KASVATTAJAT HUOM!

Lohja 06.06, kuka?

Lukekaa tuo Lohjalla 06.06. tapahtunut TÖRKEÄ koiran kohtelu!

Mitä mahtaa olla kotioloissa.

Kenen kasvatti?

Eikö kukaan välitä?

6

995

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järkyttynyt perhe

      Olimme tyttäremme kanssa tutustumassa koiratoimintaan ja järkytyimme näkemästämme. Tuo ei ainakaan kannustanut meitä sitä aloittamaan, jos tuollainen käytös on yleistä.
      Yritimme siinä ja kotona selittää itkuiselle tyttärellemme tätä tilannetta mutta kun ei ole kokemusta niin hankalaa oli. Nyt Tyttäremme tuleva ja innolla odotettu koiraharrastus on hiipunut, kun ei pysty tuollaista eläinten kohtelua ymmärtämään kuten emme me vanhemmatkaan. Onko tämä kuinka yleistä Belgianpaimenkoira ihmisillä tai yleensa koiraharrastajilla. Näinkö niitä todellisuudessa koulutetaan?

      • järkyttynyt perhe

        Luulimme täältä löytävämme asiallista keskustelua ja tutustua eri ihmisten kokemuksiin, mutta tässäkö tulos

        "Kumpahan tuo tyhmä pikkupillu täällä provoillee. Eihän niistä muuhun ole"

        Kylläpäs kannustaa tytärtämme edes tutustua koko rotuun ja harrastukseen..
        Tämä ilmaisu toisesta ketjusta josta yritimme saada vastauksia ko.tapahtumaan ja sillä.kokemaamme.
        Fiksuja aikuisia esikuviksi nuorille.


      • hulluja
        järkyttynyt perhe kirjoitti:

        Luulimme täältä löytävämme asiallista keskustelua ja tutustua eri ihmisten kokemuksiin, mutta tässäkö tulos

        "Kumpahan tuo tyhmä pikkupillu täällä provoillee. Eihän niistä muuhun ole"

        Kylläpäs kannustaa tytärtämme edes tutustua koko rotuun ja harrastukseen..
        Tämä ilmaisu toisesta ketjusta josta yritimme saada vastauksia ko.tapahtumaan ja sillä.kokemaamme.
        Fiksuja aikuisia esikuviksi nuorille.

        olla ihan omat kuvionsa näissä koulutusasioissa...

        Outoa, ettei kasvattajia kiinnosta. Oman paimankoirarotuni parissa ei ikinä tuollaista hyväksyttäisi. Tasan varmasti olisi vieressä seisova toisen paimenen omistaja kimpuusani. Kuten kuuluisikin.

        Olennaista ei ole minkä kuvan tuo antaa muille vaan KOIRA. Millaista tuon koiran elämä on kotona!?


      • pissisbelkis
        hulluja kirjoitti:

        olla ihan omat kuvionsa näissä koulutusasioissa...

        Outoa, ettei kasvattajia kiinnosta. Oman paimankoirarotuni parissa ei ikinä tuollaista hyväksyttäisi. Tasan varmasti olisi vieressä seisova toisen paimenen omistaja kimpuusani. Kuten kuuluisikin.

        Olennaista ei ole minkä kuvan tuo antaa muille vaan KOIRA. Millaista tuon koiran elämä on kotona!?

        oma piiri tollasia saatanan pissiksiä koko porukka


      • Id.ootit!
        pissisbelkis kirjoitti:

        oma piiri tollasia saatanan pissiksiä koko porukka

        katsottaisi vierestä, kun tuollaista tapahtuu.

        HALOO belggariväki, ettekö välitä vai oletteko tyhmiä?


    • Tyttö 13v.

      1) kaikki belggarityypit eivät välttämättä pyöri täällä eivätkä ole löytäneet keskustelua.
      2) jos yhtä belgianpaimenkoiraa hakataan, ei se tarkoita että kaikki belgiharrastajat olisivat samanlaisia.
      3) te jotka sanotte, että "omassa rodussanne" ei "katsottaisi vierestä", niin saanen kysyä mikä on tämä "oma rotunne"?

      suurin osa ihmisistä ei todellakaan kouluta koiriaan näin. Tuo on aivan järkyttävää, mutta se ei tarkoita, että kaikki belgi-ihmiset tekisivät samalla tavalla, ei todellakaan. Anteeksi nyt, mutta inhoan tuollaista. Sama asia, että kun joku rottweiler/sakemanni/staffi/dobermanni hyökkää jotakin ihmistä kohti, niin sitten vihataan sitä koko rotua ja ajatellaan että kaikki senrotuiset koirat ovat petoja. Mutta tosiasiassa näin ei ole. Oikeasti koirien aggressiivinen käytös on aina ihmisen syytä. Hyökännyttä koiraa on varmasti lyöty/hakattu tai kohdeltu muuten huonosti, joten siitäkin on tullut aggressiivinen.

      Minusta on ihmeellistä, että jos joku rottweiler hyökkää jotain ihmistä kohti(ja vaikka tulisi vakaviakin vammoja), niin uutisotsikoissa lukee ROTTWEILER teki sitä ja tätä. Mutta jos vaikka joku noutaja tekee saman, lukee vain että koira teki sitä ja tätä.

      Ihmisten pitäisi ymmärtää, että jos joku koira hyökkää ihmistä kohti, ei se ole koiran tai rodun syy, vaan ihmisen. Ihminen saa aikaan koiran käytöksen, niin aggressiivisen, pelokkaan kuin mukavankin. Tietysti toiset rodut ovat toisia herkempiä hyökkäämään/vastaamaan ärsytykseen, mutta se ei tarkoita, että ne olisivat superaggressiivisia petoja jotka pitäisi kieltää lailla.

      Hassua, että yhden tämmöisen tapauksen jälkeen belgi-ihmisiä aletaan haukkumaan. Kyseessä oli koiranäyttely ja varmasti siellä oli muitakin ihmisiä kuin tämä joka kohteli koiraansa järkyttävästi, ja luulisi että olisitte huomanneet, että kukaan muu ei tehnyt samalla tavalla kuin tämä hullu ihminen.

      Pistää niin vihaksi teidän käytös, aivan samoin kuin tämän belggarinkiduttajankin ja kaikkien muiden eläinrääkkääjien. Teidän pitäisi ymmärtää, että koiran aggressiivinen käytös on ihmisen syytä, ei koiran tai rodun.

      Toivottavasti joku edes olisi tämän lukenut ja ymmärtänyt jotain, vaikka keskustelu onkin puoli vuotta vanha, ylikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      2223
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2046
    3. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      39
      1852
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      319
      1843
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      109
      1436
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1365
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1298
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1147
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      41
      1045
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1036
    Aihe