Nyt se iski, lomautus

Jaha nyt tätä velkaista omakotitaloasujaa kohtasi se mistä tuhnut ovat pelotelleet. LOMAUTUS!

Itse asiassa asiat sujuivat paljon helpommin kuin olin odottanut. Pankki antoi lyhennysvapaata periaatteella että paljonko haluat, sovittiin vuosi, ei noussu marginaali eikä vaadittu lisävakuutta (no kaikki täyspäiset tiesivät tämän jo ennestään), muttaman kympin perivät käsittelymaksua.

Jos korkotaso pysyy tällä tasolla, niin perheen käytettävissä olevat nettotulot itse asiassa NOUSEVAT parisataa kuukaudessa, kun lainaa ei lyhennetä. Tiukin paikka on nyt ensimmäinen kuukausi kun pitää odottaa että ansiosidonnainen alkaa rullaamaan ja heti alusta lähtee tietysti pois 7pvä omavastuu aika. Onneksi on muutama tonni pusrkuria tilin pohjilla.

Nyt vain mietin että lomailisiko ihan rauhassa muutaman kuukauden ja toivoisi että työntantajan työkuorma ei käännyt kasvuun, vai alkaisiko hakea uutta työpaikka. Yhtä työtä tarjottiin jo, mutta palkka olisi laskenu parisataa, joten toistaiseksi kieltäydyin.

Mitenkäs tuhnulassa? Saitteko vuokravapautusta lomautuksen aikana?
19470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kello on vasta puoli yksi ja sinä olet ehtinyt joutua lomautetuksi, mutta myös neuvottelemaan lyhennysvapaata, sekä saamaan työtarjouksen palkkaehdotuksen kera. Kannattaisiko panostaa realismiin edes vähän näissä paskakirjoituksissa ?

Äänestä
  • elämä kun luulee kaiken tapahtuvan sormia naksauttamalla het juuri tänään?

    Mutta selvästi voimme lukea viestisi rivien välistä, että ainut lyhennysvapaa vuokralla suoritetaan hanurilla.

    Äänestä

  • Tänään oli ensimmäinen lomautuspäivä, ilmoitushan pitää antaa vähintään 14 päivää ennen lomautuksen alkamista, eli onhan tässä ollu aikaa hoitaa asioita. Et kai sinä ole niin torvi että odotat kädet munissa siihen asti että lomautus alkaa ja alat vasta sitten hoitaa asioita?

    Edellisen viestin jälkeen ehdin jo laskettaa verokortinkin uudelleen työttömyyskorvauksen verojen perimistä varten ja aina vain paranee. Tämän vuoden tienestit ovat jääneet aika paljon alle verottajan arvioiman vuositulorajan, joten vuoden verot onkin sitten jo tältä vuodelta maksettu, jos lomautus jatkuu vuoden loppuun asti ne maksetaan 0% veroilla. Tosin jossain luki että työttömyyskorvauksesta peritään aina kuitenkin vähintään 20%. No joka tapauksessa työttömyysturvan käteen jäävä summa onkin hieman suurepi ,kuin mitä tuossa edellä laskeskelin. Lyhennysvapaan ja veron alenemisen ansiosta muuhun elämiseen jääkin 450-700€ enemmän kuin normaalisti :)

    Eipä todellakaan ole hinkua töihin enää tämän vuoden puolella. Toivottavasti työvoimaviranomaisilla olisi tarjota jotain kivoja kursseja, ei ehkä takan lämmitys, nurmen leikkuu ja lumityöt riitä täyttämään päiviä :)

    Ei silti, kyllä minulla aika kuluu vaikka ei töihin lähtöjä olekkaan.

    Äänestä

  • Selvennyksenä nyt vielä sanottakoon että työtarjouksen sain seuraavana päivänä lomautusilmoitukseta, kun otin yhteyttä kilpailijaan.

    Äänestä

Jätetään lainoja lyhentämättä, jää enemmän rahaa käyttöön - todrlla nerokasta ja luovaa taloudenhoito, voi v..tu voiko tuollaista tolloa ollakaan, muualla kuin näissä "kasvu uskovissa" velkaannutaan koko maailma hirvittävää vauhtia, ja kutsutaan sitä KASVUKSI, no onhan se kasvua, mutta velan kasvua.
Merkillistä on maailman meno, kun velatkin muuttuvat saataviksi ;)

Äänestä
  • Perikunta kuitaa 50 vuoden päästä 150 tonnin lainan miljoonan myyntivoitolla.

    Tuhnu maksaa miljoonan asumispalvelusta, onko se sitten fiksumpaa?!?

    Äänestä

Rehellinen mies! Vain omistusasuja pystyy tuollaiseen avoimuuteen. Ihan tässä herkistyy....

Tässä on itseasiassa meikäläinen ollut lyhennysvappailla ja vähän muillakin vappailla jo toista vuotta, mutta niin kuin todelliset raharikkaat ja huippuanalyytikko sijoittajat ovat sanoneetkin, näillä korkotasoilla ei kannata lainaa takaisin maksaa, kun pörsässä saa paremman tuoton! Joten kyllä meidän kelpaa! Ja todentotta asumiskulut ovat murtoosan vuokralurkkien vastaavista. Heillä ei ole tällaisia mahdollisuuksia! Se on kämpästä ulos saman tien!

Joten otetaanpas me XO.t! Nyt sinullakin on paremmin aikaa sitä tirautella! Ja Weber lämpimäksi!

Mitenkäs siellä vuokrakasarmissa? Onko ovea jo kolkutettu ja Läski Vuokraisäntä tullut viettämään useita tuhnulle tuskallisia tunteja valtavan vuokranperimissauvansa ja tuhnun ruumiin aukkojen kanssa?! Vai vieläkö odotellaan tämän viikon visiittiä?

BUUAUAUAUHUHHAHHAH!

Äänestä
  • No niin nyt on päivän hommat hoidettu ja kalenterissa ei ole muuta kuin kahden viikon päästä pitää muistaa täyttää ensihakemus kassaan. Nyt pitkäripaseen hakemaan tulilinetä ja pitkää (toivottavasti) lomaa juhlistamaan.

    Äänestä

  • "Tässä on itseasiassa meikäläinen ollut lyhennysvappailla ja vähän muillakin vappailla jo toista vuotta"

    No tulihan se syy sitten lopulta miksi se yksikin terroristi täällä aina kirjoittelee. Ei suomalaisen hermo kestä työttömänä oloa eikä varsinkaan jos on järjettömät velat niskassa. Isoisät näki rintamalla, että hermojen pettäminen näkyy eri tavalla eri miehissä, toiset meni ihan hiljaisiksi ja toiset alkoivat pälättää koko ajan idioottimaisuuksia.

    Äänestä

  • - Tässä on itseasiassa meikäläinen ollut lyhennysvappailla ja vähän muillakin vappailla jo toista vuotta => suomeksi " Olen jo toista vuotta myynyt puhelinmyyntinä lehtiä"

    - ..mutta niin kuin todelliset raharikkaat ja huippuanalyytikko sijoittajat ovat sanoneetkin,, => suomeksi
    " näin köyhänä en tajua raha-asioista mitään" ja viittaa raharikkailla ja huippuanalyytikoilla suoraan Business-lurcceihin,Kiitos.

    - ,, murtoosan,, ?? nikä on tämä toosa ? koirankoppiko mur mur ?

    - Joten otetaanpas me XO.t! Nyt sinullakin on paremmin aikaa sitä tirautella! => suomeksi tämä on :
    Ok-pojun XO onkin itse 'tirauteltua' pontikkaa. Hyi saatana.

    - Onko ovea jo kolkutettu ja Läski Vuokraisäntä tullut => suomeksi : unelmoin että joku pullea poika tulisi ja tunkeutuisi minuun ja hinkkaisi suoleni verille. Hyi saatana.

    nettä ne velat , ne jätti velat,,

    Äänestä

  • Hermo pitää kirjoitti:

    "Tässä on itseasiassa meikäläinen ollut lyhennysvappailla ja vähän muillakin vappailla jo toista vuotta"

    No tulihan se syy sitten lopulta miksi se yksikin terroristi täällä aina kirjoittelee. Ei suomalaisen hermo kestä työttömänä oloa eikä varsinkaan jos on järjettömät velat niskassa. Isoisät näki rintamalla, että hermojen pettäminen näkyy eri tavalla eri miehissä, toiset meni ihan hiljaisiksi ja toiset alkoivat pälättää koko ajan idioottimaisuuksia.

    Kämpän arvo yli 300 toinnia ja velkaa alle 150 tonnia, voisi olla näillä korkotasoilla lyhennysvapaalla vaikka koko lopun elämää.

    Tuskimpa nuo korot ovat ihan heti nousemassa.

    Äänestä

Tuhnu ei tietenkään näitä asioita ymmärrä, mutta minkäs teet. Ei työttömyys todellakaan tarkoita sitä, että pakkomyyntiin kämppä menee, ei todellakaan. Lyhennysvapaitahan voi ottaa vaikka olisi töitäkin. Nolla korolla kun mennään, niin so not. Itse olin viime syksynä neljä viikkoa lomautettuna, en tosin ottanut lyhennysvapaata. 3 päivän jälkeen soittelivat takaisin töihin, mutta totesin, että sovittu mikä sovittu ja lomailin ulkomailla sekä kotimaassa. Luulen että vuokraloisen talous ennemmin jysähtää karille työttömyyden uhatessa, mutta mikäs siinä voi enää enempää vituilleen mennä jos elementtikassulla luukuttaa??

Äänestä
  • Jutussasi on pointti joka paljastaa että puhut sontaa,kuten aina.

    Valehtelu on taitolaji,ja sinä et sitä osaa.

    Äänestä

  • Holmmmes Polis kirjoitti:

    Jutussasi on pointti joka paljastaa että puhut sontaa,kuten aina.

    Valehtelu on taitolaji,ja sinä et sitä osaa.

    nyt mitä teit.

    Äänestä

  • Viikossa pitää olla töissä haalarit päällä kun kutsu tulee, muuten on työsuhde purettu.

    Äänestä

  • sdfg kirjoitti:

    Viikossa pitää olla töissä haalarit päällä kun kutsu tulee, muuten on työsuhde purettu.

    Tuhnut ovat tottuneet sanelupolitiikkaan sekä työelämässä että asumisessa.

    Tietysti tuhnulle ollaankin tiukkoja ja töihin tuloa odotetaan seitsemän päivän varoitusajalla, tosin eihän tuhnunkaan tarvi ottaa vastaan vastaan alle viiden päivän työtä. Parempiosaisille omistusasujille sen sijaan soitetaan ja tiedustellaan kohteliaasti että sopisiko tulla töihin.

    Äänestä

  • sdfg kirjoitti:

    Viikossa pitää olla töissä haalarit päällä kun kutsu tulee, muuten on työsuhde purettu.

    Lomautuspaperissa on työnantajan edustajan allekirjoitus ja minun, sekä lomautettava aika. Minä ainakin ilmoitin, että en tule töihin ennenkuin sovittu lomautus on "lusittu". En tiedä, mitä laki sanoo, mutta tällaista ok-asukasta ei turhaan pompotella. Minä ja suurin osa olimme vuoronperään lomautettuina ja idiootit tekivät sillä aikaa ylitöitä. Eli lomautettiin lomuttamisen ilosta kun muillakin aloilla niin tehtiin. Persnettoa otti firma lomautusajalta ja minä olen ainakin saman firman palveluksessa edelleen. Lomautuksista ei kukaan puhu enää mitään. Ja kyse ei ole mistään pikkufirmasta. En tiedä miten vuokralurkkisektorilla toimitaan, mutta meillä näin.

    Äänestä

  • Ok-kalifi kirjoitti:

    Lomautuspaperissa on työnantajan edustajan allekirjoitus ja minun, sekä lomautettava aika. Minä ainakin ilmoitin, että en tule töihin ennenkuin sovittu lomautus on "lusittu". En tiedä, mitä laki sanoo, mutta tällaista ok-asukasta ei turhaan pompotella. Minä ja suurin osa olimme vuoronperään lomautettuina ja idiootit tekivät sillä aikaa ylitöitä. Eli lomautettiin lomuttamisen ilosta kun muillakin aloilla niin tehtiin. Persnettoa otti firma lomautusajalta ja minä olen ainakin saman firman palveluksessa edelleen. Lomautuksista ei kukaan puhu enää mitään. Ja kyse ei ole mistään pikkufirmasta. En tiedä miten vuokralurkkisektorilla toimitaan, mutta meillä näin.

    Se on tulevaisuutesi!
    Kumman kauan sinunlaista pitivätkin kirjoilla!

    Äänestä

  • näin se vaan menee kirjoitti:

    Tuhnut ovat tottuneet sanelupolitiikkaan sekä työelämässä että asumisessa.

    Tietysti tuhnulle ollaankin tiukkoja ja töihin tuloa odotetaan seitsemän päivän varoitusajalla, tosin eihän tuhnunkaan tarvi ottaa vastaan vastaan alle viiden päivän työtä. Parempiosaisille omistusasujille sen sijaan soitetaan ja tiedustellaan kohteliaasti että sopisiko tulla töihin.

    Vain sinun saduissa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ei paha kirjoitti:

Jaha nyt tätä velkaista omakotitaloasujaa kohtasi se mistä tuhnut ovat pelotelleet. LOMAUTUS!

Itse asiassa asiat sujuivat paljon helpommin kuin olin odottanut. Pankki antoi lyhennysvapaata periaatteella että paljonko haluat, sovittiin vuosi, ei noussu marginaali eikä vaadittu lisävakuutta (no kaikki täyspäiset tiesivät tämän jo ennestään), muttaman kympin perivät käsittelymaksua.

Jos korkotaso pysyy tällä tasolla, niin perheen käytettävissä olevat nettotulot itse asiassa NOUSEVAT parisataa kuukaudessa, kun lainaa ei lyhennetä. Tiukin paikka on nyt ensimmäinen kuukausi kun pitää odottaa että ansiosidonnainen alkaa rullaamaan ja heti alusta lähtee tietysti pois 7pvä omavastuu aika. Onneksi on muutama tonni pusrkuria tilin pohjilla.

Nyt vain mietin että lomailisiko ihan rauhassa muutaman kuukauden ja toivoisi että työntantajan työkuorma ei käännyt kasvuun, vai alkaisiko hakea uutta työpaikka. Yhtä työtä tarjottiin jo, mutta palkka olisi laskenu parisataa, joten toistaiseksi kieltäydyin.

Mitenkäs tuhnulassa? Saitteko vuokravapautusta lomautuksen aikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu