Hei
Poistin rivitaloasuntomme komeromaisesta huoneesta vanhaa muovimattoa. Maton alla on betoni. Muovimaton alla on valkoisia pistemäisiä läiskiä. Voinko itse erottaa, onko kyseessä home vaiko betonista tulleet suolot? Yritin paria täplää rapsuttaa, mutta aine tuppaa hajoamaan pölyksi. Vettä laitoin yhden täplän päälle, mutta ainakaan heti se ei veteen liuennut vaan tummui. Eli olisiko vinkkejä tunnistukseen?
Suoloja vaiko hometta
7
977
Vastaukset
- 97531
Ensinnäkin en ole mikään ammattilainen, joten vastuu on lukijalla. Asiasta enemmän tietävät korjatkoon. Minusta home on poikkeuksetta rihmamaista kasvustoa. Joskus rihmasto on hyvin ohutta ja tiiviissä nipussa, jolloin se saattaa tietysti näyttää joltain kökkäreeltä. Yleensä sen kyllä erottaa rihmamaisena kasvustona materiaalin pinnalla. Suolat taasen ovat rakenteeltaan kiteisiä ja murenevat eivätkä muutu tomuksi, kuten kuvailit. Luulisin, että kyseessä on pienen pieni sieni, joita kasvaa rakenteissa sopivissa olosuhteissa. Tunnetuin näistä lienee käsittelemättömien puupintojen pinnalla viihtyvä lahottajasieni, joka näkyy myöskin pilkkuina, tosin ruskeina sellaisina.
- Läyssy lässy lää
Lopeta älyvapaiden sivujen mainonta !
- Tarkastaja 2000
Painu Tuukkainen nyt suolle ihmisiä huijaamasta! Tee jotain mitä osaat, vaikka kokemukseni mukaan on aika vaikea keksiä mitä se voisi olla.
- DI 1990
Älä vaan helvetissä Toften apuun turvaudu!
Lue "haistahome" sivuston takaan olevan Toften aikaisemmat viestiketjut!
On muidenkin mielestä tosi kehno asiantuntijaksi. Huijariksikin joku nimittää. - Juppelista
joku asioista ymmärtävä käymään paikanpäällä. Osaavat varmasti aika nopeasti sanoa mistä kyse.
- 19
Koska Suomi24-sivusto ei toimi asianmukaisesti, eli jokainen vastaus viesteihin ei mene oikeaan paikkaan, teemme tässä kaikille yhteisesti ilmoituksen. Kaikkien tässä viestissä mainittujen nimimerkkien takana olevista henkilöistä teemme rikosilmoitukset ja haastamme oikeuteen vastaamaan perättömistä kunniaa loukkaavista kirjoituksista, joiden tarkoituksena on pelkästään vahingoittaa yrityksemme toimintaa. Käräjäoikeudessa tulemme vaatimaan vahingonkorvauksia kaikilta kirjoittajilta. Tiedämme, että osan viesteistä on kirjoittanut meidän kilpailijamme ja osan asiakkaat, jotka ovat jättäneet laskunsa maksamatta.
Nimimerkit:
Tarkastaja 2000
DI 1990
Tämän viestin on kirjoittanut Tofte Yhtiöt Oy
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä672248Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502194SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622015Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171791Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön851171Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741093HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36293985Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T320909Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah99864- 56827