Passat 1.9 TDI vm -08, ajettu 150 tkm. Nyt vaihtui merkki. syyt seuraavat:
- 100 tkm ajettu, moottori uusiksi, kiertokanget vääntyneet välijäähdyttimeen kertyneen kondenssin seurauksena.
- 3 kertaa yritetty poistaa nitinöitä, natinoita, resonointeja ja kaikkea muuta klonksuntaa, (hertsikan huolto ylimielisyydessään KAIT ? yritti, koskaan siinä onnistumatta.
- En uskalla odottaa seuraavaa talvea, koska autoa ei saisi kuulemma viedä lämpimään halliin, koska saattaa tulla uusi moottoriremontti, (huoltoneuvoja sanoi, että ei se varmaa ole, etteikö näin voisi käydä.)takuuaika loppunut ja lasku olisi tällöin 8000- 12000 euroa.
- kojelaudan nitinöintiin olen laittanut heti uutena Shellin pesupassin nostamaan Harmaata muoviosaa mittariston alle, auttanut jonkun verran, näinhän "laatuautoihin täytyy tehdä.
- sit... tai antaa olla
Hyvästi
5
564
Vastaukset 5
- varmasti
Miksi päädyit alunperin Passattiin, vaikka VW:n laatuongelmat olivat tiedossa jo 2008? Tuolloin tiedettiin ainakin lämmityslaite-, lukko- ja tukivarsiongelmista, joiden luulisi olleen hälytysmerkki (muissa merkeissä ei ole useita tyyppivikoja samassa mallissa).
Viisas päätös hankkiutua vikapesästä eroon. Se löytää nopeasti uuden "onnellisen" omistajan: "se VW on hyvä merkki, olen kuullut." Jos olet normaali suomalainen autonostaja, vaihdoit varmasti uuteen Passattiin?- Pasaatimies-75
painu toipottapalstalle uikuttamaan autosi kolinaa ja räminää. VW on vasta auto, japsiromut kinnereitä.
Passatissa ei ole tyyppivikoja, niillä ajetaan keskimääräistä enemmän joten yksilöjuttuja voi olla. - varmasti
Pasaatimies-75 kirjoitti:
painu toipottapalstalle uikuttamaan autosi kolinaa ja räminää. VW on vasta auto, japsiromut kinnereitä.
Passatissa ei ole tyyppivikoja, niillä ajetaan keskimääräistä enemmän joten yksilöjuttuja voi olla."Passatissa ei ole tyyppivikoja, niillä ajetaan keskimääräistä enemmän joten yksilöjuttuja voi olla. "
Hassua, kun muilla merkeillä ei ole näitä "yksilöjuttuja". Oliko katkeava kaasupoljinkin yksilöjuttu? Entäpä välijäähdyttimen jäätyminen? Hassua, että julkisuuteen pääsisi tietoa jonkun yksittäisen auton viasta ja sitä käsiteltäisiin vielä Kuningaskuluttaja ohjelmassa.
- ...
Aika hyvin olet ehtinyt tuolla ajamaan...2 vuotta ja 150tkm, ei ilmeisesti ole kovin monena aamuna tarvinnut ensimmäisenä pajalle suunnata.
- .....
Tasan 75 tkm vuodessa. Varsinkin kun kilometrit ovat pääasiassa maantieajoa, (autoille helppoja) niin silti aikamoinen vikapesä jo uutena. Ei ole tarvinnut kovin monena aamuna ei, mutta riittävän usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1371483- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69926- 68733
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi250726PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56723- 37609
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33561Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7561- 39537