Lehtomäen Talvivaara-omistukset

niin....

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010092212389842_uu.shtml

"Se on pelkästään hyvä asia, että ministerin perheen säästöt sijoitetaan kotimaiseen yritystoimintaan. Ja vielä omaan maakuntaan."

"Ympäristöministeri Paula Lehtomäen (kesk) tapa kertoa asiasta oli kuitenkin perin erikoinen. Hän nostatti väistelyllään kohun perheensä osakeomistusten ympärille."

"Mutta kun Lehtomäen ilmoituksesta ryhdyttiin tiistaina kyselemään, ministeri kieltäytyi antamasta lisätietoja."

"Keskiviikkoaamuna tiedot sitten kaivettiin esiin osakerekisteristä. Aviomiehen, lasten ja äidin nimissä on Talvivaaran osakkeita 300 000 euron edestä."

Eli ympäristöministerinä toimiva kokoomuslainen Lehtomäki omistaa perheensä kanssa omassa maakunnassaan sijaitsevasta Talvivaaran kaivoksesta osakkeita 300.000 euron edestä. Siinä on taas Lehtomäellä pienet jääviydet päättää itseään koskevista asioista yhtikäs mitään, mutta eipä ole tuntunut vaikuttavan vielä tähän mennessä kun uutta kaivoslakia ajettiin läpi.

11

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perkele.

      on kaikki!

      • muilla puomi

        maksoimme leipäverona otetut 500 ooo euroa siitäkin vierailusta. Siis sinun ja minunkin rahoja. Pakolla otettuja. Vaikka ei olisi varaakaan alvia maksaa. Sähköä kulutan 7 eurolla/ 2kk. mutta lasku on lähes 40 e. Kukas se siitä varastaa ? Verorahoilla Talvivaaraan tiet ja muut , KUKA voitot sitten korjaa ? Ketkä on näissä kuvioissa Anastajia ? Paljonko kotimaahan jää ? Miksi ne politikot siellä parveilee ? Kaivosyhtiö ulkolainen. Työmiehille ei potista jää kuin känsät käteen . Möivät halvalla kaivosoikeudet ulkol. suuryhtiölle. MIKSI ? Kuka voittaa ?


      • KepuKokKepuKok
        muilla puomi kirjoitti:

        maksoimme leipäverona otetut 500 ooo euroa siitäkin vierailusta. Siis sinun ja minunkin rahoja. Pakolla otettuja. Vaikka ei olisi varaakaan alvia maksaa. Sähköä kulutan 7 eurolla/ 2kk. mutta lasku on lähes 40 e. Kukas se siitä varastaa ? Verorahoilla Talvivaaraan tiet ja muut , KUKA voitot sitten korjaa ? Ketkä on näissä kuvioissa Anastajia ? Paljonko kotimaahan jää ? Miksi ne politikot siellä parveilee ? Kaivosyhtiö ulkolainen. Työmiehille ei potista jää kuin känsät käteen . Möivät halvalla kaivosoikeudet ulkol. suuryhtiölle. MIKSI ? Kuka voittaa ?

        Ja seuraavana taas Kokoomuslaisen vuoro.

        Vähän kun tikulla rapsuttaa niin paskanhaju on taattu.

        KYLLÄ HAISEE TAAS MUHEVALLE PASKALLE.


    • mies tietää

      Eihän Lehtomäki ole Kokoomuksen edustaja, hänhän on kepulainen ja siksi aivan ymmärrettävää, että on Talvivaara- ja muiden omistustensa, samoin kuin lähipiirinsä nyt paljastuneiden omistusten ja vielä paljastumatta olevien omistusten ja muiden intressisidosten vuoksi ollut jäävi käsittelemään mitään kaivostoimintaan tai maankäyttöön liittyvää kysymystä. Vain kepulainen voi olla näin kiero.

      • Paskalaki

        Nyt on talvivaara saatuttanut lähivedet, vaikka jätevesien poistolle ei ollut tarvetta. Oliko se peräti Lehtomäki, joka oli päätöksessä mukana? Eikö kukaan ala tutkia tätä sotkua?


    • ent. suomimummo

      vaan kun kysymyksessä on ministeri, joka virkansa puolesta hoitaa koko Suomen asioita. Tuskinpa hän on ainut näiden uraani- ja muiden kaivosten "näkymättömistä omistajista".

      Ennen Suomalaiset saivat maksilleen verorahoille vastikkeeksi valtion hoitaman junaliikenteen, terveydenhuollon eli nämä "sairauslaitokset" ja muutkin liikenteen pääväylien kustannuksiin valtio osallistui, eikä jättänyt kaikkea kuntien vastuulle. Sitähän sillä vastuulla tarkoitetaan ja sitä varten olemme aina veroa maksaneet. Emme siksi, että rikkaimmat ja vastuullisimmät henkilöt alkaisivat suurten palkkojensa lisäksi rahastaa suomalaista työvoimaa vielä oman varallisuutensa lisäämiseksi.

      Kaivokset ovat Suomen yhteisomaisuutta, ei jonkun yksityisen henkilön tai kunnan omaisuutta. Sitä meidän on vaadittava, muutoin nämä ahneet tuhoavat kaiken ja antavat loput rahat valua ulos Suomesta. Järki käteen, arvon suomalaiset. Jos tuhoatte lapsiltanne tulevaisuuden, teette heidän elämästään pahimmalaatuista helvettiä.

      • vain sinulle lehtomä

        Todella ovelaa kaivosyritykseltä ottaa ympäristöministeri mukaan omistajaksi ,on ainakin taattua luvat uraanin louhintaan ja jätteen ympäristöön "sijoittamiseen " .
        Ahneus iski lehtomäen populaatioon, todennäköisesti toimeentulo oli niin heikkoa että moiseen vedätykseen lähtivät !
        Missä on rouvan moraali,kieroiltu omistus lasten ja lähisukulaisten nimiin.
        Mistähän lapset saivat rahat osakkeiden ostoon,tämäkö on sitä hallittua talouden hoitoa !


      • tuota...
        vain sinulle lehtomä kirjoitti:

        Todella ovelaa kaivosyritykseltä ottaa ympäristöministeri mukaan omistajaksi ,on ainakin taattua luvat uraanin louhintaan ja jätteen ympäristöön "sijoittamiseen " .
        Ahneus iski lehtomäen populaatioon, todennäköisesti toimeentulo oli niin heikkoa että moiseen vedätykseen lähtivät !
        Missä on rouvan moraali,kieroiltu omistus lasten ja lähisukulaisten nimiin.
        Mistähän lapset saivat rahat osakkeiden ostoon,tämäkö on sitä hallittua talouden hoitoa !

        Julkisuudessa on keskusteltu n. 300.000 euron arvoisesta osakepotista Talvivaarassa, erilaisilla optio yms. järjestelyillä Lehtomäelle ja muulle pienelle porukalle on voitu järjestää Talvivaaran puolesta osakkeiden merkintä niiden nykyistä arvoa pienempään hintaan. Eli Lehtomäen perheelle esim. annetaan oikeudet merkitä osakkeita 1 euron hintaan vaikka normaali osakkeen hinta olisi esimerkiksi 3 euroa ja jokaisen osakkeen arvo on kuitenkin yhtä arvokas kuin normaali osake.

        Tämä on Talvivaaran keino varmistaa uraaniluvat ja "liukas" viranomaismenettely kun otetaan ympäristöministeri ja pari muuta päättäjää raha-apajille mukaan jotta eivät hidasta päätöksentekoa turhaan.

        Kummakos uusi kaivoslaki olikin teollisuudelle niin edullinen kun Pekkarinen, Lehtomäki, Katainen, Vanhanen, Häkämies yms. saivat oman osansa ja olivat tyytyväisinä.


    • joseph.porta

      mitään laki, asetus tai määräys ei vaadi ministeriä kertomaan sukulaistensa omistuksista.

      Eduskunnan tulee ensin määrittää kuinka läheinen sukulaisuus aiheuttaa jääviyden.

      • Moraali....

        Mikään laki ei estä sinua pieraisemasta naamaani.

        On eriasia palkkaanko sinut senjälkeen firmaani töihin.


    • niinpä1

      Niinpä-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      266
      4783
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3227
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      36
      2643
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1797
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1590
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      94
      1368
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1005
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      988
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      99
      938
    Aihe