Koristeelliset vauhtiraidat tiessä

fenno.maani

Onko ne valkoiset raidat tiessä jotain koristeita vai vauhtiraitoja autoilijoille, että nyt saa ajaa täysiä.
95% ajotiestä on tarkoitettu autoille etuajo-oikeus.
Jos nyt silloin tällöin on valkoisia raitoja jotka minun mielestä tarkoittaa, moottoriajoneuvon pysähdyttävä jos suojatielle on joku pyrkimässä, saati että on jo suojatiellä.
Miten on mahdollista että auto ajaa suojatiellä ihmisen päälle tai edes sen varpaan päälle?

Autoilijoiden kuuluu huomioida myös muitakin tiellä liikkujia, kuten polkijoita ja kävelijöitä.

Ihmiset kävelee tien reunaa ja tien yli saavat mennä vain suojatien kohdalla.
Se on ainut kohta tiessä jossa ihmisellä on etuoikeus.
Ihmisen ei kuulu odottaa suojatien edessä koska pääsee yli vaan jokaisen autoilijan on pysähdyttävä suojatien eteen, ihmisen pyrkiessä suojatielle. Auton vaan pitää pysähtyä. AINA.

Eikä ole mikään selitys, että tuli yhtäkkiä.
Tottakai ihminen tulee suojatielle yhtäkkiä, muttei yhtään niin yhtäkkiä kuin auto.
Kun tiessä on ne valkoiset raidat niin ne tarkoittaa, että auton kuskin pitää katsoa oikealle ja vasemmalle josko suojatielle olisi joku pyrkimässä.
Ne valkoiset raidat on ihmiselle tarkoitettu etuoikeus.

Siis niinku suurinosa autoilijoista luulee, että niiden kuuluu saada mennä aina eka.
Mustalla tiellä saatte mennä eka, mutta ette suojatiellä.
Siis miksi joku maksaa ja joku tekee ne valkoiset raidat tiehen jos kerta ihmisten kuuluu odottaa siinä patsaana, että autot menee eka yli?

Jos laki olisi tuollainen niin sittenhän ne valkoiset raidat tiessä on vain koristeita.
Ja niinkuin varsinkin Kauppakartanonkadulla, 00930 Helsinki ne on kiihdytysraidat autoilijoille.
Kauppakartanonkadun vaarallisimmat kohdat on juuri ne "suojatiet", eli kiihdytysraidat.

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehdotan ihmisille ottakaa mukaan kynä ja paperia ja menkää suojatien eteen ottakaa rekisteri ylös
      ja aina kun auto ei pysähdy, niin ilmoitatte rekkarin poliisille, tai saako tänne nettiin ilmoitella noita jotka eivät osaa kunnioittaa suojatietä.
      Ja se joku jossain ehdotti että jokaista autoa joka ei pysähdy suojatiellä saa heittä tiiliskivellä, niin sellanen laki olisi toodellakin loistava. Varsinkin juuri ja aina allekirjoittaneen kohdalla suojateitä kunnioittamattomat kusipäät ovat olleet mustaihoisia ja venäläisrekkareita. Onko ulkomaalaisilla oikeus ajaa Suomessa kun eivät selvästikään kunnioita Suomen lakeja eikä suojatietä?

      Kiitos Sydämeltään Suur-Suomalaisille autoilijoille, jotka pysähtyvät suojatien eteen ja antavat pienen ihmisen mennä eka.
      Muistakaa se että auto ajaa kilometrin minuutissa kun kävelijällä siihen menee vartti, ja muistakaa se varsinkin kun on pakkasta -15 ja tuulee ja sataa ehkä jopa räntää vaakatasossa. Niin voisinko pyytää siellä lämpimässä autossa musaa kuunnellessa hetki miettimään vakavasti, onko sydän tullut mukaan tänään? Teillä minuutti lämpimässä autossa, mutta meillä vartti tuulessa ja tuiskussa ja nälkä kurnii mahassa, ei luulisi autossa olevan kade-kuski?

      • Miten voi olla mahdollista että Suomen autokoulusta on päässyt läpi sellanenkin olio,
        jonka mielestä sokea antoi autolle tietä. Kuten Helsingin Kontulassa (00940).
        Selittäisikö tämä pöljä autoilija miten sokea on antanut autolle tietä?
        (Toivottavasti toi ei aja enää ikinä!)

        Olen sata-varma ettei yksikään ihminen saati sokea mene suojatien eteen patsastelemaan tai
        näyttämään kauniilta, vaan jokainen pyrkii suojatien yli. Auton pitää pysähtyä suojatien eteen ihmisen pyrkiessä suojatielle. AINA.
        Miten vaikea tällaista sääntöä on noudattaa?

        Kohta mä ehdotan pakollista pysähtymistä aina ja kaikkialla jokaisen suojatien eteen jossei
        nämä idiootit-ajelijat ymmärrä tätä ihan yksinkertaista lakia, joka minulle opetettiin 70 luvulla, eli jos ihminen on pyrkimässä suojatielle niin autoilijan on aina annettava Suojatiellä ihmisen mennä eka.
        Vai onko tuo laki muuttunut?

        Suurinosa ihmisistä ajelee aina samoja reittejä ja tietävät suojatiet, ne eivät tule yllätyksenä, ne valkoiset raidat on maalattu tiehen kiinni pysyvästi. Ei ne karkaa eikä muuta paikkaa.
        Eikä pitäisi tulla yllätyksenä sekään että ihmisten tien ylitys oikeus on vain suojatiellä.
        Jokainen suojatien ylittäjä ensin ei ole suojatiellä ja sitten on suojatiellä.
        Siihen ei mene kuin yksi sekunti.

        Katso ensin oikesin oikealle ja sitten vasemmalle ja vielä kerran oikealle, autoilijatkin!!
        Ne suojatiet on tarkoitettu ihmisille, ja niiden tarkoitus on olla tiessä kiinni just siksi että niihin sattaa ihminen pompsahtaa.


    • Ja vielä Erityiskiitokset Helsingin Marjaniemeen, jossa asuu erittäin suuri-sydämisiä autoilijoita; aina saa ihminen mennä eka. Se on Suomen Sydämellisin Risteys.
      Olenkin monesti miettinyt miksi?
      Ehkä Marjiksessa asuu riittävän rikkaita ihmisiä niillä ei ole enää kiire rahan perään tai sitten sinne on kasaantunut hyväsydämisiä ihmisiä. Vai parempi ajo-opettaja? (E.I. pitää Marjiksen ryhdissä?)
      Olenkin ajatellut joskus kukittaa sen risteyksen, kun harvoin pystyy Teitä edes kunnolla kiittämään.
      Mutta tuhannesti kiitoksia, olette Ystävällisiä Sydän-Ihmisiä.

    • On se onni asua Marjiksen vieressä, vaikkei niihin taloihin olekaan varaa, niin kyllä se luo turvallisuutta kun tietää että naapurissa asuu Suomen Paras Rotu-Kansa, jotka eivät aja köyhien naapureidensa päälle Itiksessä.
      Suomi ja suomalaiset tarvii liikenne valistusta kokoajan. Mistä me saadaan uusi Enska?
      Ei lapset synny 5 vuoden välein, vaan niitä syntyy kokoajan ja kokoajan uusia lapsia on tulossa ajotielle. Lapset nyt vaan on hätäsiä ja teidän autokuskien ja polkijoiden pitäisi osata ottaa se huomioon.
      Valistusta pitää olla kokoajan, lapsille ja meille vanhemmillekin.
      Enskan valistusta kaipaillen, fennomaani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      323
      8459
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      105
      6667
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      178
      3840
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      86
      3629
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      166
      3034
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      43
      2959
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      47
      2937
    8. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      41
      2809
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2486
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2084
    Aihe