Täältä pesee ja linkoo samaan hintaan

fenno.maani

Täältä pesee ja linkoo samaan hintaan

Mä voin sanoa teidän puolestanne: Hullu se on sittenkin…

Ja voin vastakin: Niin olenkin hullu, fennomaani, mutta olenpahan vaan oikeassa.
Mutta ettekö te oikeesti tahdo ymmärtää, että mä olen tosissani näiden asioiden kanssa.

Jos ja kun kerta laki on, että suojatien eteen pysähdytään jos ihminen on aikeissa sinne astua.
Ja kun te autoilijat ette kerta tahdo pysähtyä toivomalla, joka on siis laki, niin lakiin pitää tehdä parannus.
Niin mitenkä teidät sitten sais pysähtymään?
Töyssyillä? Piikkimatolla ? Ilmeisesti, koska edes punaiset valot eivät pysäytä pahimpia hulluja esimerkiksi Taxeja ym.

Ja saas nähdä koska toi mun lakiehdotukseni tulee voimaan.
Ja niinkin hullu mä olen että taistelen tosta laista niin kauan että se tulee voimaan.
Ja sen Pauli Leppä-ahon on turha itkee vastaan, sillä lain mukaan auton pitää pysähtyä ja jos ette pysähdy hyvällä niin fennomaanilta satelee ehdotuksia. Ja sen Taxi-liiton on ihan turha myöskään rutista, sillä olen 3 kertaa nähny kun taxi ajaa päin punasia, eikä edes vanhoilla koska mulle paloi vihree poika!

Sen suojatien eteen pitää pysähtyä kun ihminen pyrkii suojatielle.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9331099

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paskamaisinta tässä itseasiassa on se että lait tehdään kuuliaisia varten, ei rikollisia varten.
      Mutta ehkä lainkuuliaiset ihmiset tätä lakia noudattaessaan estää niiden rikollisten ryntäämisen suojatielle.
      Kun kaikki kiltit hiljentää suojatien edessä tietoisesti, niin takana tulevat eivät mahda sille mitään.
      Mikäänhän laki ei rikollisia estä, mutta karsii noita turhia kuolemia.
      Eikä monet ihan kiltitkään ihan noudata tuota suojatien eteen pysähtymistä, kyllä mä en usko että
      te kaikki taaskin pysähtymättömät autoilijat olisitte ihan noin rikollisia…ko?

      Kyllä siinä suojatien edessä seisoessa aika turhan pitkään saa sateellakin seistä, eikä kukaan pysähdy =?
      Miksi? Onko se kiva lämpimässä autossa kuunnella musaa ja katsella kun toi fennomaani kastuu tuolla, hahhahahahhaa. Te nyt vaan olette tuplasti lainrikkojia kun seisotatte mua sateessa.
      Tänäänkin illalla taas sataa, forecan mukaan ja tiedän jo että kastun kun pitää venaa, että autot menee eka.

    • Mä vaan tahdon sanoa että mä en tahdo että mä opettelin turhaan sen suojatielle kävelemisen.
      Meidän mielestä se oli oikeesti todellakin tylsää kävellä jonnekin suojatielle, kun se oli niin kaukana ja tuosta pitäs päästä ylitte. Siitä oli 70 luvulla hillittömästi kampanjoita että suojatien kohdalta pitää ylittää, muuten käy näin….
      Muistatteko niitä tietoiskuja jossa sormeakin napsautettiin.
      Oikeesti ihmiset käveli yli mistä helpoiten pääsi, katsottiin vaan että tie on tyhjä ja sit mentiin, moni jäi auton alle huolimattomuuttaan.
      Nyt kun sitten väkisinkin pitää kävellä suojatielle ja siitä on, joidenkin mielestä onneksi, tullut vähän niin kuin tapakin, niin kait siitä vaivasta pitää saada jokin palkkiokin, eli se että pääsee sitten kans heti ylitte, tai mä rupeen taas kävelee suojatien vierestä.
      Mitä hemmetin järkeä on kävellä suojatielle jos pitää odottaa että tie on tyhjä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      184
      7500
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      79
      4151
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      383
      3641
    4. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      167
      3260
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      93
      2986
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      28
      2514
    7. Suomessa valtavasti somalien yhdistyksiä, peräti 171 - mistä tulee rahat?

      Suurin osa näistä sijoittuu pääkaupunkiseudulle tai Turun ympäristöön. Ovatko kaikki noista pelkkiä huijausyhdistyksiä
      Maailman menoa
      116
      2231
    8. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      61
      2080
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1963
    10. 20
      1859
    Aihe