Rayong

Utelu

Millaisia kokemuksia Rayongista? En ole paljon kuullut arviointeja ko paikasta.

6

1358

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uudistettu kysymys

      Millaisia kokemuksia Rayongista?

    • Rayongin kaupunki

      Rayong Thaimaa on kohtalaisen uusi lomakohde Thaimaassa, ja tarjoaa rauhallisempia lomakokemuksia Thaimaassa varsinkin perheille.

      Rayongin kaupunki sijaitsee Thaimaan itäisellä puolelle, Simaminlahden rannalla, ja sen asukasluku on noin 100,000 asukasta (koko Rayongin provinssissa on noin puoli miljoonaa asukasta).

      Turismin ohella alueen elinkeinot ovat kalastus, kemianteollisuus, ja läheltä löytyy myös autoteollisuutta.

      Kaupunki sijaitsee noin 140 km etelään Bangkokista, ja noin 150 km Kambodzasta. Pattayan lomakohteeseen on matkaa vain 40 kilometriä.

      Rayongin provinssin pohjoinen osa on vuoristoista aluetta, mutta muutoin provinssi koostuu matalasta maanviljelysalueesta, ja noin 120 km matkasta rantaa Siaminlahdella.

      Rayongin provinssin suosittuja turistisaaria ovat Koh Samet, Koh Mun, Koh Kodi, ja Koh Man.

      Näistä suosituin turistikohde on paratiisisaareksikin tituleerattu Koh Samet, joka tarjoaa aurinkoisia päiviä, vihreitä kookospähkinöitä, ja kristallinkirkkaita lämpimiä vesiä.

      Koh Samet tarjoaa kaiken kaikkiaan 14 puhdasta rantaa vierailijoille, joita ympäröivät värikkäät koralliriutat ja kirkkaat vedet jotka soveltuvat snorklaamiseen, uimiseen, ja Scuba-laite sukeltamiseen. Samet saari on noin 6,5 km Ban Paesta, josta erilaiset venepalvelut ja majoitukset ovat tarjolla.

      Yksi suosituimmista hotelleista provinssissa suomalaisille on Eurooppalaisen Accor-hotelliketjun Novotel Rim Pae Rayong (www.novotel.com/gb/hotel-1130-novotel-rayong-rim-pae/index.shtml), josta on hyvien palveluiden äärellä, ja josta on helppo tehdä retkiä esimerkiksi juuri Koh Sametin saarelle.

    • Pattis is Pest

      Rayongin kaupunki tyypillinen suurehko vilkas Aasialainen moderni vilkas ruuhkainen kaupunki.

      Hotellialue sijaitsee noin 10 km kaupungin ulkopuolella eikä todellakaan ole mikään bailaajan paikka. Alueella lomailee varakkaita ausseja ja jenkkejä, tylsää.

      Tai eihän se ole kuin yhden kadunmitan päästä Bangkokista.

    • 28 x....

      Hih, parhaita paikkoja taitaa olla turha nimetä. Kaikki ovat parasta mitä maan päällä on. Lukuunottamatta Intiaa, Fililippiinejä, Combodeaa tai Vietnamia.
      Koh Sametista yksi juttu:
      Olin yhtenä aamuna aivan alamaissa. Tuijotin tyhmänä makkaraa ja munakasta jonka jonka olin taukkina tilannut. Ei pudonnut. Tyttöystäväni Poo oli edellisenä päivänä tilannut minulle ja kolmelle tytölle venematkan sekä rantamajan saarelta.
      Olin aivan räjähteneessä kunnossa. Sanoin Poolle etten pysty kykenemään lähtemään mihinkään.
      Kävi apteekissa ja toi pari pilleriä. Sanoi että vedä noi. Vedin. Parin minuutin päästä paita repesi päältäni ja karjaisin kanadaksi että nyt mennään pakkaamaan. Tulee liian pitkä stoori että jatkoja ensi kerralla jollei oma riitä....

      • påpåp

        Heh, että ihan Combodeaa.

        ps. oikeasti matkustaville: koh Samet on ihan persiistä, kannattaa jättää suosiolla väliin.


    • hyyppo_90

      Turismin ohella alueen elinkeinot ovat kalastus, kemianteollisuus, ja läheltä löytyy myös autoteollisuutta-> sattahipin satama vieressä, teollisuusaluetta yms. voi päätellä, kuinka puhdasta.
      ban phe myös vieressä, aivan kuollut paikka, ei nähtävää ei kunnon ruokapaikkoja.
      pattaya 40km, liian lähellä...kannattaa jatkaa matkaa sametille tai changille asti...tämä näissä paikoissa käyneen mielipide.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      49
      1434
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1279
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      276
      921
    4. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      50
      903
    5. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      898
    6. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      878
    7. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      124
      820
    8. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      228
      806
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      62
      719
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      11
      678
    Aihe