"Aasiaa uhkaa valtava vesipula
Keskiviikko 30.6.2010 klo 07.55
Aasia on vakavan vesikriisin kourissa, joka uhkaa sekä ihmisten elantoa että alueen taloutta, varoittaa Aasian kehityspankki ADB.
Pankin mukaan veden saatavuuden ja kulutustarpeen välille repeää 40 prosentin kuilu parinkymmenen vuoden sisällä.
- Koska Aasian vedenkulutuksesta 80 prosenttia menee maatalouden käyttöön, vajeella on merkittäviä vaikutuksia ruuantuotantoon, varoitti ADB:n erikoisneuvonantaja Arjun Thapan keskiviikkona Singaporen vesikonferenssissa.
Thapan huomauttaa, että vedenkäytön tehokkuus on Aasiassa kohentunut vain yhdellä prosentilla vuodesta 1990. Pankin mielestä alueella pitäisikin pikimmiten siirtyä laskuttamaan veden käytöstä kulutuksen mukaan riippumatta siitä, onko käyttäjä yritys, julkinen yhteisö tai yksityishenkilö.
Vesipulaa pahentaa se, että jätevesien käsittely on Aasiassa edelleen olematonta, minkä vuoksi vesistöt ovat pahoin saastuneita. Esimerkiksi Filippiinien 412 joesta 50 on täysin elottomia. "
STT-AFP
Keskiviikko 30.6.2010 klo 07.55
Aasia on vakavan vesikriisin kourissa, joka uhkaa sekä ihmisten elantoa että alueen taloutta, varoittaa Aasian kehityspankki ADB.
Pankin mukaan veden saatavuuden ja kulutustarpeen välille repeää 40 prosentin kuilu parinkymmenen vuoden sisällä.
- Koska Aasian vedenkulutuksesta 80 prosenttia menee maatalouden käyttöön, vajeella on merkittäviä vaikutuksia ruuantuotantoon, varoitti ADB:n erikoisneuvonantaja Arjun Thapan keskiviikkona Singaporen vesikonferenssissa.
Thapan huomauttaa, että vedenkäytön tehokkuus on Aasiassa kohentunut vain yhdellä prosentilla vuodesta 1990. Pankin mielestä alueella pitäisikin pikimmiten siirtyä laskuttamaan veden käytöstä kulutuksen mukaan riippumatta siitä, onko käyttäjä yritys, julkinen yhteisö tai yksityishenkilö.
Vesipulaa pahentaa se, että jätevesien käsittely on Aasiassa edelleen olematonta, minkä vuoksi vesistöt ovat pahoin saastuneita. Esimerkiksi Filippiinien 412 joesta 50 on täysin elottomia. "
STT-AFP
Vastaukset 51
Vanhimmat
Vesi loppuu, aivan, ilman muuta loppuu, Suomessa järvet kuivuu ja Thaimaassa ei enää tule sadekausikaan.
Mitäs seuraavaksi sika-Amalia, maanjäristyksetkö, kun olet jo myrkylliset eläimet, itikat, taudit, "väärän" uskonnon, korruptoituneet hotellit ja rikollisuudenkin käynyt jo läpi?
Olisko aihe mielenterveys Suomessa? Ainiin, kun se ei kuulukaan tälle palstalle.
Vastaisitko vielä muutamaan kysymykseen.Istuuko pressan tuolilla mahdollisesti amalia ? Onko romanialaisten kerjäläisten takana amalia ? Kun kela ei anna harkinnanvaraista lisää, saneleeko ehdot takana amalia ? Istuuko Isän, Jumalan oikealla puolella Jeesus vaiko amalia ?
Mikäs merkki sieltä vahingossa putkahtikaan nimmarin eteen ? Mulla ei ainakaan tota ole. Onko häirikkömme tuo thaikkusokee muusikko ?
Mieleen tulee siis Suomen thaikut. Nyt onpi helppoa thaikkusokeeta reettaa etsiskellä...
vastaukseni?
Sinä, huora sika-Amalia olet päästäsi niin pahasti vialla, ettet tajua mistään yhtään mitään, et ymmärrä asiayhteyksiä, et ymmärrä luettua tekstiä, et osaa yhdistää asoioita, et osaa soveltaa, et ymmärrä progressioita maailman menvyydessä, olet niin kertakaikkisen tyhmä, että on aivan uskomatonta, että osaat edes kirjoittaa ymmärrettäviä sanoja.
Sun tuntee kyllä sika-Amalia ihan noista sairaista kirjoituksistasi muutenkin. Ei tollasta hullua ja katkeraa thaivihamielistä kirjoittajaa toista maailma kanna.
mielenvikainen! Vai että aasialaistaustainen, ja mieleen tulee..
Siis yllätät aina tuolla käsittämättömän valtaisalla tyhmyydelläsi, vaikka se on kyllä ollut tiedossa.
Tässä sulle vähän lisää "vingutusta" ♫ ♪♪♪♫
kirveleekö Amalian pimppaa taas kun katkeruutta taas noin vuolaasti purkaat? vai oli äijäsi jäänyt kauniin Thai-hierojattaren vastaanotolle Pattayalle ja jouduit purkamaan kärsimystäsi Turkin Anaaliassa hotellin siivoojapoikien kanssa... tst tst
Jos puolustat täällä suu vaahdossa kun työhevosella kaikkea vähänkin aasialaisiin liittyvää, luulisi sun olevan silloin ylpeä omastakin taustasta. Miksei näin kuitenkaan ole ?
Otetaanko kilpailu, milloin tahansa, suomenkielen käytöstä, puheellisesti, kirjallisesti, voittaja voi vetää lättyyn toista niin että nenä on niskassa, sopiiko HUORA?
Sun juttus on niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin mielenvikaiset, tuohon ei auta enää mikään lääke, vain jojo. Olet TODELLA katkera, mutta sinulle oli oikein, että exäsi JÄTTI sinut, ja aina vielä parempi, että hän jätti sinut THAIKAUNOTTAREN takia, blondi läskikasa.
ONKO SULLA AASIALAISTAUSTA ? NIMITTÄIN SE ON VASTAUS MONEEN SUN TEKSTIIN.
SUOMENKIELESTÄ EN KYSYNYT YHTÄÄN MITÄÄN.
Mitkä on sinun mafiayhteytesi Anaalitoliaan?
Pyöritätkö siellä pikku majataloa vai bordellia?
Oletko Turkkilainen vai turkkilaisen huora?
Onko sulla ählämtaustaa suvussasi?
Onko exäsi jättänyt sinut kuinka kauan aikaa sitten?
Paljonko on painoindeksisi?
Kuinka monta vuotta sitten sait viimeeksi, munaa?
Kuinka monta kertaa panet ja kuinka monta eri kumppania sulla on keskimäärin yhdellä Turkin matkallasi?
Mä vastaan sun kysymyksees taas tässä (kuten olen vastannut jo ainakin 20-50 kertaa jo ennekin): Ei
Vastaatko nyt mun esittämiin kyssäreihin, huora?
Pyöritän vaatimattomastikin sanottuna tuollaista tuhannen ja yhden pässin siittolaa, josta te länkkärit haette lohtua, kun teidän ihanaiset rouvat lepäävät täällä etelän hetelmien vahvoilla käsivarsilla. Mafia on mukana, paikka on maisemoitu sikalaksi. Samalla tulee maataloustukiaiset. Siittolan pyörittämiseltä tässä ei huoraamaan jouda. Vaikka paikalliset tuppaavat ihmettelemäänkin jatkuvaa äijien jonoa siittolaan. Mutta ne menee enempi tonne peräkammarin puolelle nykimään.
Kun sua niin laulattaa.
tunnustaa Jeesukselle ja Jumalalle kaikki tuo sinussa asuva pahuus. Mutta olet niin paha, ettei tuohon ole meillä ihmisillä enää mitään apua, kehoitankin sinua hakeutumaan vain roikkuma-asentoon leukasi alta viritetyn vahvan nuoran jatkeeksi, pidä herra mielessäsi ja potkaise se jakkara altasi, helvettiin joudut kumminkin, huora.
"vierailulla"? Kaipaatko musiikkia korviisi, minäpä sävellän tässä sinulle ihanan oodin, sen nimi on: Oodi paratiisille ja se kertoo maasta nimeltä Thaimaa, no niin aloitetaanpa.. yy kaa koo ♫♪♫♪♫♫..
et pysy mukana, paskoit housuihisi! No voi sun..
Jeesukselle ? Ja Jumalalle ? Uskovainen huorittelija ?
Olen menossa korkeintaan uutta pässiä hakemaan siitostarkoituksiin, koska olette niin ronkeleita te länkkärit noissa panotouhuissanne. Kaakkois-Turkkiin siis painelen
tästä maasturillani, peräkärry keikkuu perseessä. Helvetti-nimistä paikkaa siellä ei ole.Pässin tai pari tuon mukanani.
Kehotan sua pimahtamaan uskoon omaltakin kohdaltas eikä vaan toisten puolesta.
Kaakois anaalitoliassa Iskenderunin suuntaan, maailmanlopun mesta Megiddo, on se helvetti siellä ihan lähellä sua, lähempänä kuin uskotkaan, sun korvies välissä.
Kyllä vain Turkkiin on tervetulleita miehet siinä missä naisetkin sinne ryntäilee perheineen.
siinä. Paljon matkustellut, sanoisinko erittäin paljon, laaja tuntemus maailmalta ja maailmasta, muutakin kuin hotellin uima-altailta.
Turkissa olen käynyt, enkä toista kertaa käy, jotain rajaa.
Mikset vastaa noihin kysymyksiin edelleenkään joita sulle esitetään?
Ja miksi roikut tällä palstalla edelleen jos et halua Thaimaahan matkustaa ja ihannoit Turkkia?
Täysin käsittämätöntä!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tähänkin täysin asiapitoiseen kirjoitukseen, tarttuu sama / samat, toisiaan , kaikkia mahdollisia ja
mahdottomia haukkumasanoja syytävät häiriköt, ei mitään sanottavaa, rakkikoirien räkytystä ...
sitä mieltä että Aasiasta loppuu vesi, ja tuo on mielestäsi asiapitoista tekstiä? Tuo on vain sika-Amalian sairasta provosointia Thaimaasta, josta hän yrittää kaivaa kaikkea mahdollista negatiivista vuodesta toiseen millä tahansa huuhaa typerillä ideoillaan aina myrkkykäärmeistä meduusoihin ja huorahierojista hotellien lakanamaksuihin.
Tärkeä aloitus on tosiaan unohdettu. Sen pitäisi vaikuttaa lomaosakkeita haaveilevien suunnitelmiin ja
jopa paikallisten elämään kuten vesimaksujen keruuna. Onhan Suomessakin vesimaksu ainakin rivi-ja omakotitaloissa. Eihän se mitään uutta ole, mutta vaikuttaa veden kulutukseen avrmasti ettei suihkussa seiso krapulaa puolipäivää viettämässä.
Toi thaihörhö vaan estää kaiken vapaan sanan tällä palstalla.
Tuo sairaan katkera huora, sika-amalia se vain jankkaa tuota samaa thaivihaansa, katkeraa paskaansa palstalla.
Kyllä Pattayalla vettä raanasta riittää, farankialueilla.
Kuulemma, kun menen Sukkarin toiselle puolelle, katkot on kuivaan aikaan päivittäisiä, nehän kerää sadevettä käyttövedeksi, katoilla oleviin pönttöihin.
Sadevettä kerätään vielä Suomessakin mökeillä ja pientaloissa ja kunhan valjastetaan aurinkovoimakin yleisempään käyttöön, saadaan mm. pienessä omakotitalossa vähintään puolen vuoden lämpimät vedet sisälle. Uusissa rakennuksissa vesikourut johdetaan jo suoraan viemäreihin.
Aasian ongelma on myös jäteveden puuttuva käsittely. Vaikutuksen teki tämä lause :"Esimerkiksi Filippiinien 412 joesta 50 on täysin elottomia. " Täysin elotonta ! Hei haloo herätys. Nyt tietotaitoa tolle buddhalaisittain evvk-porukalle, joka nojaa seinään, että kyllä se jumala auttaa ,ollaan vaan tällaisia letku- letkeitä, relax , ei välitetä huomisesta.
Ympäristövastuu on jokaisella.
Täällä pyörii telkkarissa WHOn tietoisku missä kerrotaan veden loppuvan ennemmin kuin öljyn. Onko totta vaiko ennusteita, kas kun eivät ennusta lottonumeroita. Lapsia kuolee joka viidestoista sekuntti, mutta uskon että ei thaimaasessa. Epäillään aprikkaa?
Tää kuivakausi tänä vuonna oli todella kuiva, ensi vuosi on ennusteen mukaan vielakin kuumenpi ja myös kuivempi.
( El Nino )
Nyt kun on satanut yli kymmenen päivää putkeen pohjavesi tilanne on ehkä sama kuin viime marraskuussa.
Veden hinta täällä = 0, eli vesi tulee vesiputoukselta ja kuuluu tän alueen ihmisten perusoikeuksiin, aivan samalla tavalla ilma jota hengitetään.
Vettä on maapallolla enemmän kuin maata, tosin merivettä, mutta sen käyttäminen suoraan ilman suolan poistoa johtaa suurempaan janoon, no silloin kaikki kaljatehtaat hykertelee käsiään ja kaikilla hauska olo janon sammuttamisen jälkeen, sanoo Leo tehdas mainoksessaan.
Kalat tulevat loppumaan noin neljänkymmenen vuoden päästä, jos kalastus jatkuu ja trendi on samanlailla nouseva kuin se on ollut pari viime vuosikymmentä, meri alueilla. Mitäs sitten pannaan joulupöytään graavilohen tilalle, ehkä värjättyä turskaa vai kirjolohtako?
Veden loppumisen en usko vaikuttavan asuntojen hintaan, suomen pyöreän puutavakaupan ja syvän meren kalojen sukupuolisella käyttäymisellä ei ehkä ole yhtymäkohtia tai edes yhteyttä, joten asuntojen hinnan muodostus johtuu muista seikoista kuin veden saanista.
Sataa koko päivän tähän asti, kaverilla on viiskymppiset joten joudutaan grillaamaan katoksen alla, vesi ei lopu vielä ainakaan tänään.
Edellinen oli se matkailuosuus, eli tää tällä kertaa täältä Phuketin ylänurkasta.
Toivon samanlaisia aloituksia kuin tämä ADB pankin tietoisku.
Kuumat heinä ilmat sinne perä-pohjolaan, toivotaan etta sataa, joka tietää laarien täyttymistä.
Jussista on ollut mukavan aurinkoiset päivät, harvemmin ripauttanut.
Mutta tuosta vesipulasta. Maailmassahan on materianhäviämättömyyden laki. Siis atomiydin, joka sisältää protoneita ja neutoneja sekä kiertäviä elektroneja, ei häviä mihinkään ilman antimateriaa, jota muunmuassa CERNissä tutkitaan. Tällöin törmäytetään hiukkasia, että saadaan negatiivisia protoneja tai positiivisia elektroneja, antimateriaa, joita magnetismin avulla teoriassa (ja kokeiltu myös käytännössä) voi säilyttää tyhjiössä, tosin mitättömiä määriä käytännössä.
On olemassa vesi, johon on sekoittunut suolaa. Lämpeneminen (myös ilmaston lämpeneminen) saa aikaan vedessä haihtumisen (sekoittumisen) ilmaan, jonka kertymät sitten koemme sateena (jossa ei ole tuota kiinteää, raskaampaa ainetta Natriumia) aina silloin tällöin. Mitä enemmän ilmasto lämpenee, sitä enemmän sateita. Veden väheneminen on siis täyttä paskapuhetta.
Tuossa tutkimuksessa tarkoitetaan varmaankin sitä, että Aasiassa (erit. Kiina, Intia), väestönkasvun seurauksena vettä ei olisi yhtä paljon kuin ennen per capita. Ja erityisesti sitä, että vettä käytettäisiin yhä enemmän maanviljelyssä. Totta, että väestömäärä lisääntyy, samaten myös maanviljelykin vielä hieman (hieman, koska kaikki viljelyala on jo NYT mahd. mukaan JO käytössä), ja veden käyttökin siis hieman, seuraavien satojen vuosien aikana (joka tuskin vaikuttaa asuntojen hintoihin milläänlailla).
Taitaapa tuo puolenlitran pullo vettä 7/11 ssä maksaa sen 10 bahtia, siis 25 senttiä, isommat pullot tietysti paljon halvempia. Ja Condojenkin vesiautomaatista saa litran 1 llä bahtilla, vesimaksu huoneistossa on henkeä kohden jotain 25 euroo kuukaudessa, suihkussa kun käydään ainakin 4 kertaa päivässä.
Vettähän saa helposti tuotettua pienissä määrin kun laittaa ämpäriin merivettä ja muovikelmun päälle ja aurinkoon, ohjaa kertyneen kosteuden toiseen ämpäriin. Suuressa mittakaavassa tuo on vain kiinni keksiliäisyydestä, helppoa se ainakin on. Vettä on kaikkialla, ihmisessäkin valtaosa, jopa "kuivassa" metrin pätkässä kakkosnelosta on litroja vettä.
Tuo aloitus on vain noita Amalian thaivihan purkauksia, kun hän koettaa millä tahansa verukkeella negatiivistää Thaimaata. Täysin huuhaata, vesi ei ole loppumassa mihinkään, sen hinta vain kallistuu jossain tulevaisuudessa, jolloin sen YLENMÄÄRÄINEN käyttö vähenee, niissä maissa (EI Suomessa) missä sitä on vähemmän.
On olemassa tutkimuksia, uutisia ja... omat aivot.
Olemme jokainen, ihan kaikki, vastuussa maapallon luonnonvaroista ja niiden riittävyydestä.
Jos joku toinen on noin taukki kun aasialaiset, niin fiksumman pitää viedä sinne tietoa ja tietotaitoa.
töppöset jalassa, pipo päässä, umpihangessa, takahikiän peräluhdan sikalan paskavuoren vieressä haaveilemasta valkoisista hiekkarannoista, joilla rannoilla hymyilevät iloiset ihmiset syövät 11 ruokalajin päivällisen lämpöisessä illassa, viidakon äänet sirittää ja tiukkapeppuinen thaikaunotar vikittelee jo "nukkumaan"? Tasan ei käy onnen..
Pysytäänpäs aloituksessa. Muuten voit tekaista taas uusia pillulaakson seikkailu-aloituksiasi.
Pysytäänpäs matkailuaiheessa läski ryhävalashuora. Muuten siellä anaalipalstalla voi tekaista taas uusia pillulaaksosi seikkailu-aloituksiasi.
Joita ei siis kannata suunnata Aasiaan. Eikös monet tehtaat ja yritykset ole jo suuntaamassa
Kiinastakin kohti halvempia maita mm. Intiaan ? Vesipula tekee investoinnit tyystin kannattamat-
tomiksi Aasiaan, vesi on liian tärkeä pelkäksi kevyeksi rupatteluksi täällä suunsoitosta puhumattakaan.
jakeluun? Kukasse olikaan sun mantsan maikka?
Jos anaalitolian vesi loppuu, ei heilautua mua piirun vertaa.
Thaimaasta sensijaan kannattaa ostaa kämppää vaikka millaista, hinnat senkun nouuusee.
Tehtaat vaihtaa paikkaa aina sinne missä tuotteen teko on halpaa, rahaa kun on kannataa se käyttää siellä missä se on hauskinta käyttää. Hmm.. paratiisi, se kuulostaisi hyvältä paikalta, hoplaa, siis suunta kohti kaakkoa, Thaimaaaaaaaaaaaaaaa han tai seen.
Linkitä Turkin vesivaroista linkkiä.
uutta asiasta laitapa viestiä... muussa tapauksessa - älä vaivaudu.
Aloitus koskee Aasian katoavaa makeaa vettä.
99 % Aasiaa ja 1 % Eurooppaa, ai että osittain, heh heh. Turkista saa vesi kadotakin, eihän sieltä kukaan hullu kämppää osta kaiken paskan keskeltä, mutta...
Thaimaastapa se vesi ei lopukaan, aaaahhh tuosta paratiisimaasta, jota sadekaudet kerran vuodessa hellii ja satoa korjataan kolme kertaa vuodessa, sieltä muuten kannattaskin ostaa.. joo pitääpä alkaa lobbaamaan suomalaisia miehiä. Mikä tilaisuus, ja arvokin senkun vain nousee!
Toi on sellainen seikka, jonka jo pollari voi tutkia.
Aasiasta loppuu kuin loppuukin makea vesi eikä aasia panosta mihinkään jätevedenpuhdistamoihin kuten ei makean vedenkään tuottamiseen. Kyllä ne sun huorat juo ihan pullotettua vettä vaan.
heilauta suuntaan eikä toiseen. Niitähän on jo muutenkin liikaa.
Turkissani on koiperhosia enkä kehtaa tuoda sitä baanalle kävelylle, kun parvi vaan ilmoille lehahtaa.
Ongelma on varmaan samanlainen taikuissa ,missä vosujen mirrit käy monessakin paikassa joissa on vieläkin pahempia tauteja kuin koiperhoset.
opettanut sinua ajamaan turkkia edes naamastasi. Pyyhipä edes se näkyvä kuola suupielistäsi, huora.
Thaimaassa meillä ei ole ongelmia, ne tulevat vasta kotiin palatessa, ryhävalaiden ääntely kotimaassamme on ongelma.
En usko, että kovin monella thaikkuhuorista palaavalla on mitään kotia ja perhettä edes odottamassa.
Eiköhän se kalusto ole sitä epätoivoista poikamiesporukkaa ankeine yksiöineen lähiössä.
sinne anaalitoliaan. Uskosin, että lampaannussijat mielellään kuluttaisivat pienet kelakorvauksesi "päiväkahveihin" uusiutuvien ryhävalas parvien kestitsemiseen.
Yhdellä baarihuoralla pyörii monta "poikaystävää" yhtä aikaa.
vanha taito yllä! Vai sanoisko, että taidot senkun kohenee, pohojanmaan poijaat sanos pysyy ja paranoo! Ai ai sitä hymyä.. aivan toista kuin lammaspaimenien bakteeripesässä.
Miten joku joka ei ole baarihuoran tuttu, voi tietää monta poikaystävää jollakin on?
Eikä se monta poika/tyttö ystävää, ole kai vierasta suomessakaan. Silti sitä ei pitäisi mennä yleistämään, yleispäteväksi.
Mut ihan vaan omakohtaisella sanoisinko vaikka sormituntumalla, olisi sellainen käsitys, että suomessa olisi kuivempaa paikotellen, ja thaimaassa mes...siis vesi makeampaa kuin täällä kylmässä ja karussa pohjolassa.
tävää???
Kuluuko se meri kun aallot siinä kokoajan keinuvat? Kasvavatko puut huonommin kun tuuli niitä heiluttaa?
Samanlaisia huoria ne on suomalaisämmätkin, elleivät pahempia. Ja ovatkin, nimittäin thaihymyä on paljon kivampi katsella kuin norsunvittunaamaa, kuten sitä vartalonkaartakin, varsinkin siitä peffan kohdalta.
Jääkää sinne vaan luuserit ja todetkaa kehitysmaa, josta puuttuu kaikki tuet ja toimeentulo. Sinne vaan rannalle meloonia ja helmiä myymään, tynkäkulliset.
sika-Amalia, antaa liassa? Suomi ei olisi siinä menettänyt yhtään mitään, päivastoin tulisi halvemmaksi mielenterveytyö täällä kun suhun ei tarvitsisi panostaa. Ei sitten vielä ole poliisi sua hakenut lorttovittu boseen?
................