RAY: rahoita tiedettä, älä puoskarointia

ei puoskareille

http://www.knuutilaki.net/node/33
RAY:n päättäjät: lopettakaa kritiikitön ensi- ja turvakotien ja 3. sektorin esim. Pesäpuu, Pelastakaa Lapset, Perhehoitoliittoliitto ry yms. rahoitus ja tutkikaa mielummin jo myönnettyjen rahojenne kustannus- hyöty- vaikutuksia lapsiin. Hyvä aloitus olisi Ruotsin tapaan Suomen sijaishuollossa 1930- 2010 kasvaneiden kokemukset ja pärjääminen.
Muuten siirrymme pois RAY:n pöydistä!

10

313

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertokaa meille

      Ketkä tietämättömät( lahjotut, poliittiset) tahot ylipäätään myöntävät näille lastensuojelun puoskareille satoja miljoonia ilman jälkiseurantaa ja miksi näin?

      • RAY ei tue mitään järjestöä ilman sosiaali- ja terveysministeriön puoltoa.

        Kyllä poliitikot tietävät mistä lastensuojelussa on kyse. Useimmathan heistä ovat entisiä kuntien johtavia virkamiehiä. Politiikot saavat osuutensa lastensuojelujärjestöjen miljoonista vaalirahoituksena.

        http://mattiw73.blogspot.com/2010/06/sairauksien-kaupustelu.html

        Mitään jälkiseurantaa ei ole, koska poliitikoilla on puoluetoveri kyseisen yhdistyksen hallituksessa. Ei korppi korpin silmää noki. Hallituspaikat siis jaetaan poliittisin perustein. Tämä on maan tapa yhdistysten kohdalla. Yritys voi tehdä konkurssin, mistä seuraa ikävyyksiä hallituksen jäsenille, mutta yhdistys ajautuu vararikkoon vain harvoin.

        Lastensuojelujärjestöt saavat rahaa myös kuolinpesistä. Jos vainajalla ei ole rintaperillisiä eikä testamenttiä, valtio perii. Yleensä kunta vaatii kuolinpesää valtiolta omakseen ja lahjoittaa sen "yleishyödylliselle yhdistykselle", joka usein tarkoittaa lastensuojelujärjestöä. Päätöksen lahjoittamisesta tekee valtuusto.

        Poliittinen valta ja lastensuojelu muodostavat siis epäpyhän alianssin.


    • Pesäpuu alas!

      Mielestäni Jyväskylässä päämajaansa pitävä Pesäpuu ry on kyllä hyvin kuvaava ja herkullinen esimerkki PUOSKAROINNISTA. Pesäpuun rouvat saavuttavat helposti good williä pelkästään "lastensuojelulla" ja "lapsen parhaalla" pelailemalla.

      Yhdistys ja sen toimintaidea on vastenmielinen.

      http://www.pesapuu.fi/

      RAY! Rahoitat esimerkiksi tässä Pesäpuussa suurta erilaisten päälliköiden armeijaa. Mihin tarvitaan päälliköitä, kun koetetaan kyhätä menetelmiä lasten kanssa seurusteluun (eli "tietojen" lypsämiseen pikku lapsilta), kuten Pesäpuu ry tekee?

      Suuri yleisö ei Suomessa tajua, missä tässä maassa tapahtuu.

      • On se merkillistä...

        puoluetukiaisineen sun muine piilovaikutuksineen. Niin kaksinaamaisen vastenmielistä "hyväntekeväisyyttä" kuin olla voi. Ja muistakaa aina, miten kuntaliitoksissa jo ennakkoon rakennetaan uutta ja korjataan entisiä lastensuojelukiinteistöjä, koska liitoksen jälkeen muka "näyttää alkuun huostaanottojen määrä lisääntyvän".


      • Salatut elämät.
        On se merkillistä... kirjoitti:

        puoluetukiaisineen sun muine piilovaikutuksineen. Niin kaksinaamaisen vastenmielistä "hyväntekeväisyyttä" kuin olla voi. Ja muistakaa aina, miten kuntaliitoksissa jo ennakkoon rakennetaan uutta ja korjataan entisiä lastensuojelukiinteistöjä, koska liitoksen jälkeen muka "näyttää alkuun huostaanottojen määrä lisääntyvän".

        Kannattaa Googlata henkilön, järjestön, tai jonkun muun tahon nimi ja liittää loppuun kome maagista kirjainta ray. Hauilla saa jonkinlaisen kuvan, mutta tietoja voidaan myö pimittää , manipuloida, tai salailla.

        Alloleva linkki löytyi henkilönimellä ray.

        Lisätietoa löytyy otsikoissa.
        Haku artikkelin aihepiiristä

        http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen RAY-lisäselvitys julistettiin salaiseksi/1135257423995

        ---


      • Jokeri pokeri poks.
        Salatut elämät. kirjoitti:

        Kannattaa Googlata henkilön, järjestön, tai jonkun muun tahon nimi ja liittää loppuun kome maagista kirjainta ray. Hauilla saa jonkinlaisen kuvan, mutta tietoja voidaan myö pimittää , manipuloida, tai salailla.

        Alloleva linkki löytyi henkilönimellä ray.

        Lisätietoa löytyy otsikoissa.
        Haku artikkelin aihepiiristä

        http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen RAY-lisäselvitys julistettiin salaiseksi/1135257423995

        ---

        Helsingin Sanomat 18.0.2009.

        Oikeuskansleri selvittää Vanhasen jääviyttä RAY- rahojen jaossa.

        Uutinen ei ole pitkä.
        Kommentteja yhteesä 109.

        Katso myös haku aihepiiristä.

        http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/1135249996743?ref=lk_hs_po_1

        ---


      • Pikku lapsilta lypsetään koulussa kaikenlaista tietoa. Kotiin lähetetään jos jonkinlaista lappua ja lippua. Kuka sitä tietoa tarvii ja mihin?

        Jotenkin tulee mieleen entinen DDR jossa pikkulapsilta kysyttiin millä Nukkumatti tekee matkansa, tällä haluttiin kartoittaa ne jotka katsovat salaa länsi-Saksan telkkaria. Vastaus tietysti laitettiin ylös ja lähetettiin minne lähetettiin.


      • Jokeri. Pokeri. Poks
        Matti.W kirjoitti:

        Pikku lapsilta lypsetään koulussa kaikenlaista tietoa. Kotiin lähetetään jos jonkinlaista lappua ja lippua. Kuka sitä tietoa tarvii ja mihin?

        Jotenkin tulee mieleen entinen DDR jossa pikkulapsilta kysyttiin millä Nukkumatti tekee matkansa, tällä haluttiin kartoittaa ne jotka katsovat salaa länsi-Saksan telkkaria. Vastaus tietysti laitettiin ylös ja lähetettiin minne lähetettiin.

        Googlasin hakusanaksi > nallekortit


      • puupää pysyy...

    • Hieno MOT! Kiitos!

      MOT-ohjelma esitti tänään televisiossa ykköskanavalla älyttömän kiinnostavaa matskua RAY:n toiminnasta. Niin vinoa ja vääristynyttä se on, kuin voi avustuspäätöksistäkin jo lukea.

      http://tv1.yle.fi/juttuarkisto/ajankohtaisohjelmien-aiheita/mot-sala-automaattiyhdistys

      Mitäpä ne avustuspäätöksetkään sitten voivat olla, kun toiminnan yleislinjakin on MOT:n mukaan tällaista:

      "RAY saa vuosittain 600 miljoonan euron potin kansalaisten hedelmäpeleihin ja muihin automaatteihin työntämistä kolikoista.

      Potista 200 miljoonaa kuluu RAY:n oman toiminnan pyörittämiseen."

      Haisee kyllä korruptoituneelle puuhalle! Jotkut eliittipiirien ihmiset hyötyvät kovasti RAY:n varallisuudesta. MOT kertoi, että suuria ihmisjoukkoja lennätetään ympäri maailmaa hienoissa kohteissa, "tutustumassa" uhkapelaamiseen...

      MOT:n toimittaja Ari Korvola haastatteli ohjelmassa tuolloin vaalikiertueellaan ollutta kansanedustaja Pertti Hemmilää (kok), joka oli ollut mukana RAY:n maksamalla "sidosryhmämatkalla" Yhdysvalloissa. Hemmilän puheesta kajasti epäily sitä kohtaan, oliko matkassa mitään järkeä. Hän sanoi sen suoraankin. Ja jälleen oli iso porukka siellä liikkeellä.

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Pertti_Hemmilä

      http://www.salonkokoomus.net/yhteystiedot/kansanedustajat/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      64
      4029
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      210
      3606
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      254
      2967
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      88
      2556
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      25
      2111
    6. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      324
      1928
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1762
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      54
      1571
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1516
    Aihe