista on poistettu kaikki Suomen passin haltijat. Että oppi on nähtävästi mennyt perille.

    Suomalaiset eivät olekaan muuttajia - hah!

    Millä tavoin paluumuuttajan työeläkkeistä ei edes osa ole peräisin suomalaiselta veronmaksajalta, kun kuitenkin nykyjärjestelmä on vain osittain rahastoiva. Millä tavoin luulet TEL-maksujen jakautuvan? Saatko ne jotenkin "kiellettyä" menemästä paluumuuttajien eläkkeisiin?

    Outoja väitteitä, kuten aina näillä palstoilla.

    selvittää: MAAHANMUUTTAJA on mielestäni takaisin Suomeen muuttava entinen suomalainen, joka on ollut toisessa maassa työssä ja ansainnut siellä leipänsä, ja jäätyään eläkkeelle, muuttaa takaisin Suomeen nauttimaan eläkkeestään. Samoin henkilö, joka tulee valmiina olevaan työpaikkaan. Mielestäni pitäisi puhua PAKOLAISISTA silloin ja vain silloin, kun on kyse TODELLISISTA GENEVEN SOPIMUKSEN MUKAISISTA PAKOLAISISTA, eikä puhua maahanmuuttajista. Ne, ketkä eivät kuulu em. ryhmiin, vaan tulevat pelkästään sosiaaliavustusten perässä, heitä pidän elintasopakolaisina. Turha siis ympäripyöreästi hämätä sanonnalla "maahanmuuttaja".

    Äänestä

  • verorahaa palaa kirjoitti:

    selvittää: MAAHANMUUTTAJA on mielestäni takaisin Suomeen muuttava entinen suomalainen, joka on ollut toisessa maassa työssä ja ansainnut siellä leipänsä, ja jäätyään eläkkeelle, muuttaa takaisin Suomeen nauttimaan eläkkeestään. Samoin henkilö, joka tulee valmiina olevaan työpaikkaan. Mielestäni pitäisi puhua PAKOLAISISTA silloin ja vain silloin, kun on kyse TODELLISISTA GENEVEN SOPIMUKSEN MUKAISISTA PAKOLAISISTA, eikä puhua maahanmuuttajista. Ne, ketkä eivät kuulu em. ryhmiin, vaan tulevat pelkästään sosiaaliavustusten perässä, heitä pidän elintasopakolaisina. Turha siis ympäripyöreästi hämätä sanonnalla "maahanmuuttaja".

    "MAAHANMUUTTAJA on mielestäni takaisin Suomeen muuttava entinen suomalainen"

    VÄÄRIN, tällaisesta henkilöstä käytetään nimitystä paluumuuttaja. Maahanmuuttaja on kuka tahansa joka muuttaa maahan. Siis myös pakolainen on maahanmuuttaja.

    Äänestä

  • qqqqqqqqqqq kirjoitti:

    "MAAHANMUUTTAJA on mielestäni takaisin Suomeen muuttava entinen suomalainen"

    VÄÄRIN, tällaisesta henkilöstä käytetään nimitystä paluumuuttaja. Maahanmuuttaja on kuka tahansa joka muuttaa maahan. Siis myös pakolainen on maahanmuuttaja.

    Kuten sanoin, maahanmuuttajista yli puolet on jo valmiiksi suomalaisia. Silti heitä näillä palstoilla vihataan enemmän kuin ketään rikollista. Miksiköhän?

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... Ruotsista on muuttanut hyvin paljon niitä jotka saavat täällä kertynyttä työeläkettä. Kysy vaikka Kelalta. Mitä tuossa on valehtelemista?

    Suomessa vihataan kaikkia muun paikkakunnan ihmisiä. Tämä on suomalainen perinne. Älä höpäjä asiasta josta sinulla ei ole mitään kokemusta.

    työeläkettä Suomesta! Silloin he ovat sen työllään ansainneet, eikä työllä saatua eläkettä saa keneltäkään pois ottaa.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Kuten sanoin, maahanmuuttajista yli puolet on jo valmiiksi suomalaisia. Silti heitä näillä palstoilla vihataan enemmän kuin ketään rikollista. Miksiköhän?

    Varmaan löydä valheesi tueksi jotakin faktaa.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Tälläkin palstalla on haukuttu maahanmuuttajat moneen kertaan, mukaanlukien nimenomaan paluumuuttajat. Heitä on tullut Ruotsista pilvin pimein, ja nähtävästi virta jatkuu.

    Heitä vihataan ihan samasta syystä kuin muitakin maahanmuuttajia. Vievät naiset, sossurahat, työpaikat, ja pahimmassa tapauksessa ne kaikki yhtaikaa.

    Et taida paljon seurata näitä palstoja?

    Itsekin olen paluumuuttaja-maahanmuuttaja ja olen saanut kyllä osani tuosta meitä kaikkia muuttajia koskevasta vihasta näillä palstoilla. Luepa, niin opit.

    se Sirkuspelle, joka taas laukoo täällä " viisauksiaan"! HAHHAAHHHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA!

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Kuten sanoin, maahanmuuttajista yli puolet on jo valmiiksi suomalaisia. Silti heitä näillä palstoilla vihataan enemmän kuin ketään rikollista. Miksiköhän?

    Kuten eiku en sanonutkaan. Ah taas puhun potaska, mina pikku jussuff. Nyt mina ottaa naamari hetki pois, kun kuuma. Ei puhua sonta enaa lupa se. Hohhoija ku on vaike huijata teita tyhma suomikansa. no nyt laittaa naamar takas ja puhua sonta.

    Äänestä

Suomi24 sivustoilla voi myös virallisesti ostaa mainostilaa. Tällainen ilmaiskampanjointi on tökeröä amatöörien vaalitouhua.

Äänestä
  • Kun kansa tekee nyt äkkimuutoksen ja pistää itse ne rajat kiinni, kun loiseliitin etujen ajajien likaiset puuhat on tuotu päivänvaloon ! Hähähäää.

    Äänestä

  • Valta vaihtuu ! kirjoitti:

    Kun kansa tekee nyt äkkimuutoksen ja pistää itse ne rajat kiinni, kun loiseliitin etujen ajajien likaiset puuhat on tuotu päivänvaloon ! Hähähäää.

    Jos vallanvaihto johtaisi sosialistiseen ihanteeseen, olisin tyytyväinen. Mutta eihän niin käy. Ahneus vallitsee ja on jopa hyväksyttävää. Se on surkeaa ja säälittävää.
    Älkääkä viitsikö kokoomuslaiset ja muut fasistit ottaa tähän mitään kantaa. Sitten kun se jatkuvan kasvun ideologia tulee teidänkin ovelle, on hauskaa nähdä, kuinka moni on miettinyt sitä bisnesideaa tarkemmin, jotta voi ryhtyä yrittäjäksi.

    Äänestä

  • Valta vaihtuu ! kirjoitti:

    Kun kansa tekee nyt äkkimuutoksen ja pistää itse ne rajat kiinni, kun loiseliitin etujen ajajien likaiset puuhat on tuotu päivänvaloon ! Hähähäää.

    "Kun kansa tekee nyt äkkimuutoksen ja pistää itse ne rajat kiinni, kun loiseliitin etujen ajajien likaiset puuhat on tuotu päivänvaloon !"

    Kansa on kuitenkin totuteltu uskomaan Gallupin tuloksia. Voi käydä niin että pahasti vääristettyjä gallup-tuloksia julkaistaan vaalien alla, ja sitten ohjelmoidaan äänestyselektroniikka antamaan vastaavia numeroita. Jos niin käy, tiedän että valtaapitävillä ei ole oikeutta pysyä elossa tässä maassa. Piste.

    Äänestä

  • iqq kirjoitti:

    Jos vallanvaihto johtaisi sosialistiseen ihanteeseen, olisin tyytyväinen. Mutta eihän niin käy. Ahneus vallitsee ja on jopa hyväksyttävää. Se on surkeaa ja säälittävää.
    Älkääkä viitsikö kokoomuslaiset ja muut fasistit ottaa tähän mitään kantaa. Sitten kun se jatkuvan kasvun ideologia tulee teidänkin ovelle, on hauskaa nähdä, kuinka moni on miettinyt sitä bisnesideaa tarkemmin, jotta voi ryhtyä yrittäjäksi.

    Sosialismiahan on juuri tätä mitä kolme suurta puoluetta hyvässä yhteishengessään keskenään harjoittavat. Ehkä vain haluaisit kuulua sosialismin eliittiin, sitäkö tarkoitat?

    Suomi on korkean verotuksen maa jossa suuri osa verorahoista lahjoitetaan jonkinlaisiin tukiin joiden avulla nostetaan hintatasoa. Nousseet hinnat hyödyttävät vain eliittiä eli verorahat vain kierrätetään "tukien" muodossa kansalaisten kautta päättäjien omiin bisneksiin. Monet kansalaiset luulevat saavansa tukea esimerkiksi asumiseen, mutta todellisuudessa maksavat sen verran enemmän joten se "tuki" meneekin asunto- ja vuokrabisnekseen eli rikkaille.

    Suomessa hintataso nousee, kilpailu vähenee, valikoimat pienenevät ja laatu heikkenee. Nyt alkaa olla jo rahat tiukassa. Sairaaloita ja kouluja suljetaan, rakennetaan huonoa laatua ja infrastruktuuri alkaa jo rapistua.

    Tämä kaikki on sosialismia. Kolmen suuren puolueen sosialismia, jossa pieni eliitti vetää välistä ja haluaa jo teettää työtkin suomalaisten sijaan ulkomaalaisilla työntekijöillä.

    Äänestä

Jokaisen suomalaisen pitäisi lukea tätä hyvin perusteltua tekstiä! Ei voi paremmin ilmaista tätä kasvavaa ongelmaa.

Mitä etenkin köyhät ja ääriuskovaiset muslimipakolaiset näkevät Suomessa? Rikkaita länsimaalaisia vääräuskoisia, joiden arvot ja kulttuuri vaikuttavat aivan vääriltä heidän silmissä. Työn tekeminen vääräuskoisen alaisuudessa taitaa olla niin hankalaa ja vastenmielistä, että mielummin ryöstellään.

Äänestä

Kun naapuri Ruotsissa mamut jo kivittävät poliiseja, sekä palomiehiä ja sytyttävät koulun tuleen, eli harrastavat kunnon mellakointia, ja minkä takia? Poliisi pidätti nuoren naisen. Kaikki se väkivalta vain protestoidakseen poliisin tekemää asiallista pidätystä? Tämä on sitä monikulttuuririkkautta! Jotenkin tämä kertoo minulle, että joukkotappelut lintsillä ovat vasta alkua.

http://www.nelonen.fi/uutiset/ulkomaat/nuoret-mellakoivat-tukholman-lähiössä

Äänestä

Suomen Perustuslaki takaa suomalaisille sananvapauden. Sitten tuli rasismilaki, joka "muka kumosi" perustuslain myöntämän sananvapauden.
Kaikkien rasismilakiin vedottujen syytteessäolevien tulisi vedota perustuslakiin. Perustuslaki takaa sananvapauden kaikille suomalaisille. Kysymys tuomarille kuuluukin: Onko Perustuslaki kumottu?

Äänestä



  • vaikka partasuisia kirjoitti:

    Mietityttää ja askarruttaa: Kuka oikeasti hyötyy näistä vastaanottokeskuksista. Välimeren maat repii EU-rahaa feikkiviljelmillä, mutta Suomessa taitavat taitavat (en änkytä) poliitikot nykiä EU-rahat kunnan kautta näillä vastaanottokeskuksilla. Sieltä se pakolaismyönteisyys loppujen lopuksi pulppuaa.

    Äänestä

  • Perusmaukka kirjoitti:

    Mietityttää ja askarruttaa: Kuka oikeasti hyötyy näistä vastaanottokeskuksista. Välimeren maat repii EU-rahaa feikkiviljelmillä, mutta Suomessa taitavat taitavat (en änkytä) poliitikot nykiä EU-rahat kunnan kautta näillä vastaanottokeskuksilla. Sieltä se pakolaismyönteisyys loppujen lopuksi pulppuaa.

    en ihan Pääministeriksi jouda enkä puoluesihteeriksikään, mutta jäsenyys Perusmaukois... äääh siis Perussuomalaisissa voisi kiinnostaa.
    Jos joku voisi kertoa paljonko tuo roskapostirobotin kysymä laskutehtävä "17 3 = ?"
    Mikä on tuo koukku jossa ei ole matoa saati haukea?

    Äänestä

  • Perusmaukka kirjoitti:

    en ihan Pääministeriksi jouda enkä puoluesihteeriksikään, mutta jäsenyys Perusmaukois... äääh siis Perussuomalaisissa voisi kiinnostaa.
    Jos joku voisi kertoa paljonko tuo roskapostirobotin kysymä laskutehtävä "17 3 = ?"
    Mikä on tuo koukku jossa ei ole matoa saati haukea?

    Ylen TV-uutisista: "Ruotsin 150 000 kurdipakolaisesta suurin osa on työvoiman ulkopuolella.."
    Tässä on vain osa mamuista, mutta kuvitelkaa sitä laskun suuruutta yhteiskunnalle !
    vrt 5000 "mummoa" Suomeen = 1500 miljoonaa €

    Äänestä

  • sds5 kirjoitti:

    Ylen TV-uutisista: "Ruotsin 150 000 kurdipakolaisesta suurin osa on työvoiman ulkopuolella.."
    Tässä on vain osa mamuista, mutta kuvitelkaa sitä laskun suuruutta yhteiskunnalle !
    vrt 5000 "mummoa" Suomeen = 1500 miljoonaa €

    Pistäppäs linkkiä tuohon.

    Äänestä


  • Perusmaukka kirjoitti:

    Mietityttää ja askarruttaa: Kuka oikeasti hyötyy näistä vastaanottokeskuksista. Välimeren maat repii EU-rahaa feikkiviljelmillä, mutta Suomessa taitavat taitavat (en änkytä) poliitikot nykiä EU-rahat kunnan kautta näillä vastaanottokeskuksilla. Sieltä se pakolaismyönteisyys loppujen lopuksi pulppuaa.

    on ainoa joka kiinnostaa poliitikkoja. Välityspalkkio on esim. oma palkka tai vastaava.
    Ja pelkästään tieto siitä että "hyysärin virkaa ei lakkauteta, niinkauan kuin on hyysättäviä" on välityspalkkio. Töitähän nuo huorat eivät tee mitään vaan elävät kansan siivellä.

    MUISTAKAA; HYYSÄYKSEN AINOA SYY HYYSÄRILLE ON HYYSÄRILLE TULEVA RAHA. EI KOSKAAN MKÄÄN MUU !

    Äänestä

  • sds5 kirjoitti:

    Ylen TV-uutisista: "Ruotsin 150 000 kurdipakolaisesta suurin osa on työvoiman ulkopuolella.."
    Tässä on vain osa mamuista, mutta kuvitelkaa sitä laskun suuruutta yhteiskunnalle !
    vrt 5000 "mummoa" Suomeen = 1500 miljoonaa €

    ... se 160 000 maajussia saadaan 8000 miljoonaa €. Revi siitä

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... se 160 000 maajussia saadaan 8000 miljoonaa €. Revi siitä

    No, sirkuspellehän se siinä taas laukoo täällä "viisauksiaan".

    Äänestä

  • lasketaan palturia kirjoitti:

    No, sirkuspellehän se siinä taas laukoo täällä "viisauksiaan".

    Älähän nyt sirkuspelleä hauku, onhan se sentään eri tasolla kuin tuo maajussikammoinen hyypiö. Mistähän noitakin ******** oikein tulee!

    Äänestä

Todellisuus on se että jo 2. maailmansodan jälkeen alkoi määrätietoinen syntyvyyden alentaminen kristittyjen jälkeläisten keskuudessa. Samalla medikalisaation keinoin on heikennetty kristittyjen jälkeläisten elintasoa ja tulevaisuutta. Samalla maahanmuuton keinoin on pyritty muuttamaan väestörakennetta niin, että kristittyjen jälkeläisten osuus pienenee sekä USA:ssa että Euroopassa.

Suomessa asiat eivät vielä ole niin hullusti kuin monissa Euroopan maissa. Kun ongelmat muista maista kuitenkin ovat tiedossa niin on kieltämättä ihmeellistä miksi päättäjät antavat tietoisesti ongelmien syntyä myös Suomeen.

Äänestä

Palaa ensin talot ja autot ennenkuin meidän typerät päättäjät heräävät todellisuuteen? Jo maailmallakin ovat heränneet esim. Kanada ja Hollanti jotka eivät varmasti ole olleet sieltä tiukemmasta päästä maahanmuutossa tai pakolaisasioissa.

Äänestä
  • Epäilyttää vahvasti, etteivät edes silloin halua herätä... Se bisnes...

    Äänestä

http://www.hameensanomat.fi/?article=133076
Lammilainen 17-vuotias nainen oli ollut lenkillä lähellä
perunantutkimuslaitosta, kun kello 19.30 aikaan häneen kävi kiinni ulkomaalaistaustainen 19-vuotias mies. Nainen kertoi, että mies raiskasi hänet heinäpellolla.

Lammin vastaanottokeskuksesta kerrotaan, että pidätetty mies asuu vastaanottokeskuksessa.

Äänestä

Kaksi juttuahan tässä on että se tiedetään ettei monikulttuurisuus ole toiminut missään maassa ja he haluavat näin tuhota Suomena yhtenäisyyshengen tuomalla maahanmuuttajia.
Toinen on että eivät ne politiikassa enää kuuntele kansaa, he tekevät mitä haluavat tai niin kuin EU määrää.

