Kuuleman mukaan Tallinnassa pärjää Visalla isommissa liikkeissä. Laskuttaako Luottokunta kuinka paljon ulkomailla tehdyistä maksuista?
Pikkuputiikeissa ei kuulemma välttämättä ole maksupäätettä. Eli missä on halvin vaihtokurssi? Suomesta lähtiessä ei tietenkään ole tiedossa paljonko kroonuja kuluu matkalla - millainen kurssi paikallisilla vaihtopisteillä on ?
Tallinna - visa vai vaihto paikalliseen valuuttaan
3
816
Vastaukset
- vikised
mene maihin ja nosta sillä visalla siellä seinästä rahaa,niin me teemme siellä.
- ..................
En käy ostoksilla Sadamarketeissa, enkä liikkeissä, jotka kelpuuttavat vain käteisen maksuvälineenä (noissakin kelpaa eurot?).
Lähes pienimmissäkin kahviloissa, ravintoloissa ja ainakin kaikissa isoissa liikkeissä on maksupäätteet ja kortinlukijat, ei muuta kuin koodia näpyttelemään. Viimeksi en vaihtanut rahaa lainkaan, maksoin kortilla kaiken. Veloitus valuuttakurssin mukaan - ei muita kuluja maksaessa ainakaan vielä. Jos automaatista nostat valuuttaa niin maksat sen mitä oma pankkisi ottaa, mulla menis 2 euroa 2 % noston määrästä, koska valuutta ei ole vielä euro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462