voiko maksaa euroilla ?

vai juotuuko hankkimaan puolan valuuttaa? Saako siellä pankkiautomaateista puolan rahaa jos on esim. visa debit/electron kortti ? Tietenkin visa debitillä voi maksaakin mutta jos jossain ei hyväksytä kortteja niin olis hyvä olla käteistä varalla.
56538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä puolan valuuttaa joudut hankkimaan. Euroilla voi maksaa joissakin isoissa marketeissa, tietyillä kassoilla, mutta muuntokurssi on aika huono. Pankkiautomaateista voit nostaa Visalla/electronilla paikallista valuuttaa. Siis eikun Visa vinkumaan ja tervetuoloa Puolaan!!

Äänestä

Joo eli tosiaan paikallista valuuttaa on syytä olla. Halvinta vaihtaminen on sopivissa rahanvaihtopisteissä (kantor). Automaatilta nostamisessahan tulee loppujen lopuksi aika paljon kuluja prosentuaalisesti.

Parhaat vaihtopisteet on ollut ihan Varsovan keskustassa "asematunnelissa", tai isoimissa kauppakeskuksissa. Pienemmillä paikkakunnilla pienissä rahanvaihtopisteissä on kurssit olleet sitten paljonkin huonompia, paikasta riippuen. Mutta tosi hyviä vaihtokursseja löytää kyllä.

Äänestä

Nyrkkisääntönä Puolaan matkatessa toimii, että Euroilla ei voi (tai ei kannata) maksaa missään. Hotellit jne. saattavat hyväksyä euroja, mutta tällöin vaihtokurssi on aina huonompi, kuin rahanvaihtopisteissä (Kantor), joita näkee lähes joka puolella kaupunkien (varsinkin turistikaupunkien) keskustoissa.

Suomen Forex tarjoaa suhteellisen huonoa kurssia (noin 1€ = 3.5 zlotyä). Ok vaihtokurssi on 1€ = 3.9 zlotyä. Kuitenkin zlotyn arvo heiluu aika rajusti, joten matkalle lähdettäessä kannattaa penninvenyttäjän tarkastaa valuutan tarkka kurssi (tällä hetkellä 1€ = 4.08PLN)

Rahaa ei kannata vaihtaa todella suuria summia kerralla, sillä Kantoreissa ei ole kertaluontoista rahanvaihtomaksua, vaan vaihtokurssi on fiksattu päivän kurssien mukaan. Myöskin suuria summia vaihdettaessa on suurempi mahdollisuus joutua huijatuksi (kuitenkin tapahtuu suhteellisen harvoin).

Äänestä
  • Moikka,
    Onko Sopotin alueella rahanvaihtopisteitä? Entä käykö siellä yleisesti maksuvälineenä Master? Onko automaatteja josta ko luottokortilla pystyy nostamaan rahaa?

    Äänestä

  • millala kirjoitti:

    Moikka,
    Onko Sopotin alueella rahanvaihtopisteitä? Entä käykö siellä yleisesti maksuvälineenä Master? Onko automaatteja josta ko luottokortilla pystyy nostamaan rahaa?

    Sopotista loytyy varmasti Kantoreita (kysymalla nuorilta jos ei meinaa loytya ensimmaisesta risteyksesta), Visa ja Master kayvat jarjestaan lahes joka paikassa. Kannattaa katsoa rahaa nostettaessa etta laite on Euronetin automaatti, niin valttyy yksityisilta nostomaksuilta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puolaan matkaava kirjoitti:

vai juotuuko hankkimaan puolan valuuttaa? Saako siellä pankkiautomaateista puolan rahaa jos on esim. visa debit/electron kortti ? Tietenkin visa debitillä voi maksaakin mutta jos jossain ei hyväksytä kortteja niin olis hyvä olla käteistä varalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu