tekomykiö

sokeaksiko?

Onko kellään kokemusta tekomykiöstä? Kenelle niitä voidaan laittaa? Itse olen 63 v. ja olen poissuljettu kaikista laser-leikkauksista. Pelkään jatkuvaa näön huononemista, nyt arvot -5 ja -7.

2

686

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Soisinäkevänsä

      Mulle on asennettu tekomykiö harmaakaihileikkauksessa (kunnallisella puolella). Periaatteessa helppo ja vaivaton leikkaus. Noilla sun arvoilla tai ilman mitään sairautta on kai ainoa mahdollisuus mennä yksityiselle leikattavaksi. Yli 90 prosenttia potilaista on tyytyväisiä lopputulokseen, minä en kun mykiö asennettiin liian syvälle silmään ja näkökyky heittää 3,5 diopteria siitä, mitä suunniteltiin ja sovittiin ennen leikkausta.

    • 58 vee

      ollut tekomykiö nyt kolme vuotta. Aikaisemmin oli yli 20 miinusta. Meni hieman plussalle, mutta ei haittaa, kun pääsin paksuista linsesitä eroon. Leikattiin yleisellä puolella, kun oli kaihin alku jo silmässä. Eihän nuo sun miinukset vielä kovin paljoa ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      637
      2923
    2. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      108
      1542
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      69
      1508
    4. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1390
    5. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      115
      1287
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      138
      1276
    7. 104
      1135
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1051
    9. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      970
    10. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      939
    Aihe