räjähtihän räkäpäät nuotiossakin, muttei patruunat=? eli ruuti paloi, en muista lähtikö puupää sitten.
http://www.nra.fi/arkisto/07kevat-kansanedustajille.html
räjähtääkö patruunat tulipalossa
9
5599
Vastaukset
- poå+kug
...kakarana löydettiin ullakolta paruuna kätkö, kyllä ne nuotiossa paukahteli ja luodit vihelsi ympäriinsä.
- kaikoko
Ei aiskaan meillä talon palaessa räjähdelly ja noita 762sen pateja oli muutama sata... Eikä muute räjähtäny täydet nestekaasu pullotkaan.
- "räjähdä"
mutta "humahtaa" ennemminkin. Tulee "heitteitä" eli luoteja ja hylsyjä singahtaa muutaman metrin etäisyydelle.
Jos on kunnolla niipattu patruuna niin nostaa paremmin painetta ennen kuin luoti irtoaa, jolloin "poksahtaa" enemmän.
Räjähdyshän on nopeasti vapautuvaa energiaa.- paukku pate
ei räjähdä, tietysti jos ollaan tarkkoja niin räjähtämisen paloaika metreissä/sekuntti ratkaisee oikean räjähdyksen, mutta käytännössä ei isoa vaaraa ole, paine pääsee pois kun hylsy repeytyy/luoti "muljahtaa" pois, ainhan voi pieni sirpale vaara olla. Tämän voi tietysti upota silmästä sisään jne. aseessa tämä patruuna käyttääty ihan erilailla, jossa "suljetussa" tilassa pakotetaan luoti lähtemään "väkisin" siihen suuntaan johon sen on helpointa lähteä, eli rihlattua pitkin ulospäin, patruuna pesä tukee hylsyä jne, tässä paine muodostuu hetkellisesti aika isoksi! tämän takia esim äänenvaimentimen käyttö parantaa tarkkuutta! tässä nopea selitys, silloin kun luoti tulee piipun päähän niin nämä paineesta aiheutuvat paine aallot laittavat luodin hieman värähtelemään ( luoti ei kauan odota piipun edessä :) ) mutta kun laitetaan vaimennin niin luoti tulee piipusta nopeammin kun taan tämä paine aalto joutuu kiertämään vaimentimessa olevat kammiot, tosin nämäkään ei kauan vaimentimessa viivy, jos saatisi 10 000 kuvaa sekunnissa niin siinä vois huomata eron hyvin, tästä johtuen jos asennatte kivääriin ( vaikka .308) vaimentimen niin kasa on parempi kuin ilman vaimmenninta...ja tietysti vaimentimen käytöstä on paljon mutakin hyötyä....esim sotilas alalla....kaupunkin sodassa paikantaminen vaikeutuu ja tietysti metsästä....mutta se on taas ihan toinen tarina..... :) välillä täytyy juoda viiniä.
- Kokemusta on
Mopoikäisenä poltimme hattukaupalla saksalaisia sotilaskiväärin paukkuja nuotiossa. Tämä siis Lapissa. Kun hylsy kuumenee riittävästi nalli tai ruuti syttyy ja panos räjähtää. Paukku oli kyllä vaatimattomampi kuin kiväärin laukaus, sellainen posahdus. Luoti irtosi hylsystä ja ainakin hylsyt lentelivät useita kymmeniä metrejä suuntaan jos toiseen. Ainakin sellaisella nopeudella, että silmä menee jos sopivasti olisi osunut.
Hylsy lähti lentoon, koska se oli kevempä kappale ja luodit pysyi sitten muutaman metrin sisällä nuotiopaikasta.
Vastaan siis: kyllä räjähtää tulipalossa. - kohmelobura
Räjähtää ei räjähdä. Mosahtaa:) eikä ole suositeltavaa olla lähietäisyydellä.
Aika ilkeä mosahdus. Molemmat ottavat vauhtia, siis hylsy lähtee vastakkaiseen suuntaan
yhtä lujaa kuin luoti toisaalle. Koska hylsy ei ole "puristuksissa" se myös saattaa levitä
ja huonompi laatuinen hylsy voi jopa revetä. Latingin koolla on tiestysti vaikutusta,
mutta pääsääntöisesti Tappaa lähietäisyydellä, jos sattuu linjaan- Mää..
Mää.. kirjoitti:
http://www.youtube.com/watch?v=7BX1kvJVrjc Tuolta näkee totuuden.. :)
http://www.youtube.com/watch?v=nfoJAwlUopI&feature=related ja tuolta lissee..
- Ruudinpolttelija
WinchesterWestern Ammunition Handbook vuodelta 1964 kuittaa asian seuraavasti (suomennos omani):
"Tämä koe on esitetty usein selventämään mitä tapahtuu kun patruuna syttyy aseen ulkopuolella. Kiväärinpatruuna, esim. 30-06, ripustetaan tavalliseen pahvilaatikkoon. Kynttilä sytytetään niin, että liekki kuumentaa nallia kunnes patruuna laukeaa. Syntyvä pikku "räjähdys" ei jaksa lennättää luotia eikä mitään hylsyn osaa pahvin läpi. Itse asiassa pahvikaan ei juuri kärsi vahinkoa. Ruudista palaa vain hyvin pieni osa."
Itse en ole kokeillut tätä, mutta olen joskus ampunut epäilyttäviä haulikonpatruunoita ilman hauleja. Välitulppa ei riittänyt ylläpitämään painetta ja palamatonta ruutia levisi pitkin Remingtonin sisuksia. Tuloksena hankala puhdistus. Lensihän se tulppakin jonkun metrin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1126949Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1044660L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa473918TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133314Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6681971Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2161326- 661318
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja551273Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j511257Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12952