Liput etukäteen?

ja mistä?

Onko käytännön kokemusta lippujen ostosta etukäteen suositumpiin nähtävyyksiin: Vatikaanin museot, Colosseum? Kannattaako? Miten tarkkaan pitää tietää käyntiajankohta? Opastusta emme halua, sitäkin näytettiin joissain palveluissa tarjottavan. Onko kokemusta Colosseumin iltavalaistukseskierroksesta?

5

4227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • roomassa

      kannattaa tosiaan ostaa vatikaaniin viralliselta museo saitilta liput etukäteen.
      esim tästä http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html
      Colosseumissa en ole käynyt sisällä.
      siinä säästä aikaa eikä tarvitse roikkua pitkissä jonoissa.
      joten suosittelen.
      jos Rooma kiinnostaa lue blogiani
      www.blogi.kelles.net

      • Tarkkaan?

        Ilmeisesti siis pitää tietää kellonaika? Kuinkahan tarkkoja siitä ovat? Kiitos linkistä joka tapauksessa. Kuulostaa siltä, että lokakuussakin jonot voivat olla tosi pitkät!


    • kesäkuussa käyty

      Roma pass on kätevä, jos haluaa liikkua myös julkisilla. Sisältää 3 ekaa museota ilmaiseksi ja voi kävellä niihin jonojen ohi - väylä merkattu yleensä ihan hyvin Roma pass-logoin. Colosseum ja muutkin käymämme kohteet toimivat hyvin, samalla kortilla saa alennusta muistakin museoista ja toimii siis julkisten matkakorttina ilman lisämaksuja. Mutta, koska ei ole 'Roomaa' Vatikaanin museot eivät tähän sisälly ja niihin kannattaa kyllä ostaa lippu etukäteen. Jos majapaikassa on netti, voi kätevästi buukata siellä, ei tarvitse miettiä niin tarkkaa aikataulua vielä Suomessa. Käy myös Pietarinkirkon katolla ja tornissa, mahtavat maisemat.

    • roomanrakastaja

      ehdottomasti kannattaa ostaa liput etukäteen. Olimme itse kesäkuun lopulla Roomassa ja ostin yhdistelmälipun Colosseum, Palatinum ja Forum Romanum. Lippuun piti tietää päivä jolloin sinne halusi mennä ja ensimmäisestä leimauksesta se oli sitten 2 vuorokautta voimassa. Säästyi hirvittävästi aikaa etenkin Colosseumin jonon ohituksella!

      tässä linkki sivulle, josta lippuja saa myös muualle: http://www.rome-museum.com/

    • itssouiisi

      vkolla käytiin colosseumilla, pahimpaan turistisesonki aikaan. Jonottaa piti n.puolisen tuntia, ei paha. Vatikaaniin piti jonottaa n. tunti. ei taaskaan paha. Liput valmiiksi tilaamalla pääsee tietty vähän helpommalla, mut eipä ne jonot nyt niin ihmeellisiä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe