Onko käytännön kokemusta lippujen ostosta etukäteen suositumpiin nähtävyyksiin: Vatikaanin museot, Colosseum? Kannattaako? Miten tarkkaan pitää tietää käyntiajankohta? Opastusta emme halua, sitäkin näytettiin joissain palveluissa tarjottavan. Onko kokemusta Colosseumin iltavalaistukseskierroksesta?
Liput etukäteen?
5
4100
Vastaukset
- roomassa
kannattaa tosiaan ostaa vatikaaniin viralliselta museo saitilta liput etukäteen.
esim tästä http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html
Colosseumissa en ole käynyt sisällä.
siinä säästä aikaa eikä tarvitse roikkua pitkissä jonoissa.
joten suosittelen.
jos Rooma kiinnostaa lue blogiani
www.blogi.kelles.net- Tarkkaan?
Ilmeisesti siis pitää tietää kellonaika? Kuinkahan tarkkoja siitä ovat? Kiitos linkistä joka tapauksessa. Kuulostaa siltä, että lokakuussakin jonot voivat olla tosi pitkät!
- kesäkuussa käyty
Roma pass on kätevä, jos haluaa liikkua myös julkisilla. Sisältää 3 ekaa museota ilmaiseksi ja voi kävellä niihin jonojen ohi - väylä merkattu yleensä ihan hyvin Roma pass-logoin. Colosseum ja muutkin käymämme kohteet toimivat hyvin, samalla kortilla saa alennusta muistakin museoista ja toimii siis julkisten matkakorttina ilman lisämaksuja. Mutta, koska ei ole 'Roomaa' Vatikaanin museot eivät tähän sisälly ja niihin kannattaa kyllä ostaa lippu etukäteen. Jos majapaikassa on netti, voi kätevästi buukata siellä, ei tarvitse miettiä niin tarkkaa aikataulua vielä Suomessa. Käy myös Pietarinkirkon katolla ja tornissa, mahtavat maisemat.
- roomanrakastaja
ehdottomasti kannattaa ostaa liput etukäteen. Olimme itse kesäkuun lopulla Roomassa ja ostin yhdistelmälipun Colosseum, Palatinum ja Forum Romanum. Lippuun piti tietää päivä jolloin sinne halusi mennä ja ensimmäisestä leimauksesta se oli sitten 2 vuorokautta voimassa. Säästyi hirvittävästi aikaa etenkin Colosseumin jonon ohituksella!
tässä linkki sivulle, josta lippuja saa myös muualle: http://www.rome-museum.com/ - itssouiisi
vkolla käytiin colosseumilla, pahimpaan turistisesonki aikaan. Jonottaa piti n.puolisen tuntia, ei paha. Vatikaaniin piti jonottaa n. tunti. ei taaskaan paha. Liput valmiiksi tilaamalla pääsee tietty vähän helpommalla, mut eipä ne jonot nyt niin ihmeellisiä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1084787Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744031476- 1891104
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101088Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861000Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk14963tilitoimistopiirainen huutaa
mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt11948Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47921- 64911
- 64876