eli selkäydinrappeuma, kokemuksia? Eläinlääkäri käynyt infoamassa spl-kasvattajapäivillä aiheesta. Kalvosarjassa kerrottu, ettei aiheuta kipua eläimelle, mikä ei pidä paikkaansa.
Ihmisellä havaittu sairauden oireistoon kuuluvan mm. kova selkäytimestä koko kehoon aaltomaisesti säteilevä kipu selkärangan hermotusta pitkin, alussa alaselässä ilmenevänä edeten keskushermoston alueelle niskaan ja yläselkään sairauden myöhemmissä vaiheissa. Degeneraatio etenee vaiheittain, välillä voi olla oireettomia kausia, mutta sairaus on parantumaton ja johtaa lopulta neliraajahalvaukseen.
t.foorumi.info/mode
Degeneratiivinen myelopatia
2
1150
Vastaukset
- 4+15
Sit vielä pieni lisäys aiheeseen, josta saksanpaimenkoiran sairaudet -foorumi kirjoitti jo vuonna 2007, tollasta on ko. sairaudesta väen keskuudessa kommentoitu:
http://www.spl.fi/keskustelu/keskustelu/viewtopic.php?f=15&t=5059
Tarkentaisin vielä asiaa, Ollikalle ja muille tiedoksi;
Degeneratiivinen Myelopatia ei ole sama kuin ALS, joka on motoneuronitauti, mikä ei siis ole keskushermostoperäinen.
t. foorumi.info/mode - 18+5
Seijalle;
geenin mutaatio ei tarkoittane sitä, että kaikki virheellisen geenin kantajat välttämättä sairastuvat juuri samaan sairauteen vaikka tämä virheellinen geeni olisikin olemassa. Väitän siis, ettei dm ole sama sairaus eikä edes verrattavissa lähestulkoonkaan oirekuvaltaan als:iin. Eroja on huomattavissa mm. sairauden etenemisvauhdissa, hermosto-ja lihasoireiden ilmenemisessä eri kehon osissa, ilmenemistaajuudessa- voimakkuudessa, jne.
Suuri osa mm. neurologisista sairauksista selitetään nykyään autoimmuunijärjestelmän puutteellisuuksilla, mikä on hyvinkin todennäköistä, muttei kuitenkaan tarkoita todellakaan sitä, että kaikki geenimutaatiot johtaisivat yksilön sairastumiseen lääketieteellisesti määriteltyyn samaan oireyhtymään. Hermoston sairaudet voidaan jakaa useampaan eri kategoriaan, kuten varmaan tiedätkin; on olemassa nk. ylempien ja alempien hermoratojen sairauksia, esim. dm aiheuttaa keskushermosto-oireita, als ei.
t.foorumi.info/mode
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941