Äänestä

Eihän sitä todellakaan voi muuta kuin ihmetellä, että päättäjämme ovat kuin jostain toiselta planeetalta,vaikka hyvin tiedetään mitä kansalaiset ajattelevat tästä meidän liian löysästä pakolaispolitiikasta. Melkein millä tahansa tekaistulla syyllä voi hakea turvapaikkaa. Voisi esim. olla niin, että jolla ei ole henkilöpapereita, hänet käännytettäisiin välittömästi rajalta. Tämä pimeitten, tahallaan henkilötietonsa hävittäneiden määrä, on ilmeisesti suurimpia epäkohtia asiassa.
Kyllä se koulunkäymätönkin osaa käyttää näin suuria ja selviä porsaanreikiä hyväkseen.
Toisaalta, monet Aasian maista tulleet maahanmuuttajat, joita näkee työssä esim. myymälöitten kassoilla, herättävät myönteisiä ajatuksia ja heitä toivoisi lisää, mikäli työvoiman tarvetta on yli kotiaan tarjonnan.

Äänestä
  • ... voi hakea. Sinäkin. Mikäs tuossa nyt on? Eihän se silti tarkoita että turvapaikan saisi.

    Äläkä vääntele tuota aihetta. Kyllä Suomessa vihataan ihan kaikkia, suomalaisia paluumuuttajia samalla tavalla kuin karjalaisia, somaleja...

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... voi hakea. Sinäkin. Mikäs tuossa nyt on? Eihän se silti tarkoita että turvapaikan saisi.

    Äläkä vääntele tuota aihetta. Kyllä Suomessa vihataan ihan kaikkia, suomalaisia paluumuuttajia samalla tavalla kuin karjalaisia, somaleja...

    paukapäät jotka ei saa oleskelulupaa Suomeen tulee seuraavalla koneella takas ja paperien käsittely vaan hidastuu taas ollaan pari kuukauttaa pakolaiskeskuksessa pelkkää ihmiskauppaa Jussuf älä jaksa inistä joka päivä,kun et tiedä mistään mitään.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... voi hakea. Sinäkin. Mikäs tuossa nyt on? Eihän se silti tarkoita että turvapaikan saisi.

    Äläkä vääntele tuota aihetta. Kyllä Suomessa vihataan ihan kaikkia, suomalaisia paluumuuttajia samalla tavalla kuin karjalaisia, somaleja...

    Sinulla on täysin kieroutunut käsitys maahanmuutto keskustelusta. Suomessa on asian ympärillä vihaa erittäin vähän, suomalaiset eivät vaan ymmärrä hallituksen hölmöyttä maahanmuutto asiassa, ei se ole vihaa, eikä ainakaan maahanmuuttajaa kohtaan. Suomalaisten on vaikea ymmärtää, miksi hallitus hyysäreineen haalii tänne ihmisiä, jotka ovat pakolaisia vain hallituksen omalla päätöksellä (uusi maahanmuuttolaki), joka on osoittautunut täydeksi sudeksi. Velka varoin huononnetaan jo ennestään huonoa huoltosuhdetta, tämähän on hölmöyttä, vai mitä Jussuf?

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... voi hakea. Sinäkin. Mikäs tuossa nyt on? Eihän se silti tarkoita että turvapaikan saisi.

    Äläkä vääntele tuota aihetta. Kyllä Suomessa vihataan ihan kaikkia, suomalaisia paluumuuttajia samalla tavalla kuin karjalaisia, somaleja...

    ,kun et hyväksy sitä tosiasiaa,ettei suomalaiset karjalaisia vihaa,ja puuttuuko sinulta bittejä, kun et millään tunnu ymmärtävän karjalaisen ja somalin eroa...

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... voi hakea. Sinäkin. Mikäs tuossa nyt on? Eihän se silti tarkoita että turvapaikan saisi.

    Äläkä vääntele tuota aihetta. Kyllä Suomessa vihataan ihan kaikkia, suomalaisia paluumuuttajia samalla tavalla kuin karjalaisia, somaleja...

    Kun noin sanot, et todellakaan tiedä mitään. Suomalaiset eivät vihaa paluumuuttajia eivätkä muitakaan todellisia työperäisiä maahanmuuttajia. Lepsun humanitäärisen maahantulon siivelle on pesiytynyt paljon rikollista ja Suomen sosiaaliapuun kepulikonstein pyrkivää ainesta, josta mainitsemasi vastenmielisyys jopa viha johtuu. Puurot ja vellit menevät koko ajan sekaisin, jota kaikki eivät ymmärrä.

    Äänestä

  • sanon kirjoitti:

    Kun noin sanot, et todellakaan tiedä mitään. Suomalaiset eivät vihaa paluumuuttajia eivätkä muitakaan todellisia työperäisiä maahanmuuttajia. Lepsun humanitäärisen maahantulon siivelle on pesiytynyt paljon rikollista ja Suomen sosiaaliapuun kepulikonstein pyrkivää ainesta, josta mainitsemasi vastenmielisyys jopa viha johtuu. Puurot ja vellit menevät koko ajan sekaisin, jota kaikki eivät ymmärrä.

    Suomalaiset vihaavat erityisesti paluumuuttajia, karjalaisia ja muita joilla on työpaikat jo tullessaan. Heidän koetaan vievän kaikkien muiden työpaikat, vaikka kyse on siitä ettei moneen niistä töistä joihin paluumuuttaja on saanut ulkomailla koulutuksen, edes löydy kantasuomalaisia tekijöitä.

    Puurot ja vellit ovat AINA olleet sekaisin, et vain sitä tajua. Ei täällä mitään sosiaalipummeja vihata, vaan kaikkia maahan muuttaneita.

    Äänestä

  • Mie, Haamu kirjoitti:

    ,kun et hyväksy sitä tosiasiaa,ettei suomalaiset karjalaisia vihaa,ja puuttuuko sinulta bittejä, kun et millään tunnu ymmärtävän karjalaisen ja somalin eroa...

    ... eikä näyttöjä. Suomalaiset vihasivat karjalaisia koska he olivat likaisia, puhuivat väärää murretta, heillä oli väärä kristinusko... Et ole tainnut lukea 50-luvun lehtiä ja niiden mielipidekirjoituksia.

    Mikä ero mielestäsi somalilla ja karjalaisella muka on?

    Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Sinulla on täysin kieroutunut käsitys maahanmuutto keskustelusta. Suomessa on asian ympärillä vihaa erittäin vähän, suomalaiset eivät vaan ymmärrä hallituksen hölmöyttä maahanmuutto asiassa, ei se ole vihaa, eikä ainakaan maahanmuuttajaa kohtaan. Suomalaisten on vaikea ymmärtää, miksi hallitus hyysäreineen haalii tänne ihmisiä, jotka ovat pakolaisia vain hallituksen omalla päätöksellä (uusi maahanmuuttolaki), joka on osoittautunut täydeksi sudeksi. Velka varoin huononnetaan jo ennestään huonoa huoltosuhdetta, tämähän on hölmöyttä, vai mitä Jussuf?

    Luepas vaikka viestejä tältä palstalta. Itse olen supisuomalainen paluumuuttaja ja minua vaaditaan jatkuvasti täällä tekemään itsemurhaa. Ja mielestäsi se ei siis ole vihaa vaan rakkautta!

    Sinulla on outo käsitys siitä millä tavalla normaalit ihmiset suhtautuvat toisiinsa.

    Meitä paluumuuttajia on usein töissä joihin ei vain ole löytynyt tekijöitä, sillä olemme saaneet johonkin erityisosaamiseen koulutuksen ulkomailla. Mutta vaikka teemme työtä, maksamme veromme, ja elämme nuhteettomasti, meitä vihataan kuin ruttoa. Joka päivä saa lukea lehdistä ja näiltä palstoilta mitä kaikkea pahaa "mamut" ovat tehneet. Syynä on nähtävästi sen Allah-Ahon luomat ihmisten jaottelut "mamuihin" ja "muihin".

    Lyötyä on helppo lyödä lisää.

    Äänestä

  • ............ kirjoitti:

    paukapäät jotka ei saa oleskelulupaa Suomeen tulee seuraavalla koneella takas ja paperien käsittely vaan hidastuu taas ollaan pari kuukauttaa pakolaiskeskuksessa pelkkää ihmiskauppaa Jussuf älä jaksa inistä joka päivä,kun et tiedä mistään mitään.

    ... ei taida oikein selvitä nämä suuren maailman asiat.

    Jos turvapaikanhakija on kerran käännytetty, ei hänen asiaansa oteta edes uudelleen käsittelyyn. Kerro päinvastainen esimerkki jos kerran tiedät, äläkä valehtele!

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Suomalaiset vihaavat erityisesti paluumuuttajia, karjalaisia ja muita joilla on työpaikat jo tullessaan. Heidän koetaan vievän kaikkien muiden työpaikat, vaikka kyse on siitä ettei moneen niistä töistä joihin paluumuuttaja on saanut ulkomailla koulutuksen, edes löydy kantasuomalaisia tekijöitä.

    Puurot ja vellit ovat AINA olleet sekaisin, et vain sitä tajua. Ei täällä mitään sosiaalipummeja vihata, vaan kaikkia maahan muuttaneita.

    Viisas väistyy aina, mutta tyhmä haluaa viimeisen sanan.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... ei taida oikein selvitä nämä suuren maailman asiat.

    Jos turvapaikanhakija on kerran käännytetty, ei hänen asiaansa oteta edes uudelleen käsittelyyn. Kerro päinvastainen esimerkki jos kerran tiedät, äläkä valehtele!

    Painu *******, mistä olet tullutkin. Äläka jauha p....aa täällä. Mitenkä tuokin on päässyt livahtamaan tänne. Varmaan entinen kotimaa maksanut suuren summan, että sai tyrkättyä tommosen tänne.
    Pääsiväthän moisesta riesasta. Oiskos Venäjällä käyttöä tuollaiselle, sais ihan ilmaiseksi ja vois vaikka maksaakin siitä ilosta.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Luepas vaikka viestejä tältä palstalta. Itse olen supisuomalainen paluumuuttaja ja minua vaaditaan jatkuvasti täällä tekemään itsemurhaa. Ja mielestäsi se ei siis ole vihaa vaan rakkautta!

    Sinulla on outo käsitys siitä millä tavalla normaalit ihmiset suhtautuvat toisiinsa.

    Meitä paluumuuttajia on usein töissä joihin ei vain ole löytynyt tekijöitä, sillä olemme saaneet johonkin erityisosaamiseen koulutuksen ulkomailla. Mutta vaikka teemme työtä, maksamme veromme, ja elämme nuhteettomasti, meitä vihataan kuin ruttoa. Joka päivä saa lukea lehdistä ja näiltä palstoilta mitä kaikkea pahaa "mamut" ovat tehneet. Syynä on nähtävästi sen Allah-Ahon luomat ihmisten jaottelut "mamuihin" ja "muihin".

    Lyötyä on helppo lyödä lisää.

    Jahas nyt sitä ollaa jopa paluumuuttaja, välillä somali ja ties mitä. Niin se vaan muuttuu tuo identiteetti..... lukekaa vain vanhoja kirjoituksiaan, joita se on syytänyt.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Suomalaiset vihaavat erityisesti paluumuuttajia, karjalaisia ja muita joilla on työpaikat jo tullessaan. Heidän koetaan vievän kaikkien muiden työpaikat, vaikka kyse on siitä ettei moneen niistä töistä joihin paluumuuttaja on saanut ulkomailla koulutuksen, edes löydy kantasuomalaisia tekijöitä.

    Puurot ja vellit ovat AINA olleet sekaisin, et vain sitä tajua. Ei täällä mitään sosiaalipummeja vihata, vaan kaikkia maahan muuttaneita.

    Ota ny ne sun lääkkees. SäÄhän horiset iha omias!

    Äänestä

tietokoneet nurkkaan,sekä tullaan toimeen siitä kuin tulijammekin.Syömme ja juomme pankkimme tyhjäksi verovaroistamme ja säästöistämme hakien sitten muihin maihin töihin ja olemaan.On aivan turhaa tehdä töitä maassamme centinkään vertaa kartuttaen pohjatonta rahasäkkiämme mihinkään.Meillä oli markkamme ja Maamme velaton.Mutta kun pikkupojat tarttuivat vallan aisoihin,on jälki samanmoista kuin useissa yksityisissäkin yrityksissä sukupolven vaihdoksen jälkeen,että kaikki meni kuin kankkulan kaivoon ja konkurssit ja myynnit tulivat.Eli hei vaan ja tonkikaa velan savessanne.

Äänestä
  • jos tulee tommosta sakkii jos ei osaa edes lukea eikä kirjottaa.

    Ajankohtainen kakkonen: Somaliperheen pitkä matka Suomeen

    Äänestä

  • redneck84 kirjoitti:

    jos tulee tommosta sakkii jos ei osaa edes lukea eikä kirjottaa.

    Ajankohtainen kakkonen: Somaliperheen pitkä matka Suomeen

    http://www.youtube.com/watch?v=wI8a5NAhpoI

    Kuunnelkaa mitä Berit Kiuru kertoo videolla kohdassa 7min50s-8min45s. !!

    Äänestä


  • 30 kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=eb5q8XEMLN4&feature=related

    "We don´t have televisions in our room, we don´t have entertaiment...". Loistojengia Suomi nousuun! Moniosaajat pelastaa meidät ahkeruudellaan.

    ... moniosaajat ovat sulle tehneet. Softa-alalla törmää paljon moniosaajiin, jotka hallitsevat paitsi tietoliikenteen myös esim pilvipalvelut.

    Oliko tuo ahkeruusheitto tarkoitettu sarkastiseksi? Minun mielestäni moni noista osaajista on ihan tosissaan ahkera.

    Äänestä

  • 30 kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=eb5q8XEMLN4&feature=related

    "We don´t have televisions in our room, we don´t have entertaiment...". Loistojengia Suomi nousuun! Moniosaajat pelastaa meidät ahkeruudellaan.

    katsoa kuin alkua! Alkoi vituttaa loiset mässäilivät hienossa salongissa ja kansan piikkiin! Oikein noutopöytä! Kuka saisi enää tämän maan "raiteilleen". Nyt ollaan jo niin pahasti sivuraiteilla että voiko mikään enää pelastaa Suomen ja suomalaisen kulttuurin! Nämä rättipäät alkavat määrätä tahdin!

    ROTUJEN JA KULTTUURIEN SEKOITTAMINEN= ALKUPERÄISVÄESTÖN JA SEN KULTTUURIN MURHA! JA PÄÄTTÄJIEN RIKOS YHTEISKUNTAA JA SEN HYVINVOINTIA KOHTAAN!

    Äänestä

  • redneck84 kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=wI8a5NAhpoI

    Kuunnelkaa mitä Berit Kiuru kertoo videolla kohdassa 7min50s-8min45s. !!

    oikein hammaslääkäri tämä abdullah mullah gullah..vai mikä se oli. Onkohan paperit saatu samasta "yliopistosta" missä näitä passejakin tehtaillaan.
    Eikö noinkin "ammattilaiselle" löydy sitten töitä sieltä oliko se nyt Etiopiasta missä oleskeli nyt. Luulisi siellä olevan pulaa noinkin "rautaisesta ammattilaisesta" ja kielimuurikin varmasti pienempi kuin täällä!

    Nyt vain makailee "pahnoillaan" odottaen vesi kielellä pääsyä Suomeen sosiaaliloiseksi!
    Ja vuoden jo makaillut ei taida työnhaku kiinnostaa sielläkään!

    Äänestä

  • pummi mikä pummi kirjoitti:

    oikein hammaslääkäri tämä abdullah mullah gullah..vai mikä se oli. Onkohan paperit saatu samasta "yliopistosta" missä näitä passejakin tehtaillaan.
    Eikö noinkin "ammattilaiselle" löydy sitten töitä sieltä oliko se nyt Etiopiasta missä oleskeli nyt. Luulisi siellä olevan pulaa noinkin "rautaisesta ammattilaisesta" ja kielimuurikin varmasti pienempi kuin täällä!

    Nyt vain makailee "pahnoillaan" odottaen vesi kielellä pääsyä Suomeen sosiaaliloiseksi!
    Ja vuoden jo makaillut ei taida työnhaku kiinnostaa sielläkään!

    sille on annettu ajankohtaista tietoa millä "ratsastaa". "Suomeen tulijoille etusija töihin tuleville ammattilaisille" näinhän kriittiset tahot painottavat!
    Nyt tämä oppinut (vai "pikaopin" saanutko leimasimella) yrittää vielä tehostaa maahan pääsyään yrittämällä sympatioita myös kriittisiltä.
    Onkohan tämä nyt uusin jippo maahan tulo verukkeeksi tämä "tutkintojen" yleistyminen näillä somaleillakin!
    Kaikki ketkula keinothan siellä tehdään ja uusia tulee koko ajan.
    On kasvattilapsia on ankkurilapsia ja kohta koko heimon sadat ukit ja mummot ovat samaa perhettä jne.

    Äänestä

  • onko noin? oletan kirjoitti:

    sille on annettu ajankohtaista tietoa millä "ratsastaa". "Suomeen tulijoille etusija töihin tuleville ammattilaisille" näinhän kriittiset tahot painottavat!
    Nyt tämä oppinut (vai "pikaopin" saanutko leimasimella) yrittää vielä tehostaa maahan pääsyään yrittämällä sympatioita myös kriittisiltä.
    Onkohan tämä nyt uusin jippo maahan tulo verukkeeksi tämä "tutkintojen" yleistyminen näillä somaleillakin!
    Kaikki ketkula keinothan siellä tehdään ja uusia tulee koko ajan.
    On kasvattilapsia on ankkurilapsia ja kohta koko heimon sadat ukit ja mummot ovat samaa perhettä jne.

    Kukaan ammattilainen jos se on maahanmuuttaja. Teidän persu-maajussien tavoitehan on muuttaa tämä maa agraarikulttuuriksi jossa ei ole muita kuin maatalousammatteja.

    Tuosta näkökulmasta kyllä ymmärtää että hammaslääkäreitäkin nyt vihataan.

    Kaikille samanlaiset mätähampaat kuin maajusseilla on! Sillä Suomi nousuun!

    Äänestä

  • LOISET POIS kirjoitti:

    katsoa kuin alkua! Alkoi vituttaa loiset mässäilivät hienossa salongissa ja kansan piikkiin! Oikein noutopöytä! Kuka saisi enää tämän maan "raiteilleen". Nyt ollaan jo niin pahasti sivuraiteilla että voiko mikään enää pelastaa Suomen ja suomalaisen kulttuurin! Nämä rättipäät alkavat määrätä tahdin!

    ROTUJEN JA KULTTUURIEN SEKOITTAMINEN= ALKUPERÄISVÄESTÖN JA SEN KULTTUURIN MURHA! JA PÄÄTTÄJIEN RIKOS YHTEISKUNTAA JA SEN HYVINVOINTIA KOHTAAN!

    Ainakaan ITC-alalla ei ole mitään "noutopöytiä", ellei nyt sitten firman kuppilaa sellaiseksi voi kutsua. Miten niin kansan piikkiin?

    Oletko sinä sellainen kylähullu?

    Äänestä

  • 30 kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=eb5q8XEMLN4&feature=related

    "We don´t have televisions in our room, we don´t have entertaiment...". Loistojengia Suomi nousuun! Moniosaajat pelastaa meidät ahkeruudellaan.

    on siinä otsaa vaatia hienoja palveluja on kyllä aiheellista jo kysyä mistähän sodan jaloista nuokin muka tulevat?
    Pitäisi päästä lähelle "pelipaikkoja" vahtaamaan tyttöjä. Oliko siellä savi majoissa tai siellä "rintamilla" sitten televisiot vai miksi vaativat niitä tai busseja tai takseja pihalla odottamassa "herroja" kyytiin ja viihteelle!
    Siis nämäkin ovat täysiä lurjuksia ja roskasakkia jotka ovat vain tulleet tänne helpolle "seikkailumatkalle" loppuelämäkseen loisimaan!

    On siinä ero kun vertaa "oikeita pakolaisia" kuten niitä akitaattori Jussufin haukkumia karjalaisia siis omaa kansaamme näihin venkuloihin.
    Nämä vaan tyylikkäästi lentävät kuin muuttolinnut ilmaiseksi maahan, hieno ilmastoitu bussi odottaa lentoaseman pihalla jo valmiina viemään näitä jätteitä jopa hotelleihin, jossa kukkahattu tantta lausuu tervetulo toivotukset varmaan samppanjalasi kourassa!
    Ja seisova pöytä odottaa ja siivoojat petaa paikat aamuisin!

    Karjalaiset tulivat jopa 40 asteen pakkasessa jalan ja kylmissä tavaravaunuissa junalla sisä Suomeen. Pikkuisia sylivauvojakin mukana. Karjaakin taapersi umpihangessa mukana, osa karjasta ja ihmisistä nääntyi matkalla ja osa menehtyi venäläisten lentokoneiden hyökkäyksissä!

    Että kyllä kun vertaa näitä "nyky muka pakolaisia" niin alkaa VITUTTAMAAN tosissaan tämä nykyinen päätön touhu!
    Tosi pakolaisen luulisi olevan lätty kiinni ja tyytyvän siihen mitä annetaan. Pitäsikin viedä nämäkin kauaksi korpeen autiotilalle ja antaa itse huolehtia tarpeistaan. Sitten näkisi kuka on tosi pakolainen. Jos sodasta pakenee luulisi rauhallisen olon riittävän!
    Luulisin lentokenttien täyttyvän pois lähtevistä lakupelleistä sen jälkeen!

    Äänestä


  • Jussuf kirjoitti:

    Ainakaan ITC-alalla ei ole mitään "noutopöytiä", ellei nyt sitten firman kuppilaa sellaiseksi voi kutsua. Miten niin kansan piikkiin?

    Oletko sinä sellainen kylähullu?

    Kysyt siis itseltäsi ja vastaat:KYLLÄ

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    Kukaan ammattilainen jos se on maahanmuuttaja. Teidän persu-maajussien tavoitehan on muuttaa tämä maa agraarikulttuuriksi jossa ei ole muita kuin maatalousammatteja.

    Tuosta näkökulmasta kyllä ymmärtää että hammaslääkäreitäkin nyt vihataan.

    Kaikille samanlaiset mätähampaat kuin maajusseilla on! Sillä Suomi nousuun!

    Ei kuitenkaan sellainen MÄTÄPÄISE kuin itse olet!

    Äänestä

koska on otettu mamuja. sama koskee koko eurooppaa, pakolaiset tuhosi euroopan talouden. töitä nyt vaan ei ole kaikille.

Äänestä
  • Kristittyjen jälkeläiset ovat tosipaikan edessä myös Euroopassa niin kuin USA:ssa.

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    Kristittyjen jälkeläiset ovat tosipaikan edessä myös Euroopassa niin kuin USA:ssa.

    Kristittyjen jälkeläiset? Kristityt siis ovat herran kukkarossa mutta heidän pakanalapsensa joutuvat kurimukseen? No, niinhän se Raamattukin opettaa. Katukaa syntiset!

    Äänestä

  • . kirjoitti:

    Kristittyjen jälkeläiset ovat tosipaikan edessä myös Euroopassa niin kuin USA:ssa.

    Kristittyjen jälkeläiset? Keitä ne ovat? Onko se joku uusi rotu joka kansoittaa maailmaa kristittyjen kuoleman jälkeen? Ja milloin?

    Äänestä

  • veä kätteen

    Äänestä

yritä vähän enemmän piilottaa sitä kaasukammio-asennetta. Tunge asenteesi hanuriisi.

Äänestä

maahanottoa, kuin myös kaikkien muiden ulkomaalaisten maahantuontia, maahanmuuttoa ja muka työvoimapulan ratkaisemiseksi vierasheimoistenotettavien Suomeen ottamista on rajoitettava. Miksi ihmeessä kansallisuusrajat halutaan rikkoa muka kansainvälisyyden nimissä. Eri kansat eivät tule milloinkaan ihmiskunnan historiassa elämään niin rauhaisaa rinnakkaiseloa, että tämä olisi perusteltua. Meistä ei tule ruotsalaisia, ja venäläisiksi emme tahdo tulla, joten olkaamme siis reilusti suomalaisia.
Inhoan ja pidän suorastaan kirosanoina sellaisia ilmaisuja kuten "kansainvälisyys, gloobali, kansainvälisyyskasvatus, suvaitsevaisuus, rotujen sekoitus.
Jumala, joka on luonut kansat ja erottanut eri kielet eri kansoille. Hänen tahtonsa ei ole kielten sekoittuminen vaan hän on asettanut kansakunnille niiden asumisen rajat ja hänen tahtonsa on, että kansakunta ja kieli jan maa-alue kuuluu yhteen. Tämän Baabelin kirous, että eriheimoiset ihmiset kootaan jonkin muka suuren lipun alle, kuten entisessä Neuvostoliitossa tai Euroopan Unionissa. Eri kansat ovat hyvin eriluonteisia. Eri kansojen yhdistämisestä seuraa monia kulttuurisia ristiriitoja kansallisvaltioille.
Kansakunnat halutaan selvästi hajottaa, ettei heillä olisi mitään turvaa edes toisistaan, tai heimoveljistään.

Äänestä
  • ... te persu-maajussit haluattekin lopettaa kaiken kansainvälisyyden, kaupan ulkomaiden kanssa, turismin, vieraat kulttuurivaikutteet. Syy on se että koette sen uhkaavan suomalaista agraariyhteiskuntaa, joka jälleen halutaan tähän maahan perustaa.

    Onneksi sentään maasta löytyy niitäkin jotka uskovat että pelkkä ananaksenviljely ei kauaa suomalaista elätä.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... te persu-maajussit haluattekin lopettaa kaiken kansainvälisyyden, kaupan ulkomaiden kanssa, turismin, vieraat kulttuurivaikutteet. Syy on se että koette sen uhkaavan suomalaista agraariyhteiskuntaa, joka jälleen halutaan tähän maahan perustaa.

    Onneksi sentään maasta löytyy niitäkin jotka uskovat että pelkkä ananaksenviljely ei kauaa suomalaista elätä.

    Länsiväylä uskalsi julkaista seuraavankin tiedon;

    Päättäjät ovat kokonaan salanneet sen, että lähes kaikki suomalaisen terrorismintorjunnan voimavarat käytetään radikaalin islamilaisuuden torjuntaan Suomen rajojen sisäpuolella. Poliisi, suojelupoliisi ja puolustusvoimien vastavakoilu seuraavat herkeämättä kasvavaa maahanmuuttajien joukkoa. Suomessa on EU-maiden suurin somaliväestö, 12.000 henkeä ja yhteensä 10.000 irakilaista tai iranilaista. Sotaa käyvistä maista tulevista maahanmuuttajista pyritään seulomaan terrorismiin kytköksissä olevat henkilöt.

    http://www.lansivayla.fi/Uutiset/Kolumnit/Torpot-johtajat-julkisuudessa

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... te persu-maajussit haluattekin lopettaa kaiken kansainvälisyyden, kaupan ulkomaiden kanssa, turismin, vieraat kulttuurivaikutteet. Syy on se että koette sen uhkaavan suomalaista agraariyhteiskuntaa, joka jälleen halutaan tähän maahan perustaa.

    Onneksi sentään maasta löytyy niitäkin jotka uskovat että pelkkä ananaksenviljely ei kauaa suomalaista elätä.

    Jussuf joku terroristien maahan soluttaja vai mikä lienet. Vaan aina jaksat kaikkea paskaa vääntää puolustellessasi näitä maahan tunkevia mutiaisia! Ja suurin osa edustaa vieläpä tätä suurinta terroristi uskontoa muslimeita!
    Mitä etua sinulle tuo tämä ainainen vastaan jankutus meitä suomalaisia ja suomalaisuutta kohtaan jotka puolustamme omaa maatamme ja kulttuuriamme kysyn?
    Vai oletko jostain katkera kuulostaa välillä siltä kun aina jaksat haukkua vaikkapa oman maataloutemme tukia?

    Äänestä

  • ???????????????? kirjoitti:

    Jussuf joku terroristien maahan soluttaja vai mikä lienet. Vaan aina jaksat kaikkea paskaa vääntää puolustellessasi näitä maahan tunkevia mutiaisia! Ja suurin osa edustaa vieläpä tätä suurinta terroristi uskontoa muslimeita!
    Mitä etua sinulle tuo tämä ainainen vastaan jankutus meitä suomalaisia ja suomalaisuutta kohtaan jotka puolustamme omaa maatamme ja kulttuuriamme kysyn?
    Vai oletko jostain katkera kuulostaa välillä siltä kun aina jaksat haukkua vaikkapa oman maataloutemme tukia?

    ... nousi itse isäntä lantatunkion päälle huutamaan. Että pois kaikki muut mielipiteet kuin ne jotka lisäävät rahaa maanviljelijöille! On se kyllä kamalaa kun on vielä joku joka ei ole ymmärtänyt suomalaisen avokadoviljelyn pelastavan maailman tuholta!

    Äänestä

  • lähetettävä Venäjälle, koulutukseen.

    Äänestä

Tässä olis hyvät pakolaissäännöt:
1. Suomeen otettaville pakolaisille tehdään äärimmäisen selväksi että heidän oletetaan valan kautta vannomalla noudattavan tiettyjä käytössääntöjä ja yrittävän sopeutua MEIDÄN kulttuuriimme, sen sijaan että he vaatisivat meidän sopeutuvan omaansa. Koska tietoa eri kulttuureista on saatavilla, pitäisi viranomaisten jo etukäteen poimia esimerkkejä täysin sopimattomasta käytöksestä kuten kunniamurhat, moniavioisuus, väkivalta, mahdollisen uuden puolison uskontoonkääntymisvaatimukset ja niin edelleen. Valan vannova sitoutuu noudattamaan näitä sääntöjä karkottamisen tai pitkän vankeustuomion (joka voidaan myös siirtää muuhun maahan suoritettavaksi) uhalla.

2. Pakolaisuus perustuu AINA VÄLIAIKAISUUTEEN: Vala sitoo paluuseen heti kun se on mahdollista. Jos pakolaiset jostain maasta alkavat lähettää esimerkiksi lapsiaan lomille vanhaan kotimaahansa, tulkitaan maa heti ainakin väliaikaisesti tarpeeksi turvalliseksi että sinne voidaan alkaa palauttamaan pakolaisia.

3. Pakolaisuus Suomessa on työvelvoitteista. Jokaiselle pakolaiselle tehdään tarkka oppi- ja työsuunnitelma, ja siitä suoriutuminen on pakollista ja valan velvoittamaa. Mikäli työ ei maita tai opiskelu ei suju, voi se johtaa välittömään palautukseen ja pakolaisaseman purkamiseen. Väliaikaista itsestään johtumatonta työttömyyttä seurataan tarkkaan.

4. Erilaisten etuuksien perusteena on se että ne ovat valtion laina pakolaiselle ja ne maksetaan takaisin ennen paluuta kotimaahan.

4. Suomen kielen oppiminen on pakollista ja sitä tuetaan kursseilla. Ilman kieltä sopeutuminen ei onnistu.

5. Jos yksi henkilö saa Suomesta turvapaikan, se EI tarkoita sitä että hänen koko perheensä ja sukunsa pääsisivät myös muuttamaan tänne heti. Eihän näin käy edes normaalissa työperäisessä maahanmuutossa! Poikkeustapauksissa tapahtuvaa perheiden yhdistämistä varten pitää sukulaissuhteiden todistavan dokumentaation olla täysin aukotonta. Mikäli paperit eivät ole täysin kunnossa, ei yhdistämisen pitäisi olla missään tapauksessa mahdollista.

6. Uskonvapaus tarkoittaa sitä että pakolaiset ovat omissa piireissään vapaita uskoonsa ja siihen liittyviin ritulaaleihin MIKÄLI ne eivät ole ristiriidassa meidän kulttuurimme ja tapojemme kanssa. Uskonvapaus ei velvoita meitä maksamaan heidän palvontapaikkojaan, rahoittamaan heidän uskonnollista toimintaansa eikä hyväksymään tapoja jotka ovat meidän ja länsimaisen näkemyksen mukaan barbaarisia. Näistä mainittakoon esimerkiksi naisten ympärileikkaus ja halal-teurastus. Minkäänlaista käännätystoimintaa ei sallita. Jos uskonnon varjolla kokoontumisissa havaitaan poliittisia tavoitteita tai muuta epäsuotavaa toimintaa, voidaan uskonvapaus peruuttaa vedoten sen politisoitumiseen ja tähän toimintaan syyllistyneet tuomita vankeuteen tai karkoitukseen. Oman uskonnon toiminta ei saa olla ristiriidassa valtaväestön kulttuurin tai uskonnon kanssa, eikä sen varjolla saa esittää vaatimuksia.

7. Vakavista rikoksista kuten väkivalta, raiskaus, ryöstö, petos tai väärän tiedon antamisesta kiinni jäävät karkoitetaan perheineen, tai yksilö tuomitaan pitkään vankeustuomioon AINA, riippumatta esimerkiksi siitä onko yksilö ollut Suomessa pitkään tai onko hänellä suomalaista puolisoa.

8. Minkäänlaista viranomaisten huijausta ei suvaita vaan sen seurauksena on välitön statuksen purku.

9. Kerran karkoitettua ihmistä ei oteta uudelleen pakolaiseksi Suomeen eikä hänellä ole maahantulo-oikeutta.

10. Suomen kansalaisuuden hakeminen on mahdollista vain moitteettomasti käyttäytyvälle henkilölle joka on suorittanut takaisin Suomen valtiolta saamansa avustukset. Kansalaisuutta voi hakea kuuden vuoden jälkeen.
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=322145

Äänestä
  • Kyllä karjalaisille tuota yritettiin. Muistan kyllä kuinka sukulaiset ovat asiaa kertoneet...

    1. Ortodoksisuus haluttiin kitkeä heistä hyvällä ja pahalla. Haukuttiin "oikeauskoisiksi" ja "ryssiksi". Oma ruokakulttuuri piti oikein kätkeä kun sitä vihasivat kaikki kantasuomalaiset.

    2. Takaisinpaluuta vaadittiin viimeksi kai 60-luvulla. Sen vaatijat eivät varmaan ole vaihtaneet mielipidettään, mutta ovat vaihteeksi ryhtyneet vaatimaan samaa tänne tulleilta ruotsalaisilta, chileläisiltä, vietnamilaisilta ja somaleilta. Kunhan heistä on päästy eroon, palaa vaatimukset kyllä siihen että karjalaisten on mentävä takaisin rajan taa.

    3. Työtä kyllä teetettiin karjalaisilla. Työvelvoitetta ei juuri tarvinnut muistuttaa ja karjalan kansa kyllä teki osansa. Mutta ei se mitenkään heistä kelvollisia tehnyt muiden suomalaisten silmissä.

    4. Lainaahan kaikki on, ja nuo vaatimukset olivat kovimmillaan 50-luvulla. Toisaalta karjalaisten mukanaan tuomat yritykset ja heidän maksamansa verot on taidettu unohtaa siinä kaupassa.

    4. Muistan kyllä hyvin kuinka oli oikein opettajille mieleen kun karjalaista kieltä vääntävää pilkattiin, välitunneilla ja tuntienkin aikana. Savvoo sitä ois pitännä puhhuu.

    5. Liikaakin heitä aina tuli suomalaisten mielestä. Olisivat jättäneet edes ne haisevat lapsensa sinne rajan taa.

    6. Ortodoksisten kirkkojen polttaminen taitaa olla nykyisin vähemmän muodissa kun on löydetty uusi vihan kohde, muslimikirkot.

    7. Karjalaisia ei juurikaan ollut lautamiehissä ja tuomareissa, joten tuomiot olivat ainakin alkuun rajumpia kuin kantasuomalaisille.

    8. Tuosta nyt en muista yhtään esimerkkiä.

    9. Karkoitetut karjalaiset taisivat kaikki kuolla Stalinin puhdistuksissa.

    10. Karjalaisia ei taideta vieläkään hyväksyä kaikkiin järjestöihin.

    Äänestä

Mutta kun poliitikot ovat niin hyväuskoisia, että he unohtavat kuinka huonosti eri kulttuurit ovat sopineet vierekkäin elämään vaikka ajateltaisiin koko ihmiskunnan historiaa.

Afrikkalaiset ja Islam ovat todellinen uhka koko Euroopalle jo pelkästään lisääntymisessään. Nuo taannuttavat liikalisääntyjät murentavat valkoisen euroopan kulttuurin vuosisadassa, kun he ovat enemmistönä mantereella.

Äänestä

  • Iivan kirjoitti:

    Vuonna 2000 meillä sai turvapaikan kansainvälisten sopimusten perusteella 9 pakolaista, vuonna 2009, 116
    pakolaista. Kaikki muut tänne tulleet elintasopakolaiset ovat hallituksen omien päätösten seurauksena maassamme!
    http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html#turvapaikanhakijat

    karjalaisia. Taas!

    Milloin teille kantasuomalaisille riittää se karjalaisten haukkuminen? Elintasopakolaisia siis nyt.... Entäs sitten ne lappalaiset jotka rynnivät Helsinkiin? Etteivät vain paremman elintason perässä nekin...

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    karjalaisia. Taas!

    Milloin teille kantasuomalaisille riittää se karjalaisten haukkuminen? Elintasopakolaisia siis nyt.... Entäs sitten ne lappalaiset jotka rynnivät Helsinkiin? Etteivät vain paremman elintason perässä nekin...

    ovat suomalaisia puhutaan samaa kieltä hieman eri vivahteilla. Emme tarvitse tänne mustia mongertajia jotka älykkyys riittää vain kivikautisiin kulttuuritekoihin!

    Äänestä

  • juupas onpas kirjoitti:

    ovat suomalaisia puhutaan samaa kieltä hieman eri vivahteilla. Emme tarvitse tänne mustia mongertajia jotka älykkyys riittää vain kivikautisiin kulttuuritekoihin!

    ... siis "mustapäät" eli karjalasta muuttaneet mustatukkaiset ovat yhtäkkiä suvaittuja!

    Älä unta nää... Kyllä se viha siellä on piilossa kunnes saadaan eriväriset ja vammaiset ensin pois tieltä!

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... siis "mustapäät" eli karjalasta muuttaneet mustatukkaiset ovat yhtäkkiä suvaittuja!

    Älä unta nää... Kyllä se viha siellä on piilossa kunnes saadaan eriväriset ja vammaiset ensin pois tieltä!

    hyvää matkaa pikipojat "töitään" jatkaa! Mut ei kauan toivotaan joten kiitos ja ei näkemisiin sinne AFRIKKAAN!

    Äänestä

  • tervemenoa kirjoitti:

    hyvää matkaa pikipojat "töitään" jatkaa! Mut ei kauan toivotaan joten kiitos ja ei näkemisiin sinne AFRIKKAAN!

    ... kannattaisi seurata maailman menoa esim. telkkarista. Oppisit ehkä jotain siitä millaisia maita Afrikassakin on. Älä luota pelkästään siihen navetan ikkunan näkymään maailmasta.

    Äänestä

  • Jussuf kirjoitti:

    ... kannattaisi seurata maailman menoa esim. telkkarista. Oppisit ehkä jotain siitä millaisia maita Afrikassakin on. Älä luota pelkästään siihen navetan ikkunan näkymään maailmasta.

    Ei lestoilla saa olla telkkaria, siksi niillä on niin vääristynyt maailmankuva.

    Äänestä

...edistää monikulttuuria ja vieraiden rotujen maahanmuuttoa täysillä. Jo 1943 Erkki Räikkösen kirjoituksessa tiedettiin kuka on loppujen lopuksi vapaamuurarien takana.
http://der-stuermer.org/finnisch/siionin.htm

Syy itse sylttytehtaassa:
Me tiedämme tänä päivänä, että vapaamuurarijärjestöt ovat salaseuroja, joihin juutalaiset ovat onnistuneet houkuttelemaan kunkin kansan vaikutusvaltaisimmat yksilöt. Jyrkkien valojen avulla ovat he kyenneet estämään tämän salaseuraisuuden ilmitulemisen ja kostotoimenpiteillä ovat he tukahduttaneet sen piirissä kaiken vastarinnan. Alistaessaan samalla vapaamuurariuden johtajaperiaatteen mukaisen järjestyksen alaiseksi sekä yksityisten jäsenten että loosien keskinäisiin suhteisiin nähden, ovat he harvinaisen taitavasti pitäneet huolen siitä, etteivät yksityiset vapaamuurarit eivätkä kokonaiset loosit ole usein edes itse olleet tietoisia siitä, kenenkä asioita he ovat palvelleet. Salaisia porrasasteikkoja myöten on maailman vapaamuurarius johtanut kuitenkin juutalaisiin vapaamuurarilooseihin, joiden ylimpänä elimenä tiedetään toimivan B'nai B'rith-nimisen suurloosin Amerikassa.

»Die Bauhütte», Saksan vapaamuurariuden äänenkannattaja, kirjoitti vapaamuurarien hyväntekeväisyydestä vuonna 1872, sivulla 140: »Mikäli loosi harjoittaa hyväntekeväisyyttä, niin se ei tapahdu osanotosta köyhyyttä kohtaan, vaan ainoastaan suorittaakseen lunnaita ulkomaailman katseltavaksi». Vapaamuurarien kuukausijulkaisu »Latomia» kirjoitti heinäkuun numerossaan vuonna 1865 samasta asiasta: »Hyväntekeväisyys palvelee vapaamuurareita ainoastaan, jotta voitaisiin kätkeä jotain muuta», ja unkarilainen vapaamuurarilehti »Kelet» kirjoitti heinäkuun numerossaan 1911: »Me rakennamme uuden yhteiskuntajärjestelmän perustan. Siihen tarvitsemme salaperäisyyttä, jotta pysyisimme yhdessä. Hyväntekeväisyys on vain silmänlumetta, joka tarpeettomaksi tultuaan poistetaan. Salassa pitämisen lupauksella ei olisi enää järkiperäistä tarkoitusta, jos olisi kyseessä vain hyväntekeväisyys, ja kammottavat vapaamuurarivalat eivät olisi tarpeen.».

Tällaista on siis todellisuudessa vapaamuurareiden harjoittama ns. »hyväntekeväisyys».

Suhteemme juutalaisuuteen.

Tässä esittelyssäni olen käyttänyt melkein yksinomaan juutalaisia lähteitä, mutta en yksipuolisesti jostakin määrätystä maasta, vaan koko Euroopasta sekä myös Yhdysvalloista otettuina. Tämän menettelytavan avulla olen halunnut todistaa, ettei juutalaiskysymys rajoitu johonkin määrättyyn maahan, kuten esimerkiksi Saksaan, vaan että se on ajankohtainen kaikkialla, missä ihmisiä asuu. Se ei ole ajankohtainen sen takia, että juutalaisia vainottaisiin - eihän juutalaisten vastustajilla ole sananvaltaa esimerkiksi Englannissa, Yhdysvalloissa eikä Etelä-Amerikan valtioissa, Ruotsissa ym. -, vaan siksi, että maailmanjuutalaisuus suhtautuu vihamielisen hyökkäävästi ja röyhkeän kopeasti muihin kansoihin. Meillä ei-juutalaisilla on oikeus, jopa velvollisuuskin - koska olemme teoistamme vastuussa tuleville sukupolville - puolustautua näitä hyökkäyksiä ja vihan-, röyhkeyden- ja kopeudenosoituksia vastaan. Vain silloin, kun näin menettelemme, olemme Martti Lutherin hengen mukaisia taistelevia kristittyjä.

Kolmessakymmenessäviidessä vuodessa on juutalaisten lukumäärä kohonnut melkein kolminkertaiseksi. Samanaikaisesti toiset kansat kärsivät väkiluvun alentumisen kirouksesta. Mikäli kehitys jatkuu edelleen samaan suuntaan, toteutuvat juutalaisten maailmanvaltiussuunnitelmat nopeasti.

Juutalaiset, jotka meille saarnaavat kansainvälisyyden ihanteista, kansallisten rajojen poistamisesta, rotuoppien mielettömyydestä ja siitä paratiisista, joka on syntyvä, kun kaikki kansat perinteisiin, kansallisiin ominaisuuksiin ja kieleen katsomatta yhdistetään yhdeksi ainoaksi massaksi, eristäytyvät itse mitä ankarimmin säilyttääkseen juuri kaiken sen, mitä he kehottavat toisia hylkäämään.

Helsingissä, lokakuussa 1943.

Gunnar Lindqvist

Äänestä
  • Tosiasia on se että tämän maan varallisuus ei kestä lisää mamuja eikä muitakaan somppuja.
    Siis rajat kiinni ja keskitytään omien asioiden hoitoon, se on vaikeaa kun pitää leikata menoja
    ja demarit eivät siihen suostu eikä vasemmisto siksi kurjuus jatkuu.
    Seuraavat vaalit toivottavasti korjaavat tilannetta, toivon sitä todella.
    Onneksi maailmassa on toivoa jäljellä, hallitus vaihtuu ja ministerit vaihtuvat ehkä päästään eroon
    hyysäämispolitiikasta ja asioista uskalletaan puhua oikeilla nimillä, sekä asioille tehdään oikeasti jotain.

    Äänestä

  • Kuri kurjuuden sijaa kirjoitti:

    Tosiasia on se että tämän maan varallisuus ei kestä lisää mamuja eikä muitakaan somppuja.
    Siis rajat kiinni ja keskitytään omien asioiden hoitoon, se on vaikeaa kun pitää leikata menoja
    ja demarit eivät siihen suostu eikä vasemmisto siksi kurjuus jatkuu.
    Seuraavat vaalit toivottavasti korjaavat tilannetta, toivon sitä todella.
    Onneksi maailmassa on toivoa jäljellä, hallitus vaihtuu ja ministerit vaihtuvat ehkä päästään eroon
    hyysäämispolitiikasta ja asioista uskalletaan puhua oikeilla nimillä, sekä asioille tehdään oikeasti jotain.

    Noilla somaleilla on pienet aivot kun hyökkää konekivääreillä sotalaivan kimppuun.Veikkaisinpa että on kuullu taikatykistä nimeltä "rasistikortti" ja tietävät ettei tule ammutuksi.
    Ainoat alukset jotka tuolla sais liikkua sais olla venäläisiä.

    http://www.youtube.com/watch?v=XwJmcJiXbhM

    Äänestä

Tälläisiä ihimiä eduskuntaan tarvitaan. Rohkea asiallinen viesti. Vihdoin alkaa suomen kansa avata silmiään ja herätä todellisuuteen ongelmista joita nämä pakolaiseet maahamme tuo. Ei yksin joukkotappelut ja väkivaltaisuudet lisäänny vaan juuri sen jälkeen kun heitä on alettu maahan ottaa on suomi lähtenyt vajoamaan alas ja hyvinvointivaltio romahtamassa. On totta, että kaikki terveyshuollosta lähtien kouluihin saakka on palvelut huonontunut ja mitä olemmeko nyt rikkaampia jotekin siis mistä kohtaan haluakin tietää, kun paljon puhuttu kulttuuri rikkaus on arvo, jota meidän tulisi olla kiitollisia , että maassamme loistaa kulttuuririkkaus. Eiköhän sekin puoli ole heidän etu eli hyväksikäytetään meidän tarvii unohtaa monessa tapaa omat tapamme ottaen huomioon heidän tavat eli suoraan sanottuna hyväksy ja tee heille palvelus ja unohda omat tapasi. Eihän se ole mitään rikkautta. On alkanut ärsyttämään kun monessa kohtaan tulee esille ei niin voi tehdä ja tarvii heille tehdä omat tilat asiat ettei vaan heidän tapojaan loukkaa.

Toivotaan parasta ja että kansan äänet menee oikealle puolueelle nyt tarvitaan sinne vahvat ja uskaliaat ihmiset hoitamaan suomen asioita toiseen suuntaan. Niin eiköhän tulevaisuudessa vielä suomen vanhukset voi hyvin ja yksinhuoltaja äidit,kun alkaa omat verorahat taas RIITTÄMÄÄN OMALLE KANSALLE ENSIN ... SEKÄ OMAT ARVOT KUNTOON JA TAPAMME: Pakolaiset ovat itse rasisteja,kun eivät kunnioita tullessaan maahan maan arvoja vaan vaatii ottaja maan muuttumaan heidän mukaisekseen.

Äänestä

Muslimi johtajat myöntää : islam ei ole rauhan uskonto.

Äänestä

poliitikot jo ymmärtävät, että ollaan kaulaa myöten kurassa tämän pakolaisrumpan takia ja pahempaa on aina vain tulossa. Sitten kun alkaa oikein kunnolla tämä mummorumpa, niin varmaan jo hitaimmatkin ymmärtävät missä mennään.
Hallitushan tämän kaiken takana on, mutta jos maahanmuuttoministerinä olisi sellainen henkilö, joka ei vihaa suomalaisia, niin saattaisi olla pieniä mahdollisuuksia asioitten korjaamiseksi.ö

Äänestä

Kun pakolaisia alkoi olla, ja tulla, Suomi oli häntäpäässä pakolaisten vastaanottamisessa, ja joutui vähitellen taipumaan mm. Ruotsin ja Norjan vaatimuksesta.

Nyt vaan hyysätään.

Äänestä
  • Tanska painavat jarrua, mutta Suomen hallituspuolueet haluavat veret seisauttavan vaalitappion, ennenkuin huomaavat typerehtineensä.

    Äänestä

muistaa miten on käynyt malmössä tai ranskassa koska vihdon ja viimein työttömät mamut turhautuvat ja nostavat aimo mekkalan sitäkö me kantasuomalaiset haluamme?

Äänestä

Ongelmamme johtuu siitä että
Stubb Hallitus Eduskunta Kirkko ja Papisto on nyt Saatanan kourissa.
Pelastakaa itse itsenne.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


12 kirjoitti:

On mielenkiintoista kuinka meidän poliitikkomme järjestään kieltäytyvät näkemästä faktoja epäonnistuneesta pakolaispolitiikasta ja sen yhä laajenevista seurauksista yhteiskunnassamme. Voisi edes kuvitella että he oppisivat muiden maiden selvästi näkyvillä olevista kärjistyneistä ongelmista mutta ei, ei meillä koskaan ole osattu tai haluttu ottaa muiden virheistä oppia vaan tahdotaan osallistua samoihin talkoisiin omaakin päätä samaan seinään hakkaamalla. Suomesta onkin tullut jonkinlainen Eurooppalainen ongelmien kierrätyskeskus koska tulemme aina jälkijunassa ja toistamme toisten virheet, näiden nauraessa tyhmyyttämme. Linnanmäen tapahtumat vasta enteilevät tulevaa.

Tosiasia on että suurin osa poliittisista päättäjistämme ei tieten tahtoen halua kunnioittaa äänestäjiensä mielipiteitä pakolaispolitiikan suhteen vaan he tekevät huonoja päätöksiä vain suojellakseen omaa mainettansa ja välttääkseen tämän muodikkaan rasismituomion joka lankeaa kaikille jotka yrittävät edes jotenkin kriittisesti keskustella pakolaisongelmasta.

Ongelma koskee nimenomaan pakolaisia joista puhuessa on aivan turha puhua maahanmuuttajista. Tunnen monia sekä Euroopasta että muualta tulleita aitoja maahanmuuttajia. Näitä tahoja yhdistää se että he ovat muuttaneet Suomeen työnsä takia ja he elävät Suomalaisten joukossa ihan iloisesti ilman ongelmia poliisin kanssa, maksaen osansa yhteiskunnan kuluista. On virheellistä puhua maahanmuuttajista kun tarkoitetaan pakolaisia.

Pakolaiset sensijaan tulevat järjestään kehitysmaista joiden kulttuuri on todella erilainen kuin omamme ja useimmiten erittäin takapajuinen ja uskontoon sidottu. Suurin osa näistä Suomeen saapuvista pakolaisista on islaminuskoisia ja heidän uskontoonsa perustuvat tavat ja uskomukset ovat suuressa ristiriidassa meidän yhteiskuntamme arvojen kanssa. Nämä ihmiset eivät useinkaan pysty tai eded halua sopeutua yhteiskuntaamme, he ovat täällä vain taloudellisista syistä ja järjestäytyvät nopeasti osaksi yhteiskuntamme ongelmia kuten rikosliigoja tai kiihkouskonnollista toimintaa jonka tarkoituksena on vain ja ainoastaan pistää Länsimaat polvilleen ja luoda niistä samanlainen yhteiskunta kuin josta he ovat lähteneet alunperin. Varsinkin tätä jälkimmäistä toimintaa on ruokittu ja rohkaistu voimakkaasti Islamin Länsimaita vihaavien piirien puolelta niin Lähi-Idästä kuin myös esimerkiksi Euroopan sisällä jo olevien kiihkoislamistien toimesta. On aivan turhaa ja todella lapsellista kuvitella että nämä ihmiset ovat se kansanosa joka ratkaisee tulevaisuuden työvoimapulan! Päinvastoin, tehdään maastamme se turvallisin ja länsimaisin Euroopan maa niin saamme ongelmien lisääntyessä muissa Euroopan maissa aivan varmasti kaiken tarvittavan TODELLISEN työvoiman ja osaajajoukon!

Valitettavasti asiat ovat tässä yhdessä politiikkamme osassa eli pakolaisasiassa nykyään niin huonosti hoidettu etten enää itsekään ole kyennyt äänestämään valtapuolueita joita olen aiemmin äänestänyt. Nämä puolueet (Kokoomus, SD, Keskusta, RKP) ja niiden edustajat eivät selvästikään halua puuttua asiaan tai ottaa sitä tosissaan: Kuitenkin tämä pakolaispolitiikka on asia joka vaikuttaa todella paljon siihen minkälainen maa Suomi on kansalaisilleen tulevaisuudessa.

Toivon itse että mahdollisimman moni lähettää äänestyskäytöksellään pääpuolueille sen viestin että pään piilottaminen pusikkoon tämän asian suhteen EI OLE se oikea tapa hoitaa kansalaisten asioita, meistä suuri enemmistö on lopen kyllästynyt tähän kuurupiiloleikkiin ja haluamme lopettaa maahamme tulevien täysin hyödyttömien rikollisiksi ja yhteiskunnan ongelmiksi päätyvien eritoten islamilaisten pakolaisten kasvavan marssin.
Vastaa lainauksen kanssa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